שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

לב לבייב תובע מיליונים ממנהליו: "הונו אותי"

בכירי נגב קרמיקה לשעבר, ובהם המנכ"ל אבי מוטולה, נדרשים להחזיר לחברה 5.8 מיליון שקל בהטבות שקיבלו לכאורה שלא כדין. בכתב התביעה שהגיע לידי כלכליסט נטען: חגגו על קופת החברה

תומר גנון וזוהר שחר לוי 07:0704.08.16

נגב קרמיקה שבשליטת לב לבייב תובעת את ארבעת המנהלים הבכירים שהיו מעורבים לכאורה בפרשת המרמה ובישול הדו"חות הכספיים של החברה על סך 5.8 מיליון שקל. החברה הבורסאית, שבשליטת אפריקה ישראל תעשיות, הגישה אתמול לבית הדין האזורי לעבודה בת"א תביעה כספית בה היא דורשת מהבכירים להשיב בונוסים שקיבלו לכאורה כתוצאה מניפוח הכנסות החברה ואת השווי הכספי של ההטבות שמשכו לכאורה שלא כדין: חופשות בחו"ל, שכירת דירת יוקרה ועוד.

 

 

שלושה מהבכירים הנתבעים -מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות לשעבר אבי מוטולה, סמנכ"ל הכספים לשעבר של נגב אביהו איבשיץ ומנהלת שירות הלקוחות הראשית לשעבר של נגב גלית בן-מאיר דורי -עומדים במקביל בלב חקירה פלילית בנושא שמנהלת רשות ני"ע מאז יוני אשתקד. החקירה החלה בעקבות חקירה פנימית שערכה החברה באמצעות משרד החקירות וייצמן יער, ולבכירים מיוחסות עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים, עבירות דיווח לפי חוק ני"ע ושיבוש מהלכי משפט. על פי החשד, השלושה יצרו בין 2011–2014 מנגנון הונאה אשר הגדיל את המענקים שקיבלו מהחברה. מנגנון זה, לאחר שהתגלה, גרם למחיקה של 73 מיליון שקל מדו"חות החברה. בנוסף, בבקשת המעצר מיוני צויין כי בין השלושה התקיימו יחסים מקצועיים וחבריים שתוגמלו בטובות הנאה שמומנו מכספי החברה. כספים אלה הם בלב התביעה.
לב לבייב לב לבייב צילום: אביגיל עוזי

 

בתביעה, נגב דורשת מהנתבע העיקרי מוטולה להשיב 2.47 מיליון שקל: 765 אלף שקל בגין מענקים, 1.2 מיליון שקל בגין הטבות שנמשכו שלא כדין והפרשי הצמדה וריבית. על פי התביעה, סך המשיכות עמד על 2.4 מיליון שקל, אך עם פתיחת הבדיקה הפנימית הוא השיב מחצית מהסכום. עוד עולה מהתביעה כי מסמנכ"ל הכספים לשעבר נדרשים 1.3 מיליון שקל, מתוכם החזר מענקים של 406 אלף שקל; ממנהלת שירות הלקוחות לשעבר 207 אלף שקל; ומסמנכ"לית משאבי האנוש לשעבר של נגב מאירה בן יוסף 1.8 מיליון שקל.

 

 

אמנות הסוואת ההוצאות

 

על פי נגב קרמיקה, ישנן שתי סיבות בגינן הגישה את התביעה רק עכשיו, כשנה וחצי לאחר שנתגלו אי הסדרים: הראשונה, היא הגשת התביעה כתגובה לתביעה שהגישו במרץ האחרון מוטולה ודורי, ובה דרשו לקבל את פיצויי הפיטורין שנשללו מהם (ראו מסגרת); והשנייה קשורה לחקירת רשות ני"ע -שרק בחודש מאי האחרון הסירה את ההגבלה על חשיפת המידע שבתביעה.

 

"במועדים הרלוונטיים", כתבו עורכות הדין דנה שורץ-אשתר ולימור ארגוב-שנהב ממשרד וקסלר ברגמן ושות’ בתביעה, "חברו ארבעת הנתבעים, כאשר בראשם מנכ"ל הקבוצה הדומיננטי דאז מוטולה, ופעלו במשותף על מנת להונות את קבוצת נגב באמצעות פעולות פסולות ובלתי חוקיות רבות שנפרשו על פני מספר שנים".

 

בחלק המרכזי של התביעה מפרטת נגב את שלל ממצאי דו"חות החקירה הפנימיים, שנחשפו בעבר בהרחבה ב"כלכליסט", ואת הדרכים היצירתיות שבהן נמשכו מקופת החברה כספים וטובות הנאה לכיסם של המעורבים. כך, למשל, בתביעה נטען כי מוטולה העביר 230 אלף שקל מחשבון העו"ש של החברה לעו"ד פרטי שייצג אותו בהליכי גירושין, תוך שהסכום רושם זאת בחשבונות כ"יעוץ מפעל"; מוזכר מקרה בו הותקנה מערכת אודיו בסך כולל של 95 אלף שקל בביתו הפרטי של מוטולה, כשבכרטיס הנהלת החשבונות ההוצאה סווגה כ"מערכת אודיו למחסנים".

 

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: אוראל כהן

 

בתביעה מוזכרת הוצאה תמוהה נוספת שנחשפה בעבר: 396 אלף שקל שסווגו בחשבונות החברה כ"לינת טכנאים", בעוד הם שימשו בפועל עבור תשלום דמי שכירות אישיים לדירת יוקרה של מוטולה במלון west בסי אן סאן בתל אביב. "מחשבונות נגב", כך נכתב בתביעה, "הוצאו שתי חשבוניות למשרד תיווך נדל"ן אשר דווחו כתשלום שכר דירה עבור טכנאים במפעל קבוצת נגב בירוחם לשנת 2015. אלא שמבדיקה שערכו התובעות עלה כי מדובר בעסקה פיקטיבית אשר אינה קשורה לחברה ובוצעה מול מוטולה, באופן אישי".

 

מתנות לחג או מתנות לאח

 

עוד על פי כתב התביעה, מוטולה העביר 236 אלף שקל לחברת טל־גל מוצרי פרסום השייכת לאחיו, כשהוא מסווגם כ"מתנות לעובדים לחג הפסח". על פי התביעה, הכספים הגיעו לבסוף מחברת טל־גל לכיסו הפרטי של מוטולה. עוד נטען כי מטולה רכש למקורביו חמישה מנויי כבוד למשחקי הפועל תל אביב בכדורגל, "זאת ללא הסבר, בניגוד לנהלי החברה ובניגוד למקובל ולנהוג בה".

 

קופת נגב, כך התביעה, גם מימנה למוטולה ועובדים נוספים חופשות אישיות. "היו משיכות פרטיות של מוטולה מחברת קל נופש בסך 350 אלף שקל, אשר שימשה כצינור להוצאת כספים מקבוצת נגב לשימושו האישי", נטען. "מבדיקה שערכה הקבוצה עלה כי כספים שהועברו לספקית לצרכי פעילויות הדרכה של קבוצת נגב שימשו גם לצרכים ותשלומים פרטיים של מוטולה ועובדים ומנהלים אחרים בקבוצה".

 

בנוסף, נגב טוענת כי מוטולה קיבל החזרים על ימי חופשה שנפדו שלא כדין בסך כולל של 558 אלף שקל, וכי השתמש בחשבונות החברה עבור טיסות ומלונות לו ולבת זוגו בסך כולל של 72 אלף שקל. "במהלך סקירת הטיסות בשנה החולפת לסיום העסקתו, התברר כי מוטולה הזמין טיסות במחירים גבוהים מאוד מה שהעלה חשש ממשי כי על אף שטיסות אלו נרשמו על שמו בלבד, טיסות ומלונות אלו שולמו עבור שני אנשים". עוד נטען בתביעה כי מוטולה מימין שיפוץ דירה בסך כולל של 172 אלף שקל להורי בת זוגו, הנפיק לעצמו כרטס אשראי של החברה אשר באמצעותו רכש תכשיטים ובגדים בסך של כ־63 אלף שקל, וכי רכש בלונדון שעון בסך של כ־25 אלף שקל, אותו סיווג כמתנה למנכ"ל חברת אולימפיה.

 

אשר וייצמן אשר וייצמן משרד חקירות וייצמן יער

 

כרטיס ההטבות הסוציאליות

 

מוטולה דאג, כך טוענת נגב, גם להטבות לעובדים נוספים בחברה, וזאת בסכומים של מאות אלפי שקלים. "מוטלה, לפי הבדיקה, רשם את ההטבות תחת כרטסת הנהלת חשבונות שנקראה "כרטסת סוציאליות". כך לדוגמא, אישר מימון טיפולים פסיכולוגים לבני משפחה, מטבחים חדשים, מענקים לרכישת רכב, טיפולי שיניים, חופשות בארץ ובחו"ל, לימודים אקדמאיים לילדי עובדים בכירים ומוצרי חשמל שונים".

 

בהתייחסות לשלושת בכירי החברה הנוספים שתובעת נגב, מצויין כי גם הם משכו כספים שלא כדין. כך, לדוגמא, על פי התביעה סמנכ"ל הכספים איבשיץ לקח הלוואה בהיקף של 105 אלף שקל שלא הוחזרה; סמנכ"לית משאבי אנוש בן יוסף ביצעה טיפולי שניים על חשבון החברה בסך של 232 אלף שקל; ומנהלת שירות הלקוחות דורי משכה בונוס של 70 אלף שקל ללא אישור. על פי התביעה, בן יוסף ודורי מימנו טיסה למסע "מלכת המדבר" על חשבון החברה.

מעו"ד יואב רזין ממשרד נשיץ ברנדס המייצג את מוטולה ומעו"ד דובי לבנה המייצג את דורי לא נמסרה תגובה. את תגובתם של איבשיץ ובן יוסף לא היה ניתן להשיג. מאפריקה ישראל תעשיות נמסר: "תביעה זו אינה ממצה את מלוא הנזקים שגרמו לקבוצת נגב מהמעורבים, ובפרט אבי מוטולה ואביהו איבשיץ. התביעה הוגשה אך ורק במסגרת הסמכויות המוקנות לבית הדין לעבודה ובכוונת החברה להגיש תביעות נוספות לערכאות המתאימות, ולאחר שיתגבשו מלוא נזקיה. לרבות, בגין אירועים אשר בדיקתם טרם הסתיימה ומצויים תחת חקירה של רשויות האכיפה".

 

מוטולה: נגב מנסה לסכל העסקתי בחברות גדולות

 

התביעה שהגישה נגב קרמיקה נגד המנכ”ל לשעבר אבי מוטולה ובכירים נוספים בחברה, היא תגובה להליכים שמתנהלים בבית הדין האזורי לעבודה בת”א מאז חודש מרץ ביוזמת מוטולה ומנהלת שירות הלקוחות לשעבר גלית בן-מאיר דורי, הדורשים פיצויים שלטענתם נשללו מהם שלא כדין. מוטולה דורש פיצוי של 5.43 מיליון שקל, הכולל פיצוי פיטורים שלא כדין, הפרת חובת שימוע, הלנת שכר, פדיון ימי חופשה ועוד. "אפריקה תעשיות לא שילמה לתובע ולו שקל אחד מן הכספים שהתחייבה לשלם לו בגין העסקתו”, נטען בתביעה.

 

עוד טוען מוטולה כי החברות פועלות מאחורי הקלעים על מנת למנוע ממנו למצוא עבודה. "לתובע הגיע מידע לפיו בשבועות והחודשים שלאחר פיטוריו פעלה החברה וגורמים שונים מטעמה באופן אקטיבי וכוחני על מנת למנוע את העסקתו על ידי חברות גדולות במשק שבחנו את האפשרות להעסיקו בתפקידים בכירים, נוכח ניסיונו המוכח והמוניטין שצבר".

מוטולה בן ה־51 גדל בהרצליה והחל את דרכו העסקית כמנהל אולם מכירות של פולקסווגן, עם שחרורו מגולני. ב־1997 הוא מונה למנהל המכירות של סמל”ת, ב־2005 עבר לנהל את בסט־ביי וב־2007 הגיע לנגב קרמיקה כמנכ”ל. ב־2012 מונה למנכ”ל החברה האם אפריקה ישראל תעשיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x