סגור
חנות פוקס ב גן העיר תל אביב
חנות פוקס בגן העיר בתל אביב (צילום: יובל חן)

פוקס מוציאה עד 50% מהעובדים לחל"ת של חודש בעקבות המלחמה

הודעת הקבוצה, המעסיקה יותר מ-12,000 עובדים, פורסמה בהמשך להצגת מתווה האוצר על פיצויים חלקיים לחברות במשק; החברה הבת ריטיילורס תוציא לחל"ת 30%-40% מעובדיה; מטרת המהלך: "הקטנת הנזק הכלכלי בתקופה מאתגרת של אי וודאות"

קבוצת פוקס מוציאה לחל"ת אלפי עובדים, במסגרת התייעלות המכוונת "לצמצום הוצאות והקטנת הנזק הכלכלי בתקופה מאתגרת זו, של אי וודאות". זאת אחרי פרסום מתווה האוצר בנוגע לפיצויים החלקיים לחברות במשק.
פוקס היא אחת הקמעונאיות הגדולות במשק, שמעסיקה מעל 12,000 עובדים. הקבוצה הודיעה בדיווח לבורסה כי היא מוציאה לחל"ת בין 30% ל-50% מכח העבודה של החברה. ריטיילורס, החברה הבת שמפעילה את רשתות הספורט של הקבוצה, מוציאה לחל"ת בין 30 ל-40% מהעובדים.
במקביל, בכירי פוקס מקצצים בשכרם לאחר שמטה הקבוצה עבר לעבודה במתכונת מצומצמת. הראל ויזל, מנכ"ל קבוצת פוקס ויו"ר דירקטוריון ריטיילורס, הודיע לדירקטוריון כי יוריד 50% משכרו למשך 30 יום. עם זאת, החיתוך בשכרו של ויזל אינו אקט שבהכרח יפגע בתגמול שלו, שכן מתוקף היותו בעל מניות הוא נהנה מדיבידנדים, כך שהוצאת עובדים לחלת משפרת את שורת הרווח הנקי, וכפועל יוצא את הדיבידנדים שיגיעו לויזל.
הודעה זהה הוציא אבי זלדמן, יו"ר דירקטוריון פוקס - לצד נושאי משרה נוספים בחברה. שכרו של מנכ"ל ריטיילורס תומר צ'פניק יקוצץ גם הוא ב-50% למשך חודש. עובדי מטה הקבוצה אשר לא הוצאו לחל"ת, כולל נושאי משרה, יקבלו גם הם 80% מהשכר למשך חודש ימים.
בקבוצה מדווחים כי מתחילת המלחמה הצטמצמה הפעילות באופן משמעותי. חנויות הקבוצה במרכזי המסחר פועלות בהתאם להנחיות פיקוד העורף ובהתאמה לתנועת הלקוחות בקניונים, שהיא נמוכה יחסית לתנועת הלקוחות בימים רגילים.
פוקס ציינה בהודעה כי לירידה המשמעותית בהיקף הפעילות עשויה להיות השפעה שלילית מהותית על תוצאות הרבעון הרביעי לשנת 2023 ואולי גם לאחר מכן, "לאור אי הוודאות בנוגע להמשך הלחימה".
מתווה הממשלה מפצה עסקים שמחזור המכירות השנתי שלהם אינו עולה על 400 מיליון שקל. פוקס סיימה את 2022 עם מחזור מכירות של 4.8 מיליארד שקל ולכן איננה זכאית לפיצוי מהמדינה, אם המתווה ישאר כמו שהוא.
גם בקבוצת גולף כבר הוציאו עובדים לחל"ת ולחופשות על חשבון ימי חופש של העובד. גולף מעסיקה כ-2,200 עובדים ובחברה סירבו למסור, בשלב זה, כמה עובדים הוצאו לחופשות. "הקבוצה נערכת לשינויים בתקופה הקשה שכולנו חווים, ועקב הירידה במחזורים בימים אלו חלק מהעובדים מנצלים ימי חופש וחלק יצא לחל"ת. בתקווה שנחזור לפעילות במהרה בעזרת תוכנית הסיוע מהמדינה, לצד הקושי והלחימה החשובה על עתיד המדינה", נמסר מגולף.
פוקס וגולף לא יהיו החברות היחידות שמוציאות לחל"ת. פוקס היא קבוצת גדולה שמובילה את הענף וסביר להניח שאם היא מוציאה לחל"ת, חברות אחרות יפעלו בהתאם. בדלתא כרגע עוד לא מוציאים לחל"ת ובקסטרו "עוד לא התקבלה החלטה בנושא".
התאגדות רשתות המסחר באיגוד לשכות המסחר מסרה כי מאחר ובתוכנית הסיוע שפרסמה ממשלת ישראל אין מענה לשכר העובדים עבור מרבית החברות במשק, הרשתות מתחילות להוציא עובדים לחל"ת מהיום. "מתוך דאגה כנה לעובדינו, אנו נאלצים בזאת להודיע שמאות הרשתות הקמעונאיות החלו להוציא עובדים לחל"ת. אנו קוראים לממשלת ישראל לתת מענה מידי לשכר העובדים, אחרת יוצאו למעלה 100,000 עובדי רשתות המסחר מתוך 300,000 לחל"ת החל מהיום".