שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

זהירות! הפוסטים שלכם בפייסבוק יכולים לחסל לכם את הקריירה

ממורה שהעלתה תמונה שלה שותה אלכוהול, דרך עובדת שכינתה את הבוס שלה "סוטה" ושכחה שאישרה את חברותו בפייסבוק, ועד לחייל המרינס שקילל את אובמה בפוסט ושוחרר מהצבא. פוסטים שחיסלו קריירות ברגע אחד של חוסר תשומת לב

שירות כלכליסט 22:0012.05.14
בחברה הטכנולוגית החדשה שהתפתחה סביבנו, עמוד הפייסבוק שלנו הוא למעשה הרחבה של עצמנו. אולם מתברר כי לא כולם הפנימו את המסר. ביאהו אספו 11 סטטוסים שפירסמו אנשים שלא הפגינו זהירות יתרה במה שהם חולקים, ומצאו עצמם כתוצאה מכך בלי עבודה.

 

1. קרוב לוודאי שאם תשתפו ברשת החברתית את שנאתכם היוקדת לבוס, הסיכוי שלכם להישאר מועסקים יפחת משמעותית, במיוחד אם הבוס הוא בין החברים המקוונים שלכם. בחור בשם טיילור, לדוגמה פרסם סטטוס חד משמעי: "אני שונא את הבוס שלי", אך בין התגובות שקיבל על הפוסט, הייתה גם תגובתו של הבוס, שהזכיר לו שהם חברים בפייסבוק.

 

אתה זוכר שאישרת אותי כחבר, נכון? אתה זוכר שאישרת אותי כחבר, נכון?

 

2. לפני חמש שנים עובדת שוויצרית החליטה להבריז יום אחד מהעבודה והודיעה שהיא סובלת ממיגרנה ואינה מסוגלת לשבת ולהתרכז בעבודה מול המחשב. לרוע המזל, המעסיק שלה שם לב שהיא מחוברת לפייסבוק. האישה פוטרה בטענה ש"איבדה את אמון החברה בה", זאת על אף טענתה שהתחברה לפייסבוק דרך האייפון שלה.

 

באמת מיגרנה או סתם יום חופש? באמת מיגרנה או סתם יום חופש? צילום: shutterstock

 

3. אשלי פיין, מורה מג'ורג'יה, ארה"ב זומנה למשרד מנהל בית הספר לאחר שהורי אחד מתלמידיה התלוננו שהיא העלתה לעמוד הפייסבוק תמונות שלה שותה אלכוהול. הנהלת בית הספר גרסה שהתמונות "מקדמות צריכת אלכוהול" והמורה התבקשה לבחור אם היא מעדיפה להתפטר בעצמה או לספוג השעיה. היא החליטה לעזוב.

 

 

המורה אשלי והתמונה המפלילה המורה אשלי והתמונה המפלילה

 

4. כל מי שחשב שפייסבוק הוא מקום בטוח כדי ללעוג או לזלזל בלקוחות של החברה בה הוא עובד, עלול לגלות בדרך הקשה את האמת. כמו אותה עובדת בחברת חשמל בדטרויט, שפירסמה ב-2013 התקפה מתלהמת נגד הלקוחות שהתלוננו על הפסקת חשמל.

 

העובדת, רייצ'ל בארנט, שעבדה בשירות הלקוחות של החברה, לא הסתירה את דעתה על הלקוחות שהתקשרו לדווח כי נתקעו בלי חשמל לאחר סופה. "הגעתי היום לעבודה ויש לנו 275 אלף לקוחות בלי חשמל. אנשים לבנים במחוז אוקלנד עצבניים עכשיו שדפקו אותם. אל תתקשרו אליי כשאתם מתנהגים כמו דבילים, כי אני אנתק לכם את הטלפון, חארות". בארנט טענה לאחר מכן שהתבדחה, ושזו הייתה הדרך שלה להתמודד עם הקללות והצרחות שספגה כל היום מהלקוחות, אך ההסבר שלה לא סיפק את החברה שפיטרה אותה בטענה כי היא מצפה מהעובדים שיפגינו כבוד כלפי הלקוחות.

 

אל תצלצלו כי אני אנתק לכם את הטלפון אל תצלצלו כי אני אנתק לכם את הטלפון

 

5. נראה שכולנו יכולים להסכים שפרסום תמונות שלכם מעשנים סמים מכל הסוגים, בהחלט עלול להגביל את אפשרויות התעסוקה שלכם. בחור שפירסם תמונה כזו, קיבל תגובות נגד סמים וכן תגובה מהבוס: "תן לי סיבה טובה לא לפטר אותך מחר בבוקר", הוא כתב לו בעמוד הפייסבוק.

 

אופס, נתפסת... אופס, נתפסת...

 

6. נהג הסעות בבית ספר ציבורי בג'ורג'יה, ארה"ב, פוטר ב-2013 לאחר שפירסם פוסט על תלמיד שהסיע שטען שנשאר בלי כסף לקנות ארוחת צהריים בבית הספר. הנהג, ג'וני קוק, נחרד מכך שבבית הספר ישאירו ילד רעב רק מכיוון שאינו יכול להרשות לעצמו לשלם. "כאזרח משלם מיסים... הייתי מעדיף להאכיל ילד מאשר לחלק תלושי מזון לנרקומנים", כתב בפוסט ארוך שפירסם באותו היום.

 

הנהלת בית הספר לא הגיבה בצורה חיובית לביקורת, וטענה כי לא נמצאו ראיות לכך שהילד נותר בלי ארוחה. חוקי בית הספר קובעים שיש "להחיל הליך משמעתי" על עובדים שמפרסמים פוסטים ברשתות חברתיות וגורמים הפרעות לסביבה הלימודית. קוק סירב לחזור בו מדבריו או להתנצל, ולכן פוטר.

 

קבל על בית הספר ששלח הביתה ילד רעב, ופוטר קבל על בית הספר ששלח הביתה ילד רעב, ופוטר

 

7. ב-2007 פוטר מתמחה לאחר שהבוס שלו גילה ש"מקרה החירום המשפחתי" שלו שמנע ממנו להגיע באותו היום לעבודה היה שקר. התרמית נחשפה לאחר שחבריו לעבודה ראו בפייסבוק תמונות שלו מחופש לפייה במסיבת הלואין, שנערכה בדיוק באותו היום בו התרחש "מקרה החירום המשפחתי".

 

האם זהו מקרה חירום משפחתי? האם זהו מקרה חירום משפחתי?

 

8. כשמצרפים את המעסיקים כחברים בפייסבוק, מומלץ לשמור לעצמכם את הדעות שלכם לגבי הרגלי העבודה הנוראיים שאימצתם. לקח שגילה עובד על בשרו לאחר שפירסם את הסטטוס הבא: "מקשיב בהנאה למוזיקה בזמן שעושה את עצמי עובד".

 

הבוס מיהר להגיב: "כמה טיפש אתה יכול להיות? אתה יכול לעבוד עלי אבל כשאתה מתנהג בזלזול מוחלט לכל האנשים שעובדים קשה ומנצל את הסביבה, אז מבחינתי חצית את הגבול". הבוס לא הסתפק בכך ופרסם תגובה נוספת ובה ביקש ממנו להיכנס מייד למשרדו. את הסוף אתם יכולים כבר לדמיין בעצמכם.

 

הסטטוס המפליל: עשה את עצמו עובד ופרסם בפייסבוק הסטטוס המפליל: עשה את עצמו עובד ופרסם בפייסבוק

 

9. ב-2012 חייל מרינס אמריקאי פרסם סטטוס מתלונן בפייסבוק, שכלל גם את המשפט "לעזאזל עם אובמה". במקרה שלו מתברר כי לא חייבים להיות חברים של הבוס בפייסבוק כדי שיפטרו אותך. מספיק שהבוס הוא נשיא ארצות הברית בכבודו ובעצמו. הוא שוחרר מהצבא מייד לאחר מכן.

 

לעזאזל אובמה? לעזאזל הקריירה הצבאית לעזאזל אובמה? לעזאזל הקריירה הצבאית

 

10. בטנסי, ארה"ב, עובד באחד הסניפים של רשת המזון המהיר קנטאקי פרייד צ'יקן החליט להעלות לפייסבוק תמונה שלו מלקק סיר של פירה. הרשת פיטרה אותו במהירות והכריזה כי הכשירה מחדש את שאר כלי המטבח בסניף. עוד מסרו בחברה כי מנת תפוחי האדמה שבתמונה לא הוגשה לאף לקוח...

 

המנה הזו כל כך טעימה, לא הצלחתי להתאפק המנה הזו כל כך טעימה, לא הצלחתי להתאפק

 

11. לסיום, דוגמה נוספת שמוכיחה שרצוי לא לאשר חברות עם הבוס שלכם בפייסבוק. בחורה בשם לינדזי פירסמה את הפוסט הבא: אני שונאת את העבודה שלי!!! הבוס שלי הוא סוטה שתמיד מכריח אותי לעשות דברים מגעילים רק כדי לעצבן אותי!!!"

 

הבוס "הסוטה" ענה לה בתגובה מפורטת משל עצמו: "ראשית, אל תחמיאי לעצמך. שנית, את עובדת כאן חמישה חודשים ועדיין לא הבנת שאני הומו?" הוא המשיך והסביר לה שהמטלות שהיא מקטרת עליהן הן בעצם העבודה שלה, שהיא לא עושה בצורה טובה ביותר וסיכם בכך שנותרו לה עוד שבועיים בתקופת הניסיון שלה, או בקיצור: "אל תטרחי לבוא לעבודה מחר".

 

עוד אחת ששכחה שאישרה חברות עם הבוס עוד אחת ששכחה שאישרה חברות עם הבוס

 

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x