סגור

פרסום ראשון
המדינה משווקת מגרשים למאות צמודי קרקע על הכנרת

רמ"י מציעה למחוסרי ומשפרי דיור 248 מגרשים לבניית בתים בקיבוץ האון, שפורק והפך בינתיים לישוב קהילתי; זאת בהתחייבות הרוכש כי יתגורר ביחידת הדיור שבנה לפחות חמש שנים מיום האכלוס - כדי להבטיח שבעלי הון לא ישתלטו על היישוב

20 שנה לאחר החלטת הממשלה לפרק את קיבוץ האון, בחלקה הדרום-מזרחית של הכנרת, משווקת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) 248 מגרשים להקמת בתים צמודי קרקע בתחום הקיבוץ - למחוסרי דיור ולמשפרי דיור.
על פי החלטת הממשלה, שאושרה ב-2011 בבית משפט העליון, הקיבוץ שקרס תחת חובות כבדים יפורק ויהפוך ליישוב קהילתי. כיום נותרו בקיבוץ 38 משפחות בלבד, רובן מהדור הוותיק, והמכרז שיוצא לפועל בהמשך להסדר של המדינה עם הקיבוץ אמור להכניס "דם חדש" ליישוב הקהילתי החדש. בתום התלבטות בהנהלת רמ"י בנוגע לאופן שבו נכון לשווק את המגרשים, הוחלט לעשות זאת שלא בפטור ממכרז, אלא לכל המרבה במחיר.
1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 30.3.17 מאון להון קיבוץ האון
מוסף שבועי 30.3.17 מאון להון קיבוץ האון
קיבוץ האון
(צילום: עמית שעל)
בשל ההכרח להכניס משפחות חדשות ליישוב, וכדי להבטיח כי את הבתים לא ירכשו בעלי הון, המכרז שפורסם אינו מיועד ליזמים, ומציע כל מגרש יחיד במסלול "בנה ביתך" ומטיל שורה של מגבלות בנוגע למתמודדים. על פי תנאי המכרז, על המתמודדים להיות חסרי דירה או משפרי דיור שמוכרים את דירתם היחידה. כמו כן הזוכים מתחייבים להתגורר ביחידות הדיור חמש שנים לאחר קבלת טופס אכלוס. בנוסף לכך הזוכים במכרז יידרשו לקבל את אישורה של ועדת קבלה של המועצה האזורית עמק הירדן שבתחומה מצוי היישוב. הנהלת רמ"י אף תבחן בהמשך אפשרות לפרסם מכרז סגור לבני המקום לגבי חלק מיחידות הדיור, וזאת ביחס לביקושים למגרשים.
כמו כן, במסגרת ההסדר בין הקיבוץ למדינה, כל אחת מ-38 משפחות החברים שנותרו בקיבוץ תקבל ללא תמורה יחידת מגורים אחת בשטח של עד 160 מ"ר על מגרש חד-משפחתי. זאת על בסיס בתי המגורים הקיימים, כך שבפועל כל אחת מהמשפחות תוכל להרחיב את יחידת הדיור הקיימת שלה עד ל-160 מ"ר.