סגור
לקוחה מחזירה בסניף קוהל'ס
סניף של קוהל'ס (צילום: בלומברג)

"השוק תנודתי": אחת מרשתות הכלבו הגדולות בארה"ב מוותרת על מכירתה

רשת קוהל'ס ניהלה במשך חודשים מו"מ למכירתה לחברת פרנצ'ייז גרופ; האחרונה הציעה עסקה לפי שווי של 53 דולר למניה, אך ברשת לא מרוצים אם כי נאלצים להודות שהביקושים צנחו בשל האינפלציה; המניה איבדה אמש כמעט 20%

רשת הכלבו האמריקאית קוהל'ס (Kohl's), אחת הגדולות במדינה עם כ-1,160 סניפים, ביטלה אתמול (ו') את מכירתה המתוכננת לחברת פרנצ'ייז גרופ (Franchise Group) לאחר חודשים של מו"מ, זאת על רקע הירידות בשוקי ההון ותנאי מימון קשים, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. שתי המניות סיימו את המסחר אמש בירידות בולטות: קוהל'ס נחלש ב-19.6% לרמה של 28.7 דולר למניה, ופרנצ'ייז גרופ - ב-7.5% לרמה של 32.5 דולר למניה.
"בהתחשב בסביבה ובתנודתיות בשוק, הדירקטוריון קבע שאין זה בטוח לקדם את העסקה", מסר יו"ר הדירקטוריון של קוהל'ס, פיטר בונפרט (Peter Boneparth).
קוהל'ס הכריזה בחודש שעבר כי נכנסה לשיחות בלעדיות עם פרנצ'ייז גרופ לאחר שקיבלה הצעה בגובה 60 דולר למניה.
פרנצ'ייז גרופ, הבעלים של מותגים כמו ויטמין שופ ו-Buddy's Home Furnishings, הורידה את גובה ההצעה ב-27 ביוני ל-53 דולר.
שני הצדדים התמודדו "עם מכשולים משמעותיים בדרך להגעה להסכם ישים", נמסר בהצהרה שפרסמה קוהל'ס. מפרנצ'ייז גרופ לא התקבלה תגובה.
קוהל'ס עדיין מתמודדת עם תנאי שוק לא פשוטים לנוכח האינפלציה הגבוהה שגורמת לצרכנים רבים להדק את החגורה. לפי החברה, המכירות ברבעון השני ירדו בסביבות 10% זאת לעומת התחזית הקודמת שציפתה לירידה של אחוזים ספורים בלבד.
משקיעים אקטיביסטיים דחקו בחברה במשך חודשים למכור את עצמה, ובינואר החלו לקבל הצעות של סביבות 65 דולר למניה. אך בקוהל'ס דחו זאת בטענה שהמחיר נמוך מדי. מאז הוחמרו משמעותית התנאים בשוק על רקע המלחמה באוקראינה והאינפלציה, וקונים פוטנציאליים פרשו מהמירוץ או הורידו את גובה ההצעה.
קוהל'ס גם הורידה במאי את תחזית הרווח לשנה, והמנכ"לית מישל גאס (Michelle Gass) הודתה כי הביקוש בחנויות הכלבו ירד משמעותית בשל האינפלציה.
אולם קוהל'ס אינה לבד: גם רשת וולגרינס בוטס גנזה את תוכניתה למכור את רשת בתי המרקחת שלה בבריטניה הקרויה בוטס. זאת בטענה שלא קיבלה הצעה מתאימה לנוכח הסערה בשווקים.