סגור
הבנק המרכזי האירופי ECB מטה הבנק בפרנקפורט גרמניה גוש היורו הבנק האירופי
הבנק המרכזי האירופי (גטי)

כואב אבל פחות: אינפלציה של 10% בגוש היורו, נמוך מהתחזיות

בשווקים ציפו לעלייה שנתית של 10.4% במדד המחירים של נובמבר, בהמשך לקפיצה של 10.6% בחודש הקודם - נסיגה ראשונה בקצב האינפלציה מזה שנה וחצי; בחישוב חודשי ירד המדד ב-0.1%, מול ציפיות לעלייה של 0.2%

נתוני אינפלציה מעודדים באירופה: מדד המחירים בגוש היורו עמד בנובמבר על 10% בקצב שנתי - התחזיות עמדו על 10.4%, בהמשך לקריאה של 10.6% בחודש הקודם.
בחישוב חודשי נרשמה במדד ירידה של 0.1%, בשעה שהתחזיות עמדו על עלייה של 0.2% - באוקטובר נרשמה עלייה חודשית של 1.5%.
מחירי המזון והאנרגיה המשיכו להוביל את נתוני האינפלציה, אם כי עם ירידה מובהקת בקצב העלייה השנתית באנרגיה - עמדה בנובמבר על 34.9% בקצב שנתי, לעומת 41.5% באוקטובר. "הירידה באינפלציה השנתית מ-10.6% באוקטובר ל-10% בנובמבר היא הראשונה שנרשמת מאז יוני 2021, ומהווה ירידה גדולה מהתחזיות", כך אמר אנדרו קנינגהם, כלכלן אירופה ראשי בחברת קפיטל אקונומיקס.
"לא נופתע לראות אם שיעור האינפלציה יעלה שוב בדצמבר או ינואר, לאור חוסר היציבות של הנתונים החודשיים, אך אין ספק שהוא ירד במהירות בשנה הבאה", הוסיף קנינגהם.
על אף הירידה בקצב עליית המחירים, גם עתה יוקר המחיה באירופה מרקיע שחקים, וכך גם בבריטניה השכנה שכבר אינה חלק מהאיחוד (שם כבר חצתה האינפלציה את ה-11.1%).
הבנק המרכזי של אירופה בראשות כריסטין לגארד העלה כבר 3 פעמים את הריבית השנה, במטרה לרסן את האינפלציה, והוא צפוי לבצע העלאה נוספת בישיבתו הבאה בהמשך החודש.
לגארד אמרה השבוע כי "בבנק מצפים כי יבוצעו העלאות ריבית נוספות, עד לרמה שתידרש כדי להבטיח שהאינפלציה תחזור ליעד של 2%".
בחודש ספטמבר פרסם הבנק המרכזי את התחזית האחרונה שלו, לפיה האינפלציה ב-2022 תעמוד על 8.1% וב-2023 על 5.5%. בישיבתו הקרובה יאלץ הבנק מן הסתם לעדכן את התחזיות שלו.