$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

בעקבות המשבר במגה: האוצר יבחן כשל שוק בביטוחי האשראי

ספקים קטנים פנו לאוצר בעקבות קשייהם בשנתיים האחרונות לרכוש ביטוח לסחורה שהם מספקים לרשתות השיווק, וטענו כי חברות ביטוח האשראי מסרבות לעבוד עמם בשל העלייה בסיכוני ענף המזון. דרישתם: העמידו ערבות מדינה לביטוחים שלנו

נורית קדוש 08:4009.08.15

המשבר שהוביל את מגה לפני כחודש לחדלות פירעון עשוי להוביל לשינוי בשוק ביטוחי האשראי. ל"כלכליסט" נודע שמשרד האוצר נערך לבחון אם יש כשל שוק בענף ביטוחי האשראי לספקי המזון נוכח חוסר יכולתם של ספקים קטנים ובינוניים לרכוש בשנתיים האחרונות ביטוחים לסחורה המסופקת לרשתות השיווק, בניגוד לספקים הגדולים שמחזיקים בביטוחים כאלה. 

 

 

במכתב ששלח להתאחדות התעשיינים יהלי רוטנברג, סגן בכיר לחשכ"לית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, ושהגיע לידי "כלכליסט" נכתב: "ייבחן קיומו של כשל שוק בנושא לרבות הסיבות האפשריות למחסור בהיצע של ביטוח אשראי במשק". החלטת האוצר התקבלה בעקבות פנייה של ליאור לוי, בעלי קבוצת ביסקול, המכהן גם כיו"ר אגף מפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים. לוי פנה לאחרונה לחשכ"לית בבקשה בהולה שתשקול לייסד כלי בערבות מדינה שיאפשר ביטוח אשראי לחובות של רשתות השיווק לספקים קטנים ובינוניים. זאת שכן, לדבריו, בתחום חברות ביטוח האשראי קיים דואופול, וזה מתקשה לאחרונה לבטח את הספקים הקטנים והבינוניים מהטעם של היעדר רצון להגדיל את החשיפה לרשתות. כך יוצא שהעסקים הקטנים והבינוניים נושאים במרבית הסיכון במקרה של נפילת רשת שיווק. "זה ללא ספק מצב אנומלי וכשל בשוק ביטוח האשראי", לדברי לוי.

 

סניף מגה ברמת גן. הסיכון הכי גבוה - לספקים הקטנים סניף מגה ברמת גן. הסיכון הכי גבוה - לספקים הקטנים צילום: אוראל כהן

 

לוי מעריך כי לכלי שיבטח אשראי ספקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה תהיה תרומה בהבטחת המשך פעילותם השוטפת של מאות יצרנים קטנים ובינוניים בזכות הפחתת החשש שלהם להמשיך למכור לרשתות. נוסף על כך, במקרה של חדלות פירעון של אחת הרשתות כלי זה יבטיח את שרידות הספקים וכפועל יוצא את התחרותיות בשוק המזון ומוצרי הצריכה וימנע פגיעה קשה בתעסוקה. "בחודשים האחרונים גוברים הפרסומים על חשש למצבן של כמה מרשתות השיווק הגדולות בהתבסס על דו"חותיהן. להיקלעות של רשת שיווק לקשיים תהיה כמובן השלכה קשה על כלל הספקים שלה, אך על מאות הספקים הקטנים והבינוניים ההשלכה אף צפויה להיות הרסנית, ודאי כשמדובר ברשתות שיווק שלהן מחזורים של 5.5 או 11 מיליארד שקל". כתב לוי לעבאדי־בוינאג'ו.

 

ספקי המזון יכולים לרכוש ביטוח אשראי מחברת בססח ומחברת כלל ביטוח אשראי. הרכישה אמנם כרוכה בעלויות גבוהות, אך מגינה על כספו של הספק במקרה של קריסת הרשת.

 

עם פניית מגה לבית המשפט לפני כחודש בבקשה להסדר חוב, חשפה הרשת שאלון רבוע כחול, המחזיקה בה, העמידה ערבויות של 180 מיליון שקל למבטחי האשראי. כך זכו חלק מהספקים הגדולים, בהם תנובה ואסם, להמשיך לעבוד עם הרשת בתקופה שבה התעורר חשש להמשך קיומה בלי לחשוש לכספם. לעומת זאת, הספקים הקטנים והבינוניים נותרו חשופים לכל החוב.

 

בהמשך לפגישה שהתקיימה במשרד האוצר נפגש לוי גם עם הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה וביקש ממנו לפעול להרחבת ההיצע של ביטוחי האשראי במשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x