$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2016

"נתניהו, מר כלכלה, מביא נושא אחר נושא למבוי סתום"

יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת, אראל מרגלית, מתח בוועידת לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" ביקורת גם נגד שר האוצר כחלון שלדבריו "עובד כדי לפתור את בעיות הדיור, אך הכלכלה הישראלית זה עסקים קטנים, זה תעשייה"

עמרי מילמן 12:2728.03.16

"7 שנים יושב ראש ממשלה ולא מסוגל לפתור את מתווה הגז כך שמשק הישראלי יוכל לעבור לשלב הבא שבו הוא יוכל ליהנות ממוצר טבע שיקל על יוקר המחיה של אזרחי ישראל. אני כבר לא מדבר על טעות נקודתית כזו או אחרת. אני מדבר על ראש ממשלה שאין לו אנשים איתו, והוא זה שהוכתר למר כלכלה שכלל לא היה בעגלה של הכלכלה הישראלית ומביא נושא אחר נושא למבוי סתום", כך אמר ח"כ אראל מרגלית, יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת, בוועידת לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" 

 

"בשנה האחרונה נסגרו 60 אלף עסקים קטנים בינוניים ברחבי מדינת ישראל מי עושה משהו בנידון? שר האוצר?", שאל מרגלית.

 


 

מרגלית הוא אמנם פרגן לשר האוצר משה כחלון על פעילותו בתחום הדיור אך תקף אותו על כך שלא פועל למען הכלכלה הישראלית בכללותה: "שר האוצר היום הוא שר השיכון בפועל. אני מוריד בפניו את הכובע על זה שהוא מנסה להביא אסטרטגיות שפועלות במדינות אחרות. בניגוד ליאיר לפיד שרק דיבר על מע"מ אפס, שר האוצר הזה עובד כדי לפתור את בעיות הדיור. אך הכלכלה הישראלית זה עסקים קטנים, זה תעשייה. בשנת ב-2005 נפתחו 56 מפעלים, ב-2015 נפתחו אפס מפעלים. אין כיוון לתעשייה הישראלית. אם אתה תעשיין היום, אתה בוודאי מנסה להשקיע במקום אחר".

 

ח"כ אראל מרגלית, יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת ח"כ אראל מרגלית, יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת צילום: צביקה טישלר

 

מרגלית פנה גם להתאחדות התעשיינים ואמר, "איפה אתם? תהיו ברורים לגבי 4-3 נושאים שמדינת ישראל צריכה להוביל בהם, מה הכיוון? שלפחות באופוזיציה נדע".

 

מרגלית הוסיף לתקוף את מדיניות הממשלה ואמר "מה קריאת הכיוון של הטכנולוגיה הישראלית. איזה נושאים חדשים יכולה הטכנולוגיה הישראלית לעשות שהם לא להסתכל על המראה האחורית? יש לנו יכולות אך הממשלה לא יודעת מה היא עושה. הם יודעים מה זה ליצור בכלל מקומות עבודה.

 

"אתמול הייתי בחיפה, מעוז ההי-טק הישראלי, תחילת דרכו. עיר שאיבדה 80 אלף חבר'ה צעירים ב-10 שנים האחרונות כי אין להם עתיד בעיר. לממשלת ישראל יש מה להגיד על הצפון? ההשקעה הכלכלית על חיפה והצפון שואפת לאפס".

 

"יש לי תוכנית, הצפון יכול להוביל את מדינת ישראל ב-4-3 נושאים שלא עושים בתל אביב. כשנוסעים 10 שעות צפונה באיטליה מגיעים לאזור מפותח. בארץ אתה לוקח סוסיתא ונוסע שעתיים צפונה אתה מגיע לפריפרייה, הממשלה יודעת מה היא רוצה לעשות שם? לא. אין בגליל העליון סייבר כמו באר שבע, יש להם חקלאות, הם טובים במזון ויש להם התחלות ברפואה. כל הדברים בינוניים, אך אם תחבר אותם תקבל את אחד הדברים הגדולים- החיבור בין מזון חקלאות ורפואה. רוב התרופות שעולות מיליארד דולר, ולכן עשינו רק אחת בישראל, הולכות לבוא מתחום המזון ולעלות 40-30 מיליון. זה בעצם לרפא ולמנוע מחלות דרך תחום המזון.

 

"בעבר חיפה עשתה את כל הצ'יפים לאינטל. חוק מור (לפיו מדי שנתיים תעשיית השבבים תצליח להכפיל את כמות הטרנזיסטורים שהיא יכולה לדחוס בשבב אחד, באמצעות שיפור טכניקות הייצור -ע"מ), לא עובד יותר. אף חברה עסקית לבד לא יכולה לעשות את זה. חיפה יכולה, עם הטכניון ועם חברות שונות, אפשר היה להביא את החזון הגדול הבא לעולם הצ'יפים וכמעט כל נושא חדש בתחום הקומוניקציה, אפשר לקחת את חיפה ולהפוך אותה לעיר מובילה".

 

בנושא ערביי ישראל אמר מרגלית כי "20% מהסטודנטים בטכניון ובאוניברסיטת חיפה הם ערבים. אך מסתכלים עליהם כנטל במקום להסתכל עליהם כהזדמנות. אנחנו צריכים להסתכל על השוק של המזרח התיכון בשביל זה צריך להכיר את השוק הזה.

 

"אין מי שנוהג את הכלכלה הישראלית. רמת הכשרון של בחור צעיר שגומר את אורט בראודה בכרמיאל היא אותה רמה של בחור בבינתחומי בהרצלייה. הם רוצים להשתלב, הם מוכנים להשקיע. הגיע הזמן שרמת הרצון הטוב, רמת הכישרון תקבל את ההזדמנות שמגיעה לה כדי לעשות במדינה הזו את הדבר הגדול הבא", סיכם מרגלית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x