$
הוועידה לעסקים קטנים 2013

ועידת כלכליסט

ברוורמן: "אדם צריך לשלם מס אחד על כל הכנסותיו"

יו"ר ועדת העבודה בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים: "צריך פקודת מס חדשה שתמנע תכנוני מס של החברות הגדולות במיליארדי שקלים"

מיקי פלד 10:5106.05.13

"יש להחיל חובת דיווח של משקי הבית למס הכנסה ובמקביל לפשט את מערכת המס כך שישולם מס אחד על סך כל ההכנסות" - כך אמר היום (ב') יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

 

ברוורמן, שמונה לעמוד בראש הוועדה לתקופה של שנתיים הסביר כי "אין סיבה שישראל תמשיך להתנהל עם פקודת מס הכנסה מתקופת המנדט. אנחנו צריכים פקודה חדשה שתמנע תכנוני מס של החברות הגדולות במיליארדי שקלים, צריך להתחיל בחקיקה הזו עכשיו כי מה שלא יקרה בשנתיים הקרובות לא יקרה כבר".

 


 

ברוורמן המשיך: "צריך עכשיו להגיע למערכת מס פשוטה יותר של משקי הבית, כמו בארצות הברית, שם הם משלמים מס אחד. כי אם לאדם יש גם הכנסה מעבודה וגם מדירות להשקעה ויש לו גם הכנסות מדיבידנדים ומרווחי הון הוא צריך לסכם את ההכנסות ולשלם מס אחד. פישוט המס ייצור הוגנות ויביא גם כספים למדינה".

 

ברוורמן הוסיף כי הפתרון להקטנת השוק השחור הוא בחובת הדיווח. "דבר נוסף, מדובר על כלכלה שחורה של 30%, אך עוד מלשינון ועוד 50 פקידים לא יביא את הבשורה. אנחנו צריכים לפעול היום בצורה מאוד ברורה לטובת חובת דיווח עם פטור מסויים, כמו שצריך במדינה מודרנית. חלק מהאנשים אומרים למה להיות פראייר, הנה גם השכן שלי לא משלם ואני גם לא מקבל את מה שמגיע לי (וזה יוצר תמריץ לא לשלם מס כחוק - מ"פ). רק אם נעשה מערכת עם דיווח ועם פישוט תהיה לנו זכות לבוא למי שלא מקבל את מי שמגיע לו ולהגיד לו לבוא איתנו קדימה, להמשיך לשלם מס כחוק ולדעת שהוא יקבל מהמדינה את מה שמגיע לו".

 

אבישי ברוורמן בוועידה אבישי ברוורמן בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

ברוורמן הוסיף עוד כי בכל הנוגע לעבודה בוועדת הכלכלה הוא לא יכניס שיקולים של אופוזיציה וקואליציה. "אני אעבוד עם שר האוצר ושר הכלכלה וכל מי שיהיה אם הוא יילחם בריכוזיות ויחזק את העסקים קטנים והבינוניים ואם יפעל באמת לטובת האדם העובד תוך אחריות תקציבית".

 

עם זאת, ציין ברוורמן, כי "מכיוון ובישראל אמנם אין מיתון ואין אבטלה אבל השכר של האדם העובד נמוך ומעמד הביניים יצא לרחובות בגלל יוקר המחייה ובגלל שהועא לא מקבל את מה שמגיע לו בבריאות, חינוך ורווחה".

 

"השאלה המרכזית היא איך לא מקצצים בהוצאות בלי להגדיל משמעותית את הגחרעון". לדבריו, שינוי מערכת המס היא הפתרון לכך, שכן כרגע הגזירות המוצעות בתקציב המדינה לשנים 2013-2014 לא מהוות בשורה לאדם העובד: "הגזירות הם של לפיד אך הידיים הם יד נתניהו", אמר ברוורמן.

 

ברוורמן הוסיף כי "אנחנו רוצים לבנות צמיחה בת קיימא בישראל, שכרגע התפוקה לעובד והפריון לעובד בישראל היא נמוכה יחסית לרוב המדינות המפתחות משום שלא מכשירים בהכשרה מקצועית או טכנולוגיות. אם אתה רוצה לפתוח הכשרה מקצועית וחינוך טכנולוגי צריך לשים כסף. אני גם רוצה להדגיש שסטארט-אפ ניישן אינו חזון מתאים למדינת ישראל. זה טוב שיש יזמות אבל צריך לבנות תעשייה בת קיימא ולא אקזיט שהתעסוקה בו עוברת להודו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x