$
הכסף

יו"ר פורום החוסכים לפנסיה במכתב למפקח: "ממש את תכנית הפחתת דמי הניהול"

רועי מימרן שלח היום מכתב לעודד שריג המפקח על הביטוח ודרש למנוע עיכוב הרפורמה שמטרתה להוזיל את דמי הניהול בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים. "העלות הכוללת של דמי הניהול כיום מגיעה לרמת בלתי נסבלת של 35% מהחיסכון"

רחלי בינדמן 18:2013.11.11

יו"ר פורום החוסכים לפנסיה, רועי מימרן, שלח היום מכתב דחוף למפקח על הביטוח שדורש לדעת מתי תיכנס לתוקפה הרפורמה בדמי הניהול שמקדם האוצר זה למעלה משנה. הרפורמה הוצגה ב-30 בנובמבר 3010 ועוגנה בטיוטות ואמורה היתה להיכנס לתוקף בפעימות שהראשונה שבהם בתחילת 2012. אלא שטיוטות

החוזרים לא גובשו עדיין כדי חוזר מחייב כיוון שטרם עברו אישורי חקיקה בכנסת.

 

"ברצוננו לקרוא למשרד האוצר לממש בהקדם את הפחתת תקרת דמי הניהול בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים, כפי שהוצגה בתכנית המשרד מה-30 בנובמבר 2010", קורא מימרן במכתבו אותו הוא מכתב גם לח"כ חיים כץ, ח"כ כרמל שאמה הכהן, ח"כ שלי יחימוביץ וח"כ אמנון כהן.

 

"המצב הקיים הוא שניתן לגבות 2% מכלל הצבירה לשנה כדמי ניהול בקופות הגמל, ובאופן דומה בביטוחי המנהלים – או לחלופין עד 13% מההפקדות החודשיות במסלול היורד בתוספת 1% לשנה מהצבירה. במצב הקיים, בחישוב של חסכון במשך 37 שנים מתוך שכר קבוע ותשואה ברוטו של 4% לחודש, העלות הכוללת של דמי הניהול מגיעה לרמה הבלתי נסבלת של 35% מהחסכון המצטבר " נאמר במכתב.

 

"על פי תכנית האוצר כפי שהוצגה בנובמבר 2010, לאחר לחצים של התקשורת, חברי כנסת ושלנו, העלות הכוללת בגבייה של 1.5% מהצבירה או 5% מההפרשות ועוד 1.2% מהצבירה – אמורה להגיע ל-28%. גם תקרה זו עדיין גבוהה וידרוש הפחתה נוספת בהמשך, אולם אין לעכב את כניסת ההפחתה לתוקף לפני תחילת 2012".

  

עוד מציין מימרן במכתבו "לכאורה, אנשים יכולים לעבור לקרנות פנסיה שבהן דמי הניהול נמוכים יותר. אולם חלק גדול מלקוחות ביטוחי המנהלים וקופות הגמל הם קהל שבוי או שבוי לכאורה – בעלי קופות נזילות, חסכון הוני או מקדמי קצבה מובטחים נמוכים יותר מאלו שקיימים היום, שאינם מעוניינים לעבור לחסכון קצבתי בתנאים שניתנים לשינוי. לפיכך, קיומן של קרנות הפנסיה אינו נותן מענה לחלק משמעותי מהחוסכים".

  

עוד הוסיף מימרן "כמו כן אין לעכב את ההנחיות לפיהן עובדים יוכלו לבחור יועץ או סוכן, מבלי שיצרן החסכון ימשיך להפריש עמלות לסוכן נוסף. בכך, יוכלו השכירים להשתחרר מהתלות המחייבת ב"סוכני ההסדר" שאינם ניתנים לבחירתם, ולעיתים לא נותנים לעובד את התנאים שחיפשו בגוף הפנסיוני המועדף עליהם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x