שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

המפקח על הבנקים מתערב: עמלות עו"ש יוגבלו לעד 10 שקלים

בנק ישראל הודיע על כוונתו להטיל פיקוח על עלות ניהול חשבון עובר ושב. המסלול הבסיסי יעלה 10 שקלים לחודש. המפקח על הבנקים דודו זקן: "במקום להתחרות ולהוריד מחירים, הבנקים תמחרו את המסלול הבסיסי מעל המחיר המשולם היום בפועל, ולכן החלטנו להתערב"

תומר ורון 11:5605.03.14

מחירו של סל שירותים אחיד ובסיסי לניהול חשבון עובר ושב, יפוקח ולא יעלה על 10 שקלים לחודש. כך הודיע הבוקר (ד') דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל.

 

הצעד הדרמטי של הגבלת מחיר המסלולים בא לאחר של בנק ישראל לא היה מרוצה מתחמור המסלולים בבנקים. במסגרת מסקנות ועדת זקן, שהוקמה במטרה להגביר את התחתיות בבנקים, ביקש בנק ישראל להכין מסלולים על עלות קבועה, אלא שבפועל הבנקים תמחרו את המסלול הבסיסי במחירים גבוהים.

 

בחודשים האחרונים העבירו הבנקים את המחירים לשני המסלולים כאשר המסלול הבסיסי כולל 10 פעולות בערוץ ישיר ופעולה אחת מול פקיד. כיום, על פי הדיווח החצי שנתי של בנק ישראל, מחיר העמלות בפועל לפעולות של המסלול הראשון עומד על 13.7 שקל.

 

סניף בנק סניף בנק צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

בשיחה עם "כלכליסט" חשף זקן כי הבנקים, במקום להתחרות ולהוריד מחירים, תמחרו את המסלול הבסיסי מעל המחיר המשולם היום בפועל. "מדובר בצעד מאוד חריג", אמר זקן בשיחה עם "כלכליסט". "אני לא מאמין שרגולטור צריך להתערב בשוק בצורה כזאת משמעותית אך אם אין השתקפות לתחרות זה בעייתי ולכן החלטנו להתערב".

 

"באשר למסלול המורחב אנו קוראים לציבור להיעזר בעובדה שמעתה ניתן לבצע השוואה פשוטה וקלה בין המחירים המוצעים לו ולבחון את כדאיות ההצטרפות אליו". נראה שבבנקים שומרים על ארשת פנים חתומה בכל הנוגע לצעד. עם זאת, גורמים במערכת הבנקאית הודו בשיחות סגורות כי הם הופתעו מאוד מהכרזה הדרמטית של זקן. "המחיר הוא לא העניין כמו הפיקוח", הם אומרים בשיחה עם "כלכליסט". "מדובר בצעד קיצוני ואגרסיבי של הרגולטור".

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x