סגור
מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג
מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג (צילום: אנבידיה)

אנבידיה נכנסה לטריטוריה של תיקון: השלימה ירידה של 13% מהשיא בתוך שבוע

יצרנית השבבים, שנהנית מביקוש גבוה מצד תעשיית הבינה המלאכותית, רשמה יום אדום שלישי ברציפות עם מחיקה כוללת של 430 מיליארד דולר מערכה, וירדה למקום השלישי בדירוג החברות בעלות השווי הגבוה ביותר; ואולם אנליסטים סבורים כי מדובר בירידה זמנית בלבד 

אנבידיה נפלה היום ב-6.7% - יום שלישי אדום ברציפות למניה שזינקה ביותר מ-140% מתחילת השנה, בעקבות הביקוש העצום לשבבים בתחום הבינה המלאכותית, תחום בו היא שולטת ב-80% ממנו.
בשלושה ימי מסחר מחקה אנבידיה 430 מיליארד דולר מערכה - מחיקת השווי הגדולה ביותר שנרשמה אי פעם בשלושה ימים בחברה כלשהי.
ביום שלישי שעבר ננעלה מניית אנבידיה בשיא של 135.58 דולר - והפכה לחברה הציבורית בעלת השווי הגבוה ביותר, כשעקפה את מיקרוסופט. ואולם מאז היא איבדה 13% למחיר של 118 דולר למניה, ונכנסה להגדרה הטכנית של טריטוריית תיקון - ירידה של לפחות 10% מהשיא האחרון שרשמה, במקרה הזה שיא כל הזמנים.
בשבוע שעבר רשמה אנבידיה ירידה של 4% מערכה, לאחר רצף של שמונה שבועות שאותם סיכמה בעליות.
שווי יצרנית השבבים עומד כעת על 2.9 טריליון דולר - פחות מזה של אפל (3.19 טריליון) ומיקרוסופט (3.3 טריליון). גם לאחר הירידה מציגה אנבידיה תשואה של138.5% מתחילת השנה, זינוק של 190.7% בשנים עשר החודשים האחרונים ונסיקה של כמעט פי שבעה בשנתיים.
חלק מהקולות בשוק סבורים שהסיבה לירידה החדה במניה קשורה לניתוח הטכני שלה. לפי ארי ולד (Ari Wald), ראש מחלקת הניתוח הטכני באופנהיימר, המגמה ארוכת הטווח חשובה יותר מכל רמה ספציפית עבור אנבידיה והיא נשארת חזקה כאשר המניה עדיין נסחרת הרבה מעל הממוצע הנע ל-50 יום שלה בסביבות 101 דולר וממוצע נע של 100 ימים ב-92 דולר.
"בדרך כלל פסגות במניה הן תהליך, עם כמה סבבי קניה ומכירה ואז בדרך כלל יש ניסיון כושל להחזיק את רמות המפתח", אמר בראיון. "זה בדיוק מה שקורה עם מניית אנבידיה"
גם בבנק אוף אמריקה אמרו כי "התנודתיות במניית אנבידיה צפויה להימשך זמן קצר", וחזרו על המלצת הקנייה שלהם, עם מחיר יעד של 150 דולר לעומת 119 דולר כיום. גם בבנק ההשקעות ג'פריס הותירו בסוף השבוע את המלצת הקנייה שלהם למניה, והעלו את מחיר היעד מ-135 דולר ל-150 דולר.
לעומת זאת, חלק מהאנליסטים מציעים שייתכן שדעיכת ההתלהבות סביב אנבידיה קשורה למשקל הרב שתופסת המניה בשוק. "בטווח הקרוב, ייתכן שהמשקיעים מתחילים לגלות סימני עייפות מהבינה המלאכותית, או מודאגים יותר ויותר מריכוזיות המדדים", אמר נוויל ז'אברי (Neville Javeri), מנהל תיקים וראש צוות ב-Allspring Global Investments.
אנבידיה שנוסדה ב-1991, הייתה בעשורים הראשונים שלה בעיקר חברת חומרה שמכרה שבבים לגיימרים, ועסקה גם בכריית מטבעות קריפטוגרפיים ומנויים למשחקי ענן. אך בשנתיים האחרונות זינקה המניה בזכות היותה מובילת שוק בתחום השבבים ל-AI, תחום שתופס תאוצה בקצב מהיר.
ב-10 ביוני ביצעה אנבידיה פיצול במניה, ביחס של 1 ל-10, פעולה שמגדילה את מספר המניות ומקטינה את מחירן, ונועדה להפוך אותן לזולות יותר עבור הציבור הרחב. הפיצול לא אמור לפגוע בשווי השוק של החברה.