$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשת דורשת מהמדינה להחזיר לה 6.5 מיליון שקל

יו"ר רשת יוסי רוזן שלח לשר התקשורת גלעד ארדן מסר חריף בעקבות החלטת הרשות השנייה לקזז באופן חד־צדדי תשלומים עודפים שהעבירו לה קשת ורשת. "הקיזוז בוצע במחטף ערב החג, אנחנו רואים בו סטירת לחי", כתב רוזן לארדן

אופיר דור 08:2113.10.14

יו"ר זכיינית ערוץ 2 רשת יוסי רוזן העביר לפני החג פנייה דחופה לשר התקשורת גלעד ארדן, שבמסגרתה ביקש ממנו לבטל לאלתר קיזוז של 6.5 מיליון שקל שביצעה הרשות השנייה מכספי חוב שאותם השיבה לרשת.

 

הרשות היתה צריכה להחזיר לזכייניות ערוץ 2 תשלומים עודפים בגובה 18.3 מיליון שקל (9.3 מיליון לקשת ו־9 מיליון לרשת) ששילמו הזכייניות ב־2011. אולם ברשות החליטו לקזז מהסכום באופן אוטומטי וללא הודעה מראש את החוב שצברו הזכייניות בחודשים האחרונים, שבמהלכם הן לא שילמו את דמי הזיכיון שלהן.

 

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 צילום: מיקי אלון

 

"ביקשנו סיוע, לא קיזוז"

 

הקיזוז עורר את חמתו של רוזן, שמיהר לשלוח פנייה חריפה בנושא לארדן: "אני פונה אליך בדחיפות מאחר שלפני כמה שעות התברר לנו, לתדהמתנו, כי רוב הכסף שהרשות השנייה היתה חייבת לנו בגין התחשבנות מהעבר קוזז על ידה בגין חוב דמי זיכיון", כתב רוזן לארדן. "הדבר בוצע במחטף, ערב החג, לפני יציאה לחופשה ארוכה, וכל זאת למרות פניותינו הרבות בבקשה לסיוע חירום בגין המלחמה".

 

רשת מסבירה את הפסקת תשלום דמי הזיכיון (המשמשים למימון פעולותיה של הרשות השנייה) החל ב־1 ביוני בקשיים תזרימיים שאליהם נקלעה בעקבות הירידה החדה בהכנסות מפרסום במהלך מבצע צוק איתן.

 

רוזן מציין במכתבו כי ברשות עדיין לא הכריעו בנושא הפיצוי שיינתן לזכייניות עקב אובדן הכנסות בגובה עשרות מיליוני שקלים לאורך התקופה. בינתיים ניתן לזכייניות פתרון זמני שמאפשר ניוד של זמן פרסום בתוך שעות השידור (כלומר, עקיפה של המגבלות הרגולטוריות הקיימות כדי לאפשר להן להגדיל רווחים).

 

"אני בטוח כי שיקול הדעת וההגינות יגברו פה על עמדה בירוקרטית עוינת בתקופה קשה לזכיינית, בייחוד כשאנו נמצאים בתהליך של מו"מ לגבי הסיוע שהובטח לנו בגין צוק איתן", מוסיף רוזן.

 

"אפליה מול ערוץ 10"

 

הטיעון המרכזי שמעלה רוזן במכתבו הוא כי הרשות מחלטת כספים לרשת בגין חוב קטן יחסית, בעוד אינה נוקטת צעד דומה ביחס לערוץ 10 שאינו משלם דמי זיכיון מסוף 2013, וצפוי לצבור עד סוף השנה חוב של כ־30 מיליון שקל. עד היום הרשות לא השתמשה בכלי העומד לרשותה של חילוט הערבויות שהעמיד ערוץ 10, אף שבפועל נוצר בשנה האחרונה מצב אבסורדי שבמסגרתו קשת ורשת מממנות בפועל את הפיקוח על ערוץ 10.

 

רוזן אמנם אינו מזכיר במכתבו באופן ישיר את ערוץ 10, אך לא מותיר ספק למי הוא מתכוון: "אנו רואים בהחלטת הרשות סטירת לחי ומכה אנושה לחברה בתקופה קשה זו, בייחוד כשמתבצעת מדיניות של איפה ואיפה. הקיזוז הושט עלינו ולא הושט על זכיינית אחרת, אף כי ידוע לנו על קיומם של חובות גבוהים בהרבה של אותה זכיינית כלפי הרשות", כותב רוזן.

 

"לא מתקבל על הדעת, ושום בית משפט במדינת ישראל לא יקבל עמדה שלפיה מפלים זכיינית אחת ובעצם כך מעניקים הטבה לזכיינית האחרת, המפרה חזור ושנה את ההוראות החוקיות וגורמת לזכייניות הנותרות לשאת בנטל מימונה".

 

הסיבה שברשות לא מחלטים את ערבויות ערוץ 10 היא החשש שצעד כזה יביא לקריסה של הערוץ מכיוון שיגרום לבעלי החוב האחרים של הערוץ לדרוש תשלום מיידי. ברשות השנייה סבורים שהמצב הפיננסי של קשת ורשת שונה משל ערוץ 10 ולכן אין לנהוג כלפיהן באופן דומה, אך ברשת סבורים שברשות לא מבינים את הקשיים שמולם מתמודדות זכייניות ערוץ 2. בעקבות ההפסדים בצוק איתן נאלצה רשת לבטל שורה ארוכה של הפקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x