$
פרסום ושיווק

המאפיות נגד המדינה: עתרו לבג"ץ להעלות שוב את מחירי הלחם ב-5%

כ-3 חודשים לאחר עליית מחירי הלחם תחת צו מחירי הפיקוח ב-3.85% - אנג'ל וברמן דורשות העלאה נוספת במחיר לצרכן בשל התייקרות ברכיב האנרגיה

נורית קדוש 15:1121.05.19

כשלושה חודשים אחרי שמחירי הלחם שתחת צו הפיקוח על המחירים עלו בכ-3.85%, דורשות המאפיות להעלות שוב את המחירים לצרכן ב-5% נוספים.

 

 

בעתירה לבג"ץ שהגישו נגד ועדת הערר לפי חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, טוענות מאפיות אנג'ל וברמן, כי יש להעלות את מחירי הלחם בשל התייקרות ברכיב האנרגיה. בוועדת הערר חברים מנכ"ל משרדי האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי, ופרופ' אבי וייס, נשיא מכון טאוב למדיניות חברתית.

 

חלות אפויות במאפיית אנג'ל. בין המאפיות הדורשות העלאה נוספת של מחיר הלחם לצרכן חלות אפויות במאפיית אנג'ל. בין המאפיות הדורשות העלאה נוספת של מחיר הלחם לצרכן צילום: עמית שאבי

 

המאפיות טוענות באמצעות עורכי הדין ירון קוסטליץ ואביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ ושות', כי נוסחת החישוב של מחירי הלחם כולל רכיב של מזוט, שמזה 7 שנים כלל לא מיובא לישראל ואינו בשימוש המשק. על רקע זה, נטען כי היה על המדינה להוציא את המזוט מתוך סל התשומות כבר בשנת 2012, ולעדכן את רכיב האנרגיה ברכיבים חדשים במקום המזוט. שינוי זה בחישוב רטרואקטיבי, צפוי להוביל להעלאה של כ-5% במחירי סוגי הלחם שבפיקוח, בהתאם להתייקרותם של אותם רכיבי אנרגיה במהלך השנים.

 

המאפיות טוענות כי ועדת הערר, בדעת רוב של שני מנכ"לי המשרדים, העדיפה להתעלם לחלוטין מנתוני משרד האנרגיה, ולדחות את הערר שהגישו המאפיות, בטענה שישנה אי ודאות ביחס למועד בו פסקו להשתמש במזוט, ולפיכך היה על המדינה להוציא את המזוט מסל המרכיבים רק משנת 2016 ואילך.

 

העתירה של המאפיות, יוצאת לדרך, עוד בטרם יישם משרד האוצר את הכרעת בג"צ בעתירת המחלבות להעלות את מחירי החלב שבפיקוח ב-3.4%, בהתאם להתייקרות החלב הגולמי.

 

זאת, בנוסף, לעתירה שהגישו בינואר החולף משווקי הביצים נגד שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל, בעקבות החלטת ועדת המחירים לפיה יידרשו לשלם יותר למגדלי הביצים ובנוסף, שהמדינה לא תכיר בהנחות שניתנות על ידיהם לקמעונאים, במסגרת חישוב המחיר לצרכן. קבלת העתירה עלולה לטענת המשווקים הוביל לזינוק במחירי הביצים לצרכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x