סגור

מאסק מאיים לפרוש מטסלה וממשיך לממש מניות

מייסד ומנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות צייץ: "אני שוקל לפרוש מהעבודה ולהתמקד בפרויקטים אחרים"; מאסק במרדף אחר מניות באופציות במחיר חלומי, כשהרווח הצפוי עומד על 28 מיליארד דולר; אך לרווח יש מחיר - מס של 15 מיליארד דולר, שממנו הוא מנסה לחמוק; על כן הוא מוכר מניות, עד כה בשווי של כמעט 12 מיליארד דולר

אלון מאסק ממשיך במסע המימושים של מניות טסלה שברשותו, כדי לזכות בקיזוז המס בו הוא כה חושק: מייסד ומנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות מכר אתמול 934,091 מניות של החברה בשווי של 963 מיליון דולר.


בחודש שעבר מכר מאסק מניות בשווי של 9.85 מיליארד דולר. בין לבין, ב-3.12, מכר מניות בשווי של 1.01 מיליארד דולר. כך שבסך הכל מכר עד כה האיש העשיר בעולם מניות טסלה בשווי של כמעט 12 מיליארד דולר.

1 צפייה בגלריה
אלון מאסק מייסד ומנכ"ל טסלה
אלון מאסק מייסד ומנכ"ל טסלה
אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה
(צילום: גטי )

מכירת המניות מצד מאסק נועדה לקזז תשלום מס של יותר מ-15 מיליארד דולר, שבו יחויב אם ירכוש את כל 22.8 מיליון מניות טסלה שניתנו לו כאופציות ב-2012. עד כה רכש 2.17 מיליון מניות באמצעות האופציות.
האופציות לרכישת המניות האמורות בטסלה ניתנו למאסק כפיצוי על שאינו מקבל שכר ובונוסים, ומועד פקיעתן באוגוסט 2022. מחיר המימוש החלומי שלהן הוא 6.24 דולרים למניה, ומחיר המניה כיום הוא סביב 1,000 דולר; לכן הרווח הצפוי למאסק עומד על לא פחות מ-28 מיליארד דולר. שיעור המס המשולב ממנו הוא מנסה לחמוק עומד על 54.1% (15 מיליארד דולר) מהרווח הצפוי (28 מיליארד דולר) ממימוש האופציות. המיליארדר צפוי להמשיך ולמכור מניות טסלה עד שיממש את האופציות במלואן.


כדי לזכות בקיזוז המס, על מאסק למכור 10% מאחזקותיו בחברה - 17 מיליון מניות טסלה, שהן 1.7% מכלל מניות החברה בשוק. כך שתוצאות המשאל שערך לפני יותר מחודש בקרב עוקביו בטוויטר, האם למכור מניות טסלה, ככל הנראה לא היו משנות לו, כי הוא חושק בקיזוז הזה.
שווי אחזקותיו של מאסק עלה רק השנה ב-128.1 מיליארד דולר ל-284.1 מיליארד דולר בסך הכל. מניית טסלה זינקה מתחילת 2021 ב-54%.
אולם למכירת המניות הפעם נלווה גם ציוץ, שאולי מספק הסבר נוסף למימושים. לדברי מאסק (לא ברור אם הוא מתכוון לכך ברצינות), הוא שוקל לפרוש מתפקידו כמנכ"ל טסלה, כדי לפנות זמן לפרויקטים אחרים, כמו חברת החלל שלו SpaceX ועולם הקריפטו, שעליו הוא מרבה לצייץ.