סגור

בצל המאבק בצמרת, דירקטוריון מגדל יבחר השבוע מנכ"ל

בעל השליטה שלמה אליהו תמך במועמדות רונן אגסי מלאומי, שמוביל במרוץ, אבל בבנק מתעקשים שהוא הודיע שיסרב למגדל

דירקטוריון חברת הביטוח מגדל יתכנס השבוע לבחור מנכ"ל חדש במקום רן עוז. שלושה שמות יעלו לדירקטוריון ומי שיזכה ברוב הקולות ייבחר. זאת בניגוד לשאיפתו של בעל השליטה שלמה אליהו, שרצה כי שם אחד - רונן אגסי, ראש החטיבה העסקית בלאומי - יועלה בפני דירקטוריון החברה. המועמד שלו איננו מקובל על יפתח רון־טל, היו"ר זה חודשיים, שתומך בבחירתו של ידין ענתבי, ראש חטיבת שווקים פיננסיים בבנק הפועלים; או לחילופין בשגיא יוגב, המועמד השלישי שפרש מהראל אחרי שלא מונה ליו"ר שלה.


כפי שנחשף ב"כלכליסט", בין אליהו ורון־טל התגלע עימות נוכח תמיכה במועמדים שונים. אליהו אינו חבר דירקטוריון מגדל ביטוח, שממנה את המנכ"ל, וזאת נוכח הגבלה שהטילה רשות שוק ההון. לפיה, אליהו יישאר רק באחת מהחברות - החברה־האם מגדל אחזקות או החברה־הבת - ואליה בחר בראשונה.

2 צפייה בגלריה
מימין יפתח רון טל ו שלמה אליהו
מימין יפתח רון טל ו שלמה אליהו
מימין: יפתח רון-טל ושלמה אליהו
(צילומים: אולפן כלכליסט, עמית שעל)

מגדל הקימה ועדת איתור ובה רון־טל, הדח"צית רונית בודו וגבי פיקר, שמכהן כדירקטור מטעם אליהו. מתוך 20 מועמדים נותרו שלושה שמות. גם אגסי נפגש עם רון־טל, אם כי ככל הנראה לא הופיע פורמלית בפני הוועדה; ברקע דירקטוריון לאומי והמנכ"ל חנן פרידמן העלו בפניו שאלות נוכח התחייבתו לכהן 3 שנים כמנהל החטיבה העסקית, והוא מכהן תשעה חודשים בלבד.
פרידמן, שהופיע בפני דירקטוריון לאומי, אמר כי אגסי הודיע לו שנתן תשובה שלילית למגדל. גם יו"ר לאומי סאמר חאג' יחיא קיבל תגובה דומה מאגסי. אם במגדל יבחרו באגסי, הוא צפוי לעזוב את הבנק. במקרה כזה צפויה לפרידמן מבוכה ואולי גם לחאג' יחיא, משום שהדיווחים להנהלה ייתפסו כלא נכונים או כמי שאגסי הטעה אותם, במכוון או לא.
ההערכות היו כי רון־טל ידחה ככל הניתן את ישיבת הדירקטוריון כדי להפעיל לחץ על אגסי לפרוש מהמרוץ. אליהו התעקש שרק אגסי יובא לאישור הדירקטוריון, ואילו רון־טל עמד על כך ששלושה מועמדים יובאו. בסידור הנוכחי כל צד ויתר על משהו, רון־טל על דחיית הישיבה ואליהו על מספר המועמדים.

2 צפייה בגלריה
רונן אגסי
רונן אגסי
רונן אגסי
(מיה כרמי-דרור)

רון־טל איים לא פורמלית להתפטר אם אגסי ייבחר. במקרה כזה הוא ימצא עצמו במיעוט מול המנכ"ל הנבחר ובעל השליטה. אם אגסי לא יבחר, אליהו לא ישכח ליו"ר, שבחר לפני חודשיים בלבד, כי הוביל לבחירת מנכ"ל בניגוד לדעתו.
שמונה דירקטורים יצביעו בהחלטה. התשיעי, בצלאל צוקר, נבחר לדח"צ אך עדיין לא אושר על ידי רשות שוק ההון. שישה מהדירקטורים הם מצד אליהו: רון־טל, עוזי מוסקוביץ', פיקר, אריה מינטקביץ', כרמי גילון וחיים רמון. בדירקטוריון מכהנים גם מירב בן כנען ורונית בודו, שתיהן בלתי תלויות, אולם בודו נוטה להצביע עם עמדת בעל השליטה לאורך שנים והיא צפויה לתמוך באגסי.
בהיותו בעל שליטה, איפשר המפקח על הביטוח משה ברקת לאליהו להגיע לישיבת ועדת האיתור ולדבר אף שאיננו בדירקטוריון מגדל ביטוח. עם זאת, חילופי המנהלים והיו"רים התכופים במגדל בתשע השנים שחלפו מאז רכש את השליטה, מעמידים אותו באור שונה.
גם מצב הדירקטורים מטעם אליהו עדין. כל אחד מהם עלול למצוא את עצמו בחוץ, כשהחברה־האם תבחר דירקטורים לחברה־הבת בנובמבר. הדירקטורים במגדל מתמנים מדי שנה, ופרק הזמן הקצר, שהופך אותם לתלויים בבעל השליטה, עשוי להוביל לבחירה באגסי.