סגור
 הנפקה ב נאסדק solar edge סולאראדג'
הנפקת סולאראדג' בנאסד"ק (צילום: nasdaq)

שנתיים לאחר שעשתה היסטוריה: סולאראדג' יוצאת ממדד S&P 500

לאחר שמנייתה צנחה מתחילת השנה ביותר מ-70%, החברה הישראלית הראשונה שנכנסה למדד היוקרתי יוצאת ממנו. לאחר השינוי, לא תהיה אף חברה ישראלית במדד. אחת החברות שייכנסו במקום סולאראדג' ל-S&P 500 היא אובר

שנתיים לאחר שעשתה היסטוריה והפכה לחברה הישראלית הראשונה במדד S&P 500, בעוד כשבועיים תצא סולאראדג' הישראלית מהמדד היוקרתי בעולם, כך דווח אתמול (ו') לאחר סגירת המסחר בבורסה בניו יורק. לאחר השינוי שצפוי ב-18 בדצמבר, לא תהיה אף חברה ישראלית במדד.
החל מתחילת השנה צנחה מניית סולאראדג' ב-71%, והחברה שבעבר הגיעה לשווי שקרוב ל-20 מיליארד דולר, והייתה לישראלית הגדולה בעולם במונחי שווי שוק, נסחרת כעת לפי שווי של 4.7 מיליארד דולר בלבד.
יחד עם סולאראדג' ייצאו מהמדד חברת Sealed Air העוסקת באריזות וחברת התעופה Alaska Air האמריקאית. במקומן ייכנסו למדד חברת ההסעות אובר (UBER), חברת ייצור האלקטרוניקה Jabil וחברת הבנייה Builders FirstSource.
לשנה הקשה של סולאראדג' יש מספר סיבות, שקשורות בעיקר לסביבת המאקרו המאתגרת את חברות האנרגיה המתחדשת. סולאראדג׳ מייצרת מערכות לניהול מתקנים סולאריים. הריבית הגבוהה, שהפכה את המימון ליקר, יחד עם עלייה במחירי הסחורות וחומרי הגלם, הביאה לירידה בביקוש להתקנת מערכות כאלה, בעיקר בשוק הפרטי (התקנת מערכות ביתיות). שינוי בתמריצי המס בארה״ב ואירופה תרם לכך גם כן.
S&P 500 הוא מדד הדגל של בורסות ארה״ב. כלולות בו 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בבורסות השונות במדינה, ושעונות למספר קריטריונים, דוגמת דרישה להצגה של 4 רבעונים ברצף של רווח נקי. בניגוד למדדים בת״א, הנוסחה לכניסה ויציאה מהמדד אינה קשיחה, והרשימה נקבעת לפי החלטה של ועדת המדדים של חברת S&P.