סגור

מייסד טוויטר ג'ק דורסי הודח מהדירקטוריון: "סייע למאסק לעצור העסקה"

לפי דיווחים, דורסי הודח לאחר ש"תקע סכין בגב הדירקטוריון" וסייע לאלון מאסק לעצור את העסקה לרכישת החברה - בניגוד לאינטרסים של בעלי המניות. בתוך כך, מייסד טסלה מתכנן להגדיל את ההסתמכות שלו על הונו העצמי - כחלופה ללקיחת הלוואה מהבנקים, מגובה במניות טסלה

רכישת טוויטר בידי אלון מאסק היתה כמעט עובדה מוגמרת אבל כעת מתברר שהמהמורות בדרך להשלמתה ממשיכות להצטבר. החדשה המרעישה ביותר היא זריקתו של ג'ק דורסי מדירקטוריון החברה שייסד אחרי 16 שנה. לפי דיווחים, דורסי הודח לאחר ש"תקע סכין בגב הדירקטוריון" וסייע למאסק לעצור את מהלך העסקה בניגוד לאינטרסים של בעלי המניות.
לא ברור מה התמורה שדורסי יקבל עבור העזרה שהעניק למאסק, אך התבטאויותיו בשבועות האחרונים יישרו קו עם אלו של מייסד יצרנית המכוניות החשמליות, כמו למשל ההכאה על חטא חסימת חשבונו של דונלד טראמפ.
דורסי ומאסק מנהלים מערכת יחסים חמה, ומנכ''ל טוויטר לשעבר הביע תמיכה נלהבת בעסקת הרכישה. עם זאת, הוא מחזיק כיום כ-2.4% ממניות הרשת החברתית, כך שאין לו משקל גדול בהתנהלותה. ההחלטה העסקית האחרונה הרצינית שלו היתה חסימת חשבונו של טראמפ - אך הוא מאז לא הפסיק לומר בתקשורת שזו היתה "טעות" ושהשתקה של חופש הביטוי לא צריכה להיות חלק מסט השיקולים העסקיים של חברה.

2 צפייה בגלריה
ג'ק דורסי מייסד מנכ"ל טוויטר דצמבר 2018
ג'ק דורסי מייסד מנכ"ל טוויטר דצמבר 2018
ג'ק דורסי
(צילום: רויטרס)
עם זאת דורסי אינו נחשב לתומך טראמפ - להיפך, דמותו הציבורית היא של היפי למרות שמדובר באיש עסקים משופשף שלו מיזמים אחרים כגון חברת התשלומים סקוור וכן כמה מיזמי קריפטו. ועדיין, השפעתו על הרכישה העתידית הפוטנציאלית מתבטאת בקרבתו למאסק ובאופן כללי בהשפעתו על האווירה בקרב העובדים. אלה אגב כבר החלו ליישר קו עם השקפותיו של מאסק כפי שפורסם באתר Protocol היום - הדוגמה המובהקת ביותר היא מנכ''ל החברה, פאראג אגאוואל, ששינה את גישתו ב-180 מעלות בין הצהרותיו לפני שנתיים לבין תמיכתו כיום בשמירה על "חופש הביטוי".
המנכ''ל אינו היחיד שהתאים את דעתו לזו של מאסק - גם סמנכ''ל הכספים נד סגל הדהד דברים שמאסק אמר בעבר על רצון להוסיף מהנדסים לצוות העובדים. גם היועץ המשפטי של טוויטר, שון אדג'ט, אמר בשיחת המשקיעים האחרונה שהחברה היא פורום ציבורי ושהיא "משרתת את השיח הציבורי". דברים אלה גם הם נאמרו על ידי מאסק בעבר שכינה את טוויטר: "כיכר העיירה הציבורית בפועל".
בתוך כך, לפי מסמכים שהוגשו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC) והגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל, מאסק ישתמש בחלק גדול יותר מהונו האישי, לצד חיפוש משקיעים נוספים, למימון רכישת הענק של טוויטר בסכום של 44 מיליארד דולר.
התוכנית של מאסק למימון רכישת פלטפורמת המדיה החברתית כוללת לפי המסמכים 33.5 מיליארד דולר בהון, עלייה מ-27.25 מיליארד דולר בהצעה המקורית. במקביל, מאסק אינו מתכוון להסתמך יותר על הלוואה שתגובה על ידי מניות חברת טסלה שבבעלותו. מניית יצרנית המכוניות החשמליות ירדה בכשליש מאז אישר דירקטוריון טסלה את הצעת הרכש בחודש שעבר - בין השאר בשל חששות המשקיעים בטסלה ממשכון המניות.
2 צפייה בגלריה
אלון מאסק
אלון מאסק
אלון מאסק
(צילום: FLICKR BY Steve Jurvetson)
בה בעת, לא ברור עדיין אם הסכם המימון החדש מסמן התלהבות מחודשת מצידו של מאסק כלפי העסקה, זאת לאחר שמוקדם יותר החודש הכריז שהעסקה "הוקפאה זמנית" בשל בדיקה לגילוי שיעור החשבונות המזוייפים.
הפירוט האחרון לגבי מימון העסקה עדיין מותיר שאלות לגבי הדרך שבה ישיג את שאר המימון הנחוץ. בתחילת החודש חשף מאסק כי השיג 7 מיליארד דולר ממשקיעים, שיעזרו להפחית את הסיכון האישי שלו מהעסקה.
המשקיע הגדול ביותר הוא הנסיך הסעודי אלווליד בן טלאל, שהסכים לשמור על אחזקה בטוויטר בשווי 1.9 מיליארד דולר לאחר ההשתלטות של מאסק. לפי הדיווח, מאסק ממשיך לחפש מקורות מימון נוספים ומנהל מגעים עם בעלי המניות של טוויטר, בהם דורסי, על שמירה אפשרית של האחזקות שלהם בחברה לאחר הרכישה - ובכך להוריד את סכום העסקה.