$
הכסף

בלעדי לכלכליסט

ציון קינן ואריק פינטו ישקיעו באפליקציה חדשה שתתחרה בביט

המנכ"לים לשעבר של בנק הפועלים רוכשים מניות בחברת אפליצ'ק. החברה עוסקת בניכיון צ'קים דיגיטלי ובמתן אשראי ומפתחת אפליקציית תשלומים. אמורה לצאת להנפקה בתוך שנתיים

עירית אבישר 06:5926.07.20

בכירי בנק הפועלים לשעבר משקיעים בחברת הפינטק אפליצ'ק העוסקת בין היתר בפיתוח אפליקציית תשלומים שתתחרה גם בביט של בנק הפועלים — האפליקציה הגדולה בשוק כיום.

 

 

אריק פינטו (מימין) וציון קינן. אופציה להגיע להחזקה של 30% בחברה אריק פינטו (מימין) וציון קינן. אופציה להגיע להחזקה של 30% בחברה צילום: נמרוד גליקמן

 

ל"כלכליסט" נודע כי המנכ"לים לשעבר של הבנק, ציון קינן ואריק פינטו, יחד עם שמעון גל שהיה ראש החטיבה העסקית של הבנק ותומר שרת, שהיה מנכ"ל חברת ביטוחי המשכנתאות EMI ישקיעו כמה מיליוני שקלים ויחזיקו ב־10% מאפליצ'ק. במסגרת ההסכם ניתנה לארבעתם אופציה להגיע ל־30% מהחברה. העסקה משקפת לאפליצ'ק שבשליטת המייסד מני גיא שווי של עשרות מיליוני שקלים. לפי הערכות, כניסת בכירי פועלים לשעבר לחברה אמורה לסייע לה בהרחבת אפשרויות המימון שלה. המטרה היא שהחברה תצא להנפקה בתוך שנתיים.

 

אפליצ'ק, שהוקמה בשנת 2012, פיתחה מערכת דיגיטלית לחיתום וניהול סיכונים, וב־2017 השיקה שירות לבדיקה וניכיון צ'קים המתבסס על מודל שיודע להעריך את רמת הסיכון של הצ'ק, ואומר בעצם למקבל הצ'ק האם הצ'ק צפוי להיפרע. בסביבת החברה מציינים כי מערכת ניהול הסיכונים והחיתום הטכנולוגית שהוקמה הוכיחה עצמה עד כה, וכי שיעור חדלות הפירעון שלה נמוך מהמקובל בשוק, כאשר הדבר בלט גם במשבר הנוכחי.

 

כמו כן לחברה יש פעילות בתחום האשראי החוץ בנקאי. ב־2018 היא קיבלה מרשות שוק ההון רישיון מורחב למתן אשראי, המסיר את המגבלה בהיקף האשראי שהיא יכולה להעמיד. לפי הערכות, היא מעניקה אשראי בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה, וגם בזמן משבר הקורונה העמידה אשראי חדש בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

 

לחברה תוכניות להיכנס לתחומי פעילות נוספים, ובין היתר פיתחה אפליקציית תשלומים הנקראת אפליפיי שנמצאת בימים אלה בשלב הפיילוט. האפליקציה תאפשר העברת כסף לאנשי הקשר, תשלום בבתי עסק, משיכת כספים מכספומט וגם קבלת מסגרת אשראי והלוואות בתהליך חיתום דיגיטלי.

 

הקשר בין אפליצ'ק לבכירי פועלים לשעבר אינו מקרי. בחברה עובדים כמה יוצאי בנק הפועלים, בהם סמנכ"ל הטכנולוגיות חן כהן שהיה ממפתחי אפליקציית ביט. כמו כן ניב פולני, שכיהן בעבר כקצין הציות הראשי של הפועלים ומנהל הפיתוח העסקי של הבנק, הוא אחראי על ניהול הסיכונים, הציות והייעוץ המשפטי באפליצ'ק.

 

ביט נחשבת לאפליקציית התשלומים הגדולה ביותר בישראל אם כי עדיין לא מניבה רווחים לבנק מפני שהבנק מסבסד את העברת הכספים באפליקציה.

 

עד יולי 2021 יחויבו כל בתי העסק לבצע תשלומים באמצעות תקן EMV, שיאפשר שימוש גם באפליקציות תשלומים, ואז צפויה עליית מדרגה בתחרות בעולם התשלומים בין האפליקציות והשחקנים השונים. יהיה מעניין לראות האם הגורמים שהיו ממקימי ביט יצליחו להציג מוצר משופר יותר באפליצ'ק.

 

בנוסף, אפליצ'ק נמצאת בשלבים מתקדמים לקבלת רישיון של מאגד, כלומר תוכל לאגד בתי עסק קטנים ולהעניק להם במרוכז שירותי סליקה מאחד הסולקים הקיימים בשוק.

 

מבין ארבעת המשקיעים החדשים, קינן וגל צפויים להיות פעילים ולקחת חלק בוועדה המייעצת של החברה. עם זאת מדובר בוועדה מייעצת בלבד, שבניגוד לדירקטוריון אין לה סמכויות. פינטו ושרת צפויים להיות משקיעים פסיביים. הארבעה רכשו בנפרד את המניות (2.5% כל אחד), ולא כקבוצה. זו אינה הפעם הראשונה שהארבעה משתפים פעולה. במרץ פורסם ב"כלכליסט" כי הארבעה מקימים, יחד עם חברת הנדל"ן רובינגרופ, קרן שתשקיע בפרויקטים של פינוי־בינוי בתל־אביב.

x