$
הוועידה לעסקים קטנים 2013

ברודט: נקים קרן חדשה לעסקים קטנים בהיקף 3 מיליארד שקל

לדברי יו"ר בנק לאומי בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים: "הקרן תוכל לאשר הלוואות תוך 14 ימים בלבד"

שניר הנדלר 10:0906.05.13

"אני רוצה להודות למארגני הכנס על כך שבזכותם מזדמן לי סוף סוף לדבר על עסקים קטנים ובינוניים, ולא רק על עסק גדול ספציפי אחד וספציפי שהוא בכותרות", כך אמר היום (ב') יו"ר דירקטוריון בנק לאומי דוד ברודט בוועידה השביעית לעסקים קטנים ובינוניים של כלכליסט. הדברים נאמרו בבדיחות על רקע הביקורת שספג לאומי לאחר פרסום מתווה הסדר החוב בין לאומי לגנדן שבשליטת נוחי דנקנר. ברודט אמר: "אני שמח להודיע היום, בפורום הזה, על צעד נוסף ומשמעותי ביישום המדיניות שלנו: הקמתה של קרן לאומי לעסקים, קרן חדשה בהיקף של 3 מיליארד שקל".

 

"אני מברך את כלכליסט על האופן שבו הם מקדמים את הנושא החשוב הזה, של עסקים קטנים ובינוניים, זו השנה הרביעית, ועל תרומתם הרבה לדיון הציבורי בקידום העסקים הקטנים והבינוניים", הוסיף ברודט.

 

"קבוצת לאומי הגדירה כבר לפני כמה שנים את מגזרי העסקים הקטנים והבינוניים, כליבת העשייה הבנקאית שלה, וכמגזרים בהם אנו מתמקדים. בשנים האחרונות אנו מסיטים חלק ניכר של האשראי הבנקאי שאנו מעניקים לתאגידים הגדולים, אל העסקים הקטנים והבינוניים. זאת, במסגרת מדיניות המעדיפה מתן אשראי רב יותר, לעסקים קטנים רבים יותר, מאשר לעסק גדול אחד - ואתם יכולים להניח שגישה זו קיבלה חיזוק בשבועות האחרונים", ציין ברודט.

 


 

"גישה זו אינה החלטה מהעת האחרונה, זו החלטה מודעת. היא מיושמת כבר שנים, ויש לה ביטוי ברור בדוחות הבנק: כך למשל בשנת 2012 נרשמה צמיחה של 8.5% באשראי לעסקים קטנים ובינוניים, לעומת קיטון של 9.4% באשראי לתאגידים".

 

ברודט התייחס לתחרות בין הבנקים בתחום העסקים הקטנים ואמר כי "זה לא סוד שבין הבנקים ניטשת לאחרונה תחרות עזה על מגזר הלקוחות של העסקים הקטנים והבינוניים. התחרות, כידוע, אינה משקרת והסיבה לחשיבות הגדולה שאנו רואים במגזר הזה היא תרומתו המכרעת לצמיחתם של משקים וליצירת מקומות עבודה. זו גם הסיבה שמדינות רבות מייצרות אקלים התומך בעסקים כאלה, בין היתר באמצעות מדיניות מיסוי מעודדת, העדפה במכרזים ממשלתיים, סיוע בהכשרת עובדים, הקמת גופים שמטרתם ליווי וייעוץ מקצועי והקמת קרנות בערבות ממשלתית".

 

דוד ברודט בוועידה דוד ברודט בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

לדבריו, "בעסקים הקטנים והבינוניים קיים פרדוקס. מצד אחד, הם מתאפיינים בתכונות ייחודיות וחשובות כמו: גמישות, דינמיות, חדשנות, יכולת תגובה מהירה וכושר הסתגלות גבוה לשינויים בסביבה.

 

"נתוני הלמ"ס גם הפתיעו אותי"

 

"מצד שני, הם מתמודדים עם חסמים משמעותיים, אשר פוגעים בסיכוייהם לשרוד. לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - שאני חייב להודות שהפתיעו גם אותי - 75% מהעסקים שנולדים בשנה מסוימת, נסגרים תוך 5 שנים מהיווסדם. בין החסמים שמקשים עליהם לשרוד ניתן למנות את הביורוקרטיה ועלויותיה, מחסור יחסי בידע ניהולי בחלק מהענפים, השקעות לא מספקות בשיווק ובמחקר ומחסור בתשתיות פיזיות.

 

"גורם נוסף ומרכזי המשפיע על הישרדותם של העסקים הקטנים ועל פוטנציאל הצמיחה שלהם, הוא נגישותם לאשראי זמין וזול, להון חוזר ולהשקעות לטווח בינוני וארוך. לכן חשובות כל כך הקרנות שמקימים המדינה והתאגידים הבנקאיים, להגדלת האשראי למגזר זה.

 

ברודט הוסיף כי "בלאומי, לא גילינו את העסקים הקטנים והבינוניים אתמול. ניסיוננו הרב, המקצועיות, המיומנות וההיכרות ארוכת השנים שצברו אנשי לאומי עם עסקים כמו שלכם, הפכו את לאומי לבנק מוביל במערכת הבנקאית, המעניק 33% מסך כל מהאשראי לעסקים הקטנים והבינוניים בישראל. עם השנים פיתחנו התמחות בשני מגזרים אלה ואנחנו מקדישים מחשבה רבה כל העת בשיפור התנאים לעסקים, הגדלת מגוון השירותים ואיכותם, והנגשתם ללקוחות.

 

"וכשאני מדבר על הנגשת השירותים שלנו לעסקים, אני מתכוון גם מבחינה גיאוגרפית. לפני כשלוש שנים השיק לאומי, יחד עם קרן קורת, קרן לעסקים קטנים להעמדת אשראי בהיקף של 600 מיליון שקל, לפיתוח עסקים קטנים ובינוניים ביישובי הפריפריה. מהאשראי שמעמידה הקרן הזו נהנו עד היום מאות עסקים, בעיקר בצפון ובדרום המדינה.

 

"לאור ההצלחה הזו, אני שמח להודיע היום, בפורום הזה, על צעד נוסף ומשמעותי ביישום המדיניות שלנו: הקמתה של קרן לאומי לעסקים, קרן חדשה בהיקף של 3 מיליארד שקלים.

 

קרן לאומי תעניק לעסקים קטנים ובינוניים הלוואות בתנאים משופרים וליווי עסקי צמוד. ובזכות היותה קרן עצמאית של הבנק, כלומר ללא ערבות ממשלתית, היא תצטיין גם בזמן תגובה מהיר יותר משל קרנות אחרות לעסקים קטנים, ותוכל לאשר הלוואות תוך 14 ימים בלבד - ומי כמוכם יודע עד כמה המהירות וזמינות הכסף חשובות לעסקים", אמר ברודט.

 

"ולמרות חשיבותה של הקרן, אני מבקש להדגיש: אנחנו בלאומי לא מאמינים במתן אשראי בלבד. הקרן החדשה היא יריית הפתיחה ממהלך רחב היקף, אשר תוכנן אצלנו בקפידה בחודשים האחרונים. במסגרת המהלך הזה, אשר פרטיו יוצגו לכם בהמשך היום, נעניק לכם, לקוחותינו בעלי העסקים הזעירים, הקטנים והבינוניים, מעטפת כוללת של שירותים ומוצרים, אשר תלווה, תחנוך, תייעץ ותגבה אתכם בכל נקודות התורפה של העסק, ותסייע לכם לצמוח".

 

לדברי יו"ר לאומי, "גם בנק לאומי החל כחלום, חלום של חוזה המדינה, תיאודור הרצל. לאומי החל כבנק קטן והפך לעסק גדול, שב-111 שנותיו מימן את הקמתם של מאות אלפי עסקים, וליווה את צמיחתם של רבים לעסקי ענק. כיזמים, אתם בטח מתעניינים כיצד יזמים אחרים הגשימו את חלומותיהם. ושכשאתם מדברים עם יזמים אחרים, אני די בטוח שמפעם לפעם אתם שומעים מהם גם על הבנקאי או הבנקאית מהסניף, שהיו שם ברגע האמת, כדי להושיט יד וכדי לסייע. אני מזמין גם אתכם להביא אלינו את חלומותיכם, ואני מבטיח לכם כי אנחנו בלאומי, נעשה הכול כדי שתוכלו להגשימם", סיכם ברודט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x