סגור
משקאות ספרינג של יפאורה משקות קלים
משקאות ספרינג של יפאורה משקות קלים (צילום: עמית שעל)

יפאורה צופה הרעה מהותית בגלל השילוב בין מס הסוכר לאובדן הסכם הפצת מי עדן

החברה מודאגת מחזרתו של המס על משקאות ממותקים, שבפעם שעברה שהוטל הוביל לירידה של 20% במכירות יפאורה בשלושת החודשים הראשונים; בספטמבר האחרון איבדה יפאורה גם את הסכם ההפצה של מי עדן, שסיפק קרוב לשליש מהכנסותיה

ביטול הפטור ממס הסוכר, בשילוב אבדן הסכם הפצת מי עדן מאיים על תוצאות קרור אחזקות שבשליטת שלמה רודב ורוני גת.
בדיווח למשקיעים הבוקר ציינה החברה כי "השפעת טיוטת הצו האמור בשילוב עם השפעת סיום ההתקשרות עם מי עדן עלולות להוביל להשפעה לרעה מהותית עוד יותר בתוצאותיה של יפאורה ובהתאם בתוצאות החברה".
ביום שישי פרסם משרד האוצר טיוטת צו לביטול הפטור ממס קנייה על משקאות ממותקים בסוכר. זאת, בניגוד לכוונת האוצר וההנחיות שהועברו על ידי המשרד לרשות המסים בתחילת החודש.
טיוטת הצו קובעת כי החל מיום 1 בינואר 2024 ועד לתום שנת 2024, הפטור ממס יחודש רק ביחס למשקאות במיסוי נמוך ובהם משקאות מתוקים שבהם שיעור הסוכר נמוך מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה ומשקאות מתוקים המכילים חומר ממתיק אחר.
במקביל יושב המס בגובה שקל לליטר על משקאות בהם כמות הסוכר גבוהה מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה ותרכיזים כמו ויטמינצ׳יק שימוסו ב-6 שקלים לליטר תרכיז.
בקרור הזכירו כי מס הקנייה שהוטל על המשקאות הממותקים בשנה שעברה, הביא בתקופת תחולתו לקיטון בהיקף מכירות ולהרעה בתוצאות החברה הבת יפאורה, ולשינוי בתמהיל המוצרים הנמכרים, למוצרים שאין עליהם מס כמו מים מינרלים וסודה.
ואכן, יפאורה איבדה בשלושת החודשים הראשונים שבהם הוטל המס חמישית ממכירותיה. גם אחרי שהצרכנים התרגלו למחיר החדש של המשקאות, הירידה במכירות התמתנה אבל לא חזרה להיקפיה לפני הטלת המס והחברה חתמה את 2022 עם ירידה של 13.85% במכירות, שהסתכמו ב-854 מיליון שקל.
אלא שבעוד שבשנת 2022 החזיקה החברה בהסכם הפצת מי עדן, בספטמבר האחרון איבדה את ההסכם, שהיווה כ-27% ממכירותיה וכ-22% מהרווח הגולמי לטובת טמפו.
כך, אם יאושר הצו, בשילוב עם השפעת סיום ההתקשרות עם מי עדן, עשויה יפאורה לספוג השפעה לרעה מהותית עוד יותר בתוצאותיה ובהתאם בתוצאות קרור.
גם חברת טמפו דיווחה היום למשקיעים כי להערכתה להטלת המס עלולה להיות השפעה לרעה על מכירות החברה ותוצאות פעילותה. טמפו ציינה שהיא בוחנת את השלכותיו ואת צעדיה בהתאם.