$
מדיה

שינוי דרמטי: טלוויזיה שלא מחוברת לממיר אינה מחויבת עוד באגרה

בעקבות תביעה ייצוגית: יופסקו מיידית גם הליכי ההוצאה לפועל נגד אזרחים שחויבו בתשלום אגרה אף שמכשיר הטלוויזיה שלהם לא מחובר לממיר חיצוני או כולל ממיר מובנה

אופיר דור 09:4401.09.13

רשות השידור תפסיק לגבות אגרה מבעלי מכשיר טלוויזיה שאינו מחובר לממיר חיצוני של yes, HOT או עידן פלוס ושאינו כולל בתוכו ממיר דיגיטלי מובנה. בנוסף יופסקו מיידית הליכי ההוצאה לפועל נגד אזרחים שחויבו בתשלום אגרה אף שמכשיר הטלוויזיה שלהם לא מחובר לממיר חיצוני או כולל ממיר מובנה.  

שינוי דרמטי זה בנוהלי גביית האגרה הושג בעקבות הסכם שהושג בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד רשות השידור ב-2012. התביעה הייצוגית הוגשה על ידי עו"ד אסף פינק ממשרד יעקב פינק. ההסכם בתביעה הייצוגית שהושג עם רשות השידור אושר על ידי בית משפט המחוזי בירושלים.

 

ההסכמה שהושגה מבוססת בעצם על העובדה הפשוטה כי החל מיוני 2011, אז הופסקו שידורי הטלוויזיה האנלוגיים הנקלטים באמצעות אנטנה, אין אפשרות לקלוט את השידורים הדיגיטליים שמחליפים אותם ללא ממיר חיצוני או מובנה.

הזכאות לפטור מאגרה למי שמכשיר הטלוויזיה שלהם אינו מחובר לממיר היא החל מיולי 2013. כדי לממש את הזכאות לפטור מאגרה יצטרך האזרח למלא טופס הצהרה על היעדר ממיר שאותו תפרסם רשות השידור באתר האינטרנט שלה.

 

אף שעם השנים יותר ויותר מכשירי טלוויזיה כוללים ממיר דיגיטלי מובנה, עדיין רוב המכשירים הנמכרים בישראל כיום אינם נמכרים עם ממיר שכזה ולכן רבים מהאזרחים שאינם מחוברים לעידן פלוס או לחברות הכבלים והלוויין זכאים לפטור מאגרה..

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

לפי הסכם הפשרה שהושג, זכאים אזרחים שפנו לרשות השידור בשנתיים האחרונות (מיוני 2011) במחאה על כך שהם מחויבים בתשלום אגרה למרות שאין להם ממיר, בהחזר על התשלום. להחזר יהיו זכאים רק מי שיגישו את הטופס הנדרש בתוך 135 יום מפרסומו ויוכיחו כי יש להם אסמכתאות על כך שפנו בנושא לרשות השידור או למשרדי עורכי הדין המייצגים אותה.

 

לכאורה רשות השידור היתה אמורה להחזיר את תשלומי האגרה לכל מי שחויבו בשנתיים האחרונות באגרה אף שאין ברשותם ממיר דיגיטלי. אולם כרשות ציבורית יכולה רשות השידור להגיש הודעה משפטית שנקראת חדילה, ואשר מאפשרת לה לא להחזיר את כל תשלומי האגרה שנתיים אחורה במקרה זה.

 

עוי"ד אסף פינק אמר ל"כלכליסט": "במסגרת דיוני ההוכחות בתיק הטכנאי הראשי של רשות השידור ניסה להסביר כי גם מי שאין ברשותו ממיר דיגיטלי יכול לקלוט שידורי טלוויזיה על ידי אמצעים טכנולוגיים שונים כמו חיבור דיסק און קי, אך בית המשפט לא השתכנע מההסבר הזה". לדבריו, מאז שהגיש את התביעה הייצוגית קיבל מאות פניות מאזרחים בנושא הזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x