שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בונים קריירה ומשפחה

הישראלים במקום הרביעי בעולם בידע פיננסי – בדקו האם גם אתם מבינים בכסף

בסקר אוריינות פיננסית גלובלית הגיעה ישראל למקום ה-4 מבין 144 מדינות עם 68% מהאזרחים הבוגרים שהוגדרו כבעלי אוריינות פיננסית. בחנו את עצמכם – האם אתם יודעים להשיב על השאלות שנשאלו בסקר

מעין מנלה 14:3730.11.15
ישראל מדורגת במקום הרביעי בעולם באוריינות פיננסית, כך לפי סקר גלובלי שערכה חברת Standard & Poor's שנערך בקרב 144 מדינות. לפי הסקר, 68% מהמבוגרים בישראל מוגדרים כבעלי אוריינות פיננסית, כלומר ידעו לענות נכונה על שאלות הנוגעות לשלושה מושגים פיננסיים מתוך ארבעה. במקום הראשון נמצאת נורבגיה, אחריה דנמרק ואחריהן שבדיה – בכולן 71% מהמבוגרים הוגדרו כבעלי ידע פיננסי בסיסי מספק.

 

לשם השוואה, בארה"ב, המדורגת במקום ה-14 בעולם, רק 57% הוגדרו כבעלי אוריינות פיננסית. בקפריסין, 35% בלבד מהאזרחים הבוגרים הוגדרו כבעלי אוריינות פיננסית, ביוון 45% ובספרד 49%. במקומות האחרונים בדירוג העולמי נמצאות מדינות נחשלות (לפי סדר יורד) – תימן, אלבניה, אפגניסטן, סומליה ואנגולה. ברמה העולמית, רק אדם אחד מתוך שלושה מוגדר על פי הסטנדרטים של הסקר כבעל ידע פיננסי מספק.

 

 

ארבעת מושגי היסוד הדרושים לשם קבלת החלטות פיננסיות אשר הידע לגביהם נבדק בסקר הם: פיזור סיכונים, אינפלציה, ריבית וריבית דריבית. נמצא כי שיעור הנשים בעלות ידע פיננסי נמוך משיעור הגברים ב-5% בממוצע הן במדינות המפותחות והן במדינות הנחשלות. בנוסף, באופן לא מפתיע, נמצע כי הידע הפיננסי תואם הכנסה וכן את רמת ההשכלה של הנשאלים. כך, הפער בידע הפיננסי בין עניים לעשירים עומד על כ-15%.

 

מבינים בכסף כמו רוב הישראלים? מבינים בכסף כמו רוב הישראלים? צילום: עטא עוויסאת

 

לבורות פיננסית יש מחיר כלכלי. אנשים שאינם מבינים מושגים פיננסיים בסיסיים כמו ריבית דריבית נוטים לשלם יותר עמלות, להיות בחובות ולשלם ריביות גבוהות יותר על הלוואות. הם גם לווים יותר וחוסכים פחות מאנשים בעלי ידע פיננסי בסיסי.

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x