$
בונים קריירה ומשפחה

משרד האוצר בוחן הקמת קרנות פנסיה מוזלות לחוסכים בעלי שכר נמוך

בעקבות הביקורת הציבורית כי הקרנות גובות מחוסכים אלה תשלום מקסימלי, אגף שוק ההון באוצר בוחן שני מודלים חלופיים שימנעו את הבעיה

רחלי בינדמן 10:5325.11.14

 אגף שוק ההון במשרד האוצר בראשות המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ויחד עם מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן בוחנים פתרון אפשרי לקהל החוסכים הבלתי מאוגדים ונעדרי כוח המיקוח המשלמים היום את דמי הניהול המקסימאלים המותרים בחוק בקרן הפנסיה – 0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות.

 

מדובר בעיקר בחוסכים בעלי שכר נמוך שמחוייבים לבצע הפרשות לקרן פנסיה מכוח חוק פנסיה חובה. אותם חוסכים אינם לקוח אטרקטיבי לחברות הביטוח בשל ההפקדות הנמוכות שלהם ולחברות הביטוח אין אינטרס להציע להם דמי ניהול מופחתים. זאת להבדיל בעלי הכנסות גבוהות או חוסכים שנמצאים במקומות עבודה גדולים שנהנים מיתרון לגודל. חוסכים אלו מתמודדים עם בעיה כפולה – לא רק שהם משלמים דמי ניהול גבוהים על חיסכון שנכפה עליהם, אלא הם נוטים לעבור ממקום עבודה אחד לאחר כאשר בקרנות הפנסיה בהם הם חוסכים נותרים מאות שקלים בודדים שעליהם גובות קרנות הפנסיה את דמי הניהול המקסימאלים לאחר שהפכו לחוסכים "מוקפאים".

 

60% מהחוסכים בקרנות הפנסיה משלמים דמי ניהול מקסימליים 60% מהחוסכים בקרנות הפנסיה משלמים דמי ניהול מקסימליים צילום: שאטרסטוק

 

באוצר בוחנים שני מודלים אפשרים לפתרון הבעיה. המודל הראשון מדבר על חיוב קרנות הפנסיה הקיימות הנמצאות בבעלות חברות הביטוח לייצר מסלול ברירת מחדל ייעודי לאותה קהילת חוסכים (מכוח פנסיה חובה) ששם דמי הניהול יהיו מופחתים וזאת דרך ניהול השקעות פאסיבי (דרך מדדים) וללא עלויות שיווק (ללא תיווך סוכנים). החלופה השניה שנבחנת היא הקמת גוף ייעודי שיתחרה בקרנות הפנסיה הקיימות ויציע קרן פנסיה מוזלת לקהל החוסכים החלשים בדמי ניהול נמוכים, ללא סיוע של סוכני ביטוח (בין היתר באמצעות פלטפורמה אינטרנטית) ובאמצעות ניהול השקעות פאסיבי מובנה.

 

באוצר החלו לבחון את הנושא לאחר ביקורת ציבורית נרחבת שמצאה כי כ-60% מהחוסכים בקרנות הפנסיה משלמים דמי ניהול מקסימאלים, כשרובם הם חוסכים לא פעילים שחסכו מספר חודשים ואז עזבו את מקום העבודה. לעיתים אותם עובדים עברו למקום עבודה חדש, שם נפתחה להם קרן פנסיה חדשה מבלי לאחד את החסכונות הצבורים ממקומות העבודה הקודמים. באחרונה פרסם אגף שוק ההון הנחיה לקרנות הפנסיה המחייבת אותם לעדכן את המצטרפים החדשים ביכולת שלהם לאחד את החסכונות הצבורים שלהם במטרה להוזיל עלויות של דמי ניהול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x