סגור

אבי לוי מכניס את הקיבוצים לעסקי האנרגיה הירוקה

להב אל.אר חתמה על מזכר הבנות עם תאגיד מילואות, שלפיו יוקצו לארגון הקניות הקיבוצי 20% מהחברה־הבת להב אנרגיה ירוקה, שבה שותפה גם קרן הגידור נוקד. מילואות יספק לחברה שטחים שעליהם ניתן לבנות פרויקטים סולאריים בהיקף של 200 מגה־ואט

צעד נוסף בדרך להנפקה: להב אל.אר, שבשליטת אבי לוי ובניהולה של חווה זמיר־טואף, דיווחה אתמול על חתימת מזכר הבנות עם ארגון מילואות — אחד מתשעה ארגוני הקניות של הקיבוצים.
לפי המזכר, להב אל.אר תקצה למילואות 20% ממניות החברה־הבת להב אנרגיה ירוקה תמורת 25 מיליון שקל לפי שווי של 100 מיליון שקל לפני הכסף. במסגרת מזכר ההבנות נקבעו מנגנונים הקשורים להנפקת להב אנרגיה ירוקה בבורסת תל אביב, שצפויה בשלב מאוחר יותר.

החלק המשמעותי בעסקה הוא השטחים שיעמיד מילואות ללהב אנרגיה ירוקה. במסגרת מזכר ההבנות מתחייב התאגיד להעניק לחברה בלעדיות על שטחים בבעלותו שעליהם אפשר להקים פרויקטים של אנרגיה מתחדשת. בשטחים שמילואות תעמיד לרשות החברה ניתן יהיה להקים פרויקטים בהיקף כולל של 200 מגה־וואט. מדובר בשלושה מאגרי מים, שעליהם כבר אפשר להתחיל לבנות מתקנים פוטו־ולטאיים בהספק מוערך של 45 מגה־ואט; ארבעה מאגרים, שיימסרו לחברה במהלך השנתיים הקרובות, שעליהם ניתן לבנות מתקנים בהספק כולל של 50 מגה־ואט; ושלושה מאגרים חדשים שייבנו בתוך שלוש שנים, שעליהם ניתן יהיה להקים מתקנים בהספק כולל של 65 מגה־ואט. כמו כן, יש למילואות 22 אלף דונם של מטעי אבוקדו, 60 אלף דונם של מטעי בננות ו־55 אלף דונם של גידולי שדה אחרים, שעליהם אפשר יהיה לבנות שדות סולאריים במתכונת של דו־שימוש.
מדובר בקפיצה משמעותית עבור חברה קטנה כלהב אנרגיה ירוקה, שמנוהלת בידי אמיר גרא, שכן לפי דו"חות הרבעון השני של השנה, ללהב אנרגיה ירוקה יש 89 מתקנים סולארים שמפיקים 4.8 מגה־ואט. בחודש שעבר דיווחה החברה כי חתמה על הסכם מחייב להקמה של מתקן פוטו־ולטאי על שטח של 204 דונם בהשקעה של 100 מיליון שקל. הספק המתקן יעמוד על 33 מגה־ואט, ולאחר הפעלתו באופן מסחרי הוא יניב לחברה הכנסות של 12 מיליון שקל ו־NOI של 10 מיליון שקל. בנוסף, יש לחברה צבר פרויקטים בהיקפים של עשרות מגה־ואטים בהליכי הקמה ומאות מגה־ואטים בהליכי תכנון. בין היתר, החלה להב אנרגיה ירוקה לבנות מתקנים פוטו־ולטאיים על גגות תחנות הדלק של חברת דלק ישראל, שבה היא שותפה בגרעין השליטה ובעלת המניות הגדולה ביותר (40%). השליטה בדלק ישראל נרכשה לפני כשנה מידי קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, לפי שווי חברה של 750 מיליון שקל, ומאז כבר התקבלה הערכת שווי שנקבה בתג מחיר של 1.2 מיליארד שקל.
מילואות אינו השותף היחיד של להב אל.אר בלהב אנרגיה ירוקה. בחודש אפריל האחרון נכנסה כשותפה לחברה קרן הגידור נוקד של רועי ורמוס ושלומי ברכה. נוקד רכשה מניות של החברה ב־25 מיליון שקל לפי שווי של 100 מיליון שקל לפני הכסף, ושווי של 125 מיליון שקל אחרי הכסף. כלומר, נתח של 20%. מכיוון שהתקנון של נוקד קובע כי היא אינה יכולה להשקיע בנכסים לא סחירים, המניות יועברו לידיה רק לאחר הנפקת להב אנרגיה ירוקה. העסקה מול מילואות משפיעה גם על העסקה מול נוקד, שכן מילואות יקבל את המניות לפני נוקד, כך שהקצאת המניות לנוקד תתבצע לפי שווי חברה של 157 מיליון שקל. כלומר, על מנת לשמור על חלקה היחסי, נוקד תידרש להשקיע סכום כסף נוסף.
מילואות — ארגון קניות ומפעלים של התיישבות העובדים — נוסד ב־1960 ונמצא בבעלות של 25 קיבוצים. הארגון מחזיק, בין היתר, בבעלות על מפעל מילועוף ומפעל מילובר, ועוסק גם בגידולים חקלאיים, מאגרי מים, שילוח, לוגיסטיקה ונדל"ן. השטח הבנוי של הנדל"ן שברשותו מסתכם ב־67.5 אלף מ"ר, ובנוסף יש לו 102 אלף מ"ר של שטחים פתוחים. כיו"ר מילואות מכהן יהודה בכר והמנכ"ל הוא אלון אריאל. הארגון מעסיק 1,200 עובדים, ומחזור המכירות שלו עומד על כ־2 מיליארד שקל בשנה.
לוי, יו"ר להב אל.אר, אמר כי "ההסכם עם תאגיד מילואות הוא נדבך אסטרטגי ומהותי ללהב אנרגיה ירוקה. אנו גאים לצרף כשותף את התאגיד, מהחזקים בתנועה הקיבוצית. השותפות האסטרטגית, יחד עם קרן נוקד, תהיה מנוע צמיחה".
מניית להב אל.אר עלתה בכ־56% מתחילת השנה, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ־1.4 מיליארד שקל.
1 צפייה בגלריה
אבי לוי מנכ"ל מליסרון
אבי לוי מנכ"ל מליסרון
בעל השליטה ויו"ר להב אל.אר אבי לוי
(צילום: צביקה טישלר)