סגור
ניר ארקין מנכ"ל קבוצת ארקין
ניר ארקין. עומד בראש ארקין החזקות (צילום: אופיר גפקוביץ - אמנות הצילום)

האקזיט החלומי של קרן הביומד של ארקין: פי 5.5 על הכסף בתוך חצי שנה בלבד

קרן ארקין ביו קפיטל השקיעה בדצמבר האחרון 10 מיליון דולר בחברת הביומד האמריקאית היי־ביו. בשבוע שעבר נמכרה החברה לענקית התרופות ביוג'ן תמורת עד 1.8 מיליארד דולר. הקרן של ארקין תקבל עד 55 מיליון דולר 

בשבוע שעבר בוצעה עסקה גדולה בתחום הביומד בארה"ב, כשענקית התרופות ביוג'ן חתמה על עסקה לרכישת חברת הביומד Human Immunology Biosciences, או בקיצור היי־ביו (HI—Bio), בסכום של עד 1.8 מיליארד דולר: 1.15 מיליארד דולר במזומן עם השלמת העסקה ו־650 מיליון דולר לפי עמידה באבני דרך עתידיות. ביוג'ן נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 32 מיליארד דולר, וחלק מהמוצרים שהיא מפתחת מתחרים במוצרים של טבע.
העסקה היא אקזיט חלומי עבור קרן הביומד ארקין ביו קפיטל. הקרן, שמוביל מורי ארקין, השקיעה לפני כחצי שנה, בחודש דצמבר האחרון, סכום של 10 מיליון דולר בחברה הנרכשת, במסגרת סבב גיוס שביצעה. התמורה המקסימלית שתקבל הקרן מהעסקה תעמוד על 55 מיליון דולר. כלומר, פי 5.5 על הכסף בתוך כחצי שנה בלבד. באותו הסבב השקיעו בהיי־ביו גם הקרנות מונוגרף קפיטל ו־ARCH ונצ'רס פרטנרס.
ארקין ביו קפיטל היא קרן שהוקמה על ידי ארקין ביו, זרוע ההשקעות של ארקין בתחום הביומד. היא גייסה סכום של 270 מיליון דולר בסוף 2021, בין היתר משורה של מוסדיים ישראלים — מגדל ביטוח, הפניקס, הראל ביטוח, מנורה מבטחים, מור השקעות וכן בנק לאומי, באמצעות זרוע ההשקעות שלו לאומי פרטנרס.
הקרן מתמחה בהשקעה בחברות ביומד בוגרות (Late Stage). בין חברות הפורטפוליו המובילות של הקרן נמצאות ריוניון ניורסיינס, חברה שמייצרת תרופה פסיכדלית לדיכאון קשה אחרי לידה, וחברת נוקיון תרפויטיקס, שפיתחה תרופה במשאף לשיעול כרוני שאינו מגיב לטיפול. הקרן הובילה את הגיוס האחרון של נוקיון בהיקף של 70 מיליון דולר, לצד מונוגרף קפיטל.
ארקין ביו היא זרוע ההשקעות בביומד של ארקין החזקות, והיא נחשבת למשקיעה הבולטת בביומד הישראלי. זרוע פעילות זו, שהוקמה על ידי הקבוצה לפני 10 שנים, מנוהלת על ידי ד"ר פיני אורבך ד"ר אלון לזרוס. הזרוע הקימה שלוש קרנות להשקעה בחברות ביומד. שתיים מהקרנות מתמקדות בחברות בשלבים מוקדמים, בעוד ארקין ביו קפיטל מתמקדת בחברות בוגרות.
ארקין מכר בשנת 2004 את מפעל התרופות אגיס, שהקימו הוריו, לפריגו האמריקאית תמורת 818 מיליון דולר. מאז הספיק להיות שותף לשליטה בבזק, חברה שממנה נפרד ברווח של מאות מיליוני שקלים. מאז הוא ממוקד בהשקעות בתחום הביומד והנדל"ן. את ארקין החזקות מנהל הבן שלו, ניר. כמו כן, ארקין הוא שותף לגרעין השליטה בחברת התקשורת פרטנר.
היי־ביו היא חברה אמריקאית מסן פרנסיסקו שמפתחת תרופות למחלות שמתווכות על ידי מערכת החיסון. המוצר המוביל של החברה, felzartamab , הוא נוגדן שמאתר את תאי מערכת החיסון (תאי פלזמה) שבבסיס מחלות אימונולוגיות רבות, לרבות מחלות בהן הגוף תוקף את הכליה. הנוגדן פותח במקור עבור קבלת אינדיקציות אונקולוגיות וכעת מצוי בניסויי השלב השני (Phase 2) לאינדיקציות אימונולוגיות.
ביוג'ן דיווחה כי בכוונתה להשתמש ביכולות הפיתוח והמסחור שלה כדי לקדם ולזרז את המשך הפיתוח של המוצר של היי־בו.