סגור
מייק לינץ' מייסד אוטונומי טייקון טכנולוגיה בריטי יוסגר ל ארה"ב
מייק לינץ' (צילום: רויטרס)

מואשם בהונאה: "ביל גייטס הבריטי" הוסגר לידי ארה"ב

לאחר דיונים ממושכים הוסגר מייק לינץ' והוא יעמוד בפני אישומים הקשורים למכירת חברת התוכנה שלו, אוטונומי, ל-HP בשווי מנופח של 11 מיליארד דולר, וזאת לפני 12 שנה; הוא ייאלץ לשלם ערבות של 100 מיליון דולר מחשש שיימלט ממעצר הבית הצפוי לו

יזם ההייטק הבריטי מייק לינץ' הוסגר לארה"ב, שם יעמוד בפני אישומים פליליים הקשורים למכירת חברת התוכנה שלו, אוטונומי, ל-HP בשווי מנופח של 11 מיליארד דולר לפני 12 שנה.
לינץ', שכונה בעבר "ביל גייטס של בריטניה", יואשם בבית המשפט בהונאה, אותה הוא מכחיש.
משרד הפנים הבריטי אישר שלינץ' הוסגר לארה"ב שלשום (ה'). איש העסקים בן ה-57, שהוא גם מייסד חברת אבטחת הסייבר הבריטית דארקטרייס (Darktrace), נלחם זה זמן רב בניסיונות של התביעה בארה"ב להביאו למשפט במדינה. לפי מסמכים של בית המשפט האמריקאי, על לינץ' הוטל לשלם ערבות של 100 מיליון דולר, כיוון שהוא נחשב לבעל "סיכון גבוה לבריחה". הוא ישהה במעצר בית בסן פרנסיסקו תחת שמירה של חברת אבטחה פרטית עליה ישלם מכיסו. הונו האישי של לינץ' נאמד ב-988 מיליון פאונד עד 1.1 מיליארד פאונד.
"אחרי הליכי הסגרה ארוכים בבריטניה הנאשם מייקל ריצ'רד לינץ' הגיע סוף-סוף לשטחנו לעמוד למשפט", כך על פי מסמך שהוגש לבית המשפט.
בחודש שעבר הפסיד לינץ' בערעור שהגיש לבית המשפט העליון של בריטניה בטענה שיש לשפוט אותו במדינה. בעקבות זאת הוא הוטס לקליפורניה ביום חמישי, שם יעמוד למשפט.
בזמן המכירה ב-2011 אוטונומי נחשבה לחברת התוכנה הגדולה בבריטניה, והמכירה הייתה הגדולה אי פעם במגזר הטכנולוגיה במדינה. אך שנה מאוחר יותר מחקה HP סכום של 8.8 מיליארד דולר משווייה של החברה, וטענה שהערכת השווי של אוטונומי הייתה בגדר הונאה. HP, לינץ' וסמנכ"ל הכספים לשעבר של אוטונומי, סושובן חוסיין (Sushovan Hussain), היו שקועים בדיונים משפטיים מאז. חוסיין נכלא לחמש שנים ונקנס במיליוני דולרים ב-2019, לאחר שנמצא אשם ב-16 סעיפי הונאה.