$
הכסף

בנק ישראל מאפשר דחיית החזרי הלוואות של עד 100 אלף שקל - עד סוף השנה

פורסם המתווה העדכני להקפאת הלוואות, שיאפשר הארכת הקפאה לאשראי צרכני עד סוף 2020; המתווה במשכנתאות נשאר בגרסתו מחודש יולי, לפיה גם משכנתאות ניתן להקפיא עד סוף השנה

עירית אבישר 12:1529.09.20

עכשיו זה רשמי: בנק ישראל מאריך את הקפאת ההלוואות באשראי צרכני. היום (ג') פורסם מתווה הקפאת ההלוואות החדש, וממנו עולה כי משקי בית שהקפיאו אשראי צרכני, יוכלו להאריך את משך הקפאת ההלוואות עד לסוף השנה, זאת בעוד המתווה הקודם אפשר הקפאת הלוואות למשך חצי שנה.

 

המתווה במשכנתאות נשאר בגרסתו מחודש יולי, לפיו ניתן להקפיא משכנאות עד סוף השנה.

 

 

בנוסף, מי שטרם ביקש הקפאת הלוואות, יוכל לעשות זאת עד סוף השנה, בעוד במתווה הקודם ניתן היה לבקש את ההקפאה עד לסוף אוקטובר. התשלומים שיוקפאו תקפים להלוואות בגובה של עד 100 אלף שקל, והתשלומים המוקפאים יתווספו לסוף תקופת פירעון ההלוואה.

סגר סגר צילום: שאול גולן

 

במסגרת פרסום המתווה, מפרסם בנק ישראל נתונים עדכניים בנודע להקפאת ההלוואות שבוצעה עד כה. מהנתונים עולה כי עד כה בוצע הקפאת הלוואות לקרוב ל-740 אלף הלוואות, כאשר סכום התשלום שנדחה עומד על 9.5 מיליארד שקל, לעומת 7 מיליארד שקל בסוף יוני. סך ההלוואות שהוקפאו עומדות על קרוב ל-16% מתיק האשראי של הבנקים.

 

יחד עם זאת, מנתוני הדוחות הכספיים של הבנקים, שפורסמו בחודש אוגוסט עולה כי חלק לא מבוטל מההלוואות שהוקפאו כבר חזרו להיפרע. כך למשך מעל למחצית מהמשכנתאות שהוקפאו חזרו להיפרע, ומחצית מההלוואות שהוקפאו לעסקים קטנים. אלא שעולה השאלה האם כעת בעקבות הסגר השני והיציאה המחודשת של אנשים לחל"ת, יחל גל שני של הקפאת הלוואות.

x