סגור
פיטר מקאי מנכ"ל Snyk ו גיא פודחרני מייסד Snyk סניק
מימין, פיטר מקאי מנכ"ל Snyk ו גיא פודחרני מייסד משותף (צילום: Snyk)

בלעדי
עסקת סקנדרי בסניק חושפת ששווי היוניקורן נחתך ביותר מ-50%

קבוצה של עובדים לשעבר ומשקיעים ראשונים מוכרת ממניות חברת הסייבר במחיר שמשקף לה שווי של 4-3.3 מיליארד דולר, לעומת שווי של 7.4 מיליארד דולר בסבב הגיוס בסוף 2022. הדבר תואם הערכות בשוק ההייטק על שוויים של כלל היוניקורנים

עסקת סקנדרי שמתבצעת בימים אלה חושפת את הצניחה ברמות השווי, ויש שיאמרו את השווי האמיתי של היוניקורנים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה מושלמת עסקה למכירת מניות חד־הקרן סניק (SNYK), שמשקפת לו שוי של 3.3 מיליארד דולר, חצי מהשווי בגיוס האחרון שנערך בסוף 2022. קבוצת עובדים לשעבר ומשקיעים ראשונים מוכרת חבילת מניות של 5 מיליון דולר במחיר של 5.25 דולר למניה. מדובר בפחות מחצי מהמחיר של 11.5 דולר למניה, שבו נערך סבב הגיוס האחרון של סניק, ששיקף לה שווי של 7.4 מיליארד דולר. לפני עסקת הסקנדרי הנוכחית בסניק, התבצעה בה עסקה גדולה יחסית נוספת של 6 מיליון דולר שנעשתה לפי שווי מעט יותר מ־6.85 דולר למניה.
ירידת שווי זו תואמת את ההערכות בשוק ההייטק כי רמות השווי של מרבית החברות הגדולות, המכונות יוניקורונים משום שהן הוערכו ביותר ממיליארד דולר, נחתכו בחצי מאז פרוץ המשבר. מצגת של קרן ההשקעות הנחשבת COATUE שדלפה לתקשורת בשבוע שעבר מעריכה כי השווי המצרפי של כל חדי־הקרן ירד מ־5 טריליון דולר בסבב הגיוס האחרון, ל־2.5 טריליון דולר כיום. כלומר ירידה ממוצעת של 50%.
סבב הגיוס האחרון של סניק בסוף 2022 כבר הוגדר כ"דאון ראונד", כלומר נסגר לפי שווי שהיה נמוך בהשוואה לסבב הקודם. בדצמבר 2022 היא גייסה 196 מיליון דולר לפי שווי של 7.4 מיליארד דולר, ואילו לפני כן, בספטמבר 2021, היא גייסה 300 מיליון דולר לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר. גיוס זה הפך את סניק לאחד מחדי־הקרן הגדולים בישראל אחרי חברות כמו WIZ וראפיד שעברו את רף השווי של 10 מיליארד דולר. סניק היא גם אחת המגייסות הגדולות שקיבלה השקעות של 1.2 מיליארד דולר במהלך חייה. סניק הוקמה ב־2015 על ידי קבוצת יוצאי 8200 גיא פודחרני, אסף חפץ ודני גרדנר, והיא עוסקת בפיתוח כלי סייבר למפתחים. הפתרון שלה מאתר ומתקן פרצות אבטחה וחולשות אבטחה על פלטפורמה של קו פתוח. המשקיעים המרכזיים בסניק הם קרן טייגר גלובל, גוגל ונצ'רס, קרן אקסל, קרן ההשקעות של סיילספורס, זרוע ההשקעות של קטאר וסאנדס קפיטל. סניק מנוהלת היום על ידי פיטר מקיי ופודחרני משמש כנשיא החברה.
הירידה בשווי של סניק משתקפת גם בהתכווצות בכוח האדם שלה. בשנה האחרונה ערכה החברה שלושה סבבי פיטורים כאשר באחרון שבהם היא נפרדה מ־128 עובדים שהיוו 10% מכוח האדם. באוקטובר 2022 היא פיטרה 200 עובדים, שהיוו 14% מהחברה באותה עת. הסבב הראשון והקטן ביותר היה לפני שנה עם פיטורי 30 עובדים. בסך הכל, בשנה האחרונה סניק התכווצה מבחינת כוח אדם ב־25%, והיא מעסיקה כיום כ־1,000 עובדים. סניק מפוזרת בין ישראל, ארה"ב וקנדה, ויש לה גם מרכז גדול בלונדון. ביוני האחרון רכשה סניק את חברת הסטארט־אפ הישראלית אנזו סקיוריטי תמורת 50 מיליון דולר.
עסקת סקנדרי (Secondary Sale): רכישת מניות בחברה מבעל מניות קיים של החברה. הכסף הולך לבעל המניות המוכר תמורת מניותיו, וסך המניות המוקצות של החברה לא משתנה.