סגור

היסטוריה: קרן סל של הביטקוין תיסחר בוול סטריט - החל ממחר

מנהלת הקרן ProShares קיבלה ביום שישי את אישור הרגולטור האמריקאי; היא תיקרא ProShares Bitcoin Strategy ותיסחר החל ממחר תחת הסימול BITO; הביטקוין נסחר תמורת 62 אלף דולר, לאחר שבסוף השבוע התקרב למרחק של 2,000 דולר מהשיא שעומד על כמעט 65 אלף דולר

קרן סל ראשונה העוקבת אחר החוזים העתידיים (ETF) של הביטקוין נכנסת לשוק – לאחר שמנהלת הקרן ProShares קיבלה ביום שישי את האישור הרגולטורי הנדרש מרשות לניירות ערך בארה"ב.


הקרן תיקרא ProShares Bitcoin Strategy והיא תיסחר החל ממחר תחת הסימול BITO – בניהול קבוצת ProShares. האישור סיפק דחיפה חזקה נוספת לערך המטבע בסוף השבוע, ורק ביום שישי קפץ הביטקוין ב-7%. מחירו של הביטקוין עתה עומד על 62 אלף דולר.

1 צפייה בגלריה
ביטקוין דולרים מטבע וירטואלי קריפטו כסף
ביטקוין דולרים מטבע וירטואלי קריפטו כסף
ביטקוין דולרים מטבע וירטואלי קריפטו כסף
(צילום: גטי)

האישור נתפס כאבן דרך משמעותית בשוק הקריפטו, והוא יכול לחזק את נכונות המשקיעים והגופים הפיננסיים שעדיין לא מעורבים בתחום להיכנס אליו – דרך הקרן באופן עקיף או בדרכים ישירות יותר.
"אנו מאמינים שמשקיעים רבים מצפים בקוצר רוח להשקת הקרן, לאחר שנים של מאמצים להגיע לרגע הזה", אמר היום מנכ"ל הקרן מייקל ספיר (Michael L. Sapir).
"הקרן תספק חשיפה לביטקוין לקבוצה גדולה של משקיעים שאינם מעוניינים לעבור את המסלול של פתיחת חשבון חדש עם ספק קריפטו, או כאלה שחוששים מגוף שאינו מפוקח על ידי רגולטור", הוסיף המנכ"ל.
כמה מנהלי קרנות, ובהם גלקסי דיגיטל, VanEck Bitcoin Trust ,Invesco ,Valkyrie וגם קרן ARK של גורו ההשקעות קת'רין ווד, הגישו בקשה להשיק קרן ETF דומה על חוזים עתידיים של הביטקוין בארצות הברית. קרנות קריפטו כאלה הושקו השנה בקנדה ובאירופה.
שי דתיקה מייסד ומנכ"ל חברת המסחר בנכסים דיגיטליים INX מבהיר: "משמעות האישור של קרן הסל הראשונה על ביטקויין, ע"י רשות ני"ע האמריקאית – עצומה. לאחר עשרות בקשות מעין אלו שהוגשו במשך השנים ונתקלו בחומה בצורה והתעלמות מצד ה-SEC, הגיע יו"ר חדש, Gary Gensle, שלו ניסיון בתחום הבלוקצ'יין, ומוביל גישה חדשה ופרו-נכסים דיגיטלים. האישור הינו לקרן המשקיעה בחוזים עתידיים ולא השקעה ישירה במחיר הביטקויין, (כגון אלו הנסחרים ב CME וחוסים תחת פיקוח של רשות רגולטורית אחרת: CFTC). מהלך זה הינו חלק מהליך אסדרה של עולם הבלוקציין ונכסים דיגיטליים ע"י הרגולטורים בארה"ב. קדמו לכך אישור קסטודיאן (שמירה על נכסים), הנפקת ני"ע דיגיטלי לציבור (INX), אישור למערכות מסחר אלקטרוניות לני"ע דיגטליים כמו INX. התחום מקבל הכרה של הרגולטורים השונים בעולם ומקבל הגדרות ברורות של מה מותר ומה אסור, הפרדות בין טוקנים שהם מטבעות לבין אחרים שהם ני"ע לבין נגזרים. אין ספק כי העולם הפיננסי כולו, כפי שאנו מכירים היום, יעבור בשנים הקרובות להיסחר על הבלוקצ'יין בכלל זה מטבעות של מדינות וני"ע".
אבי סלמה מנכ"ל הנציגות הישראלית של Hyposwiss: "אישורה של קרן הסל על ידי הרשות לניירות ערך האמריקנית הוא עוד צעד משמעותי עבור מטבעות הקריפטו ובראשם הביטקוין. המטרה במבט קדימה היא משמעותית והדרגתית מבחינה הרגולציה".