סגור

אנטרופי: "השינויים בדירקטוריון פועלים אינם מייצגים יציבות ממשל תאגידית"

לקראת אספת בעלי המניות בבנק, בחברת ההמלצות למשקיעים מוסדיים מציפים את החשש עקב פרישתו של סטנלי פישר מהדירקטוריון והסרת המועמדות של ריצ'רד קפלן. אנטרופי לא הביעה תמיכה במועמד מסוים לדירקטוריון ומציעה למוסדיים שתי חלופות להצבעה

שבועיים ויום לפני אספת בעלי המניות של בנק הפועלים, שבה יתבקשו המשקיעים לקבוע את הרכב הדירקטוריון של הבנק לשנים הקרובות, שיגרה היום אנטרופי, חברת ההמלצות למשקיעים מוסדיים, את חוות הדעת שלה לקראת האספה.


לפי חוות הדעת, אנטרופי אינה ממליצה באופן נחרץ על הדירקטורים המועדפים מתוך הרשימה, אלא מציבה בפני המשקיעים שתי אלטרנטיבות להרכב הדירקטוריון. בכל אחת מהן ממליצה החברה להשאיר בתפקידו את יו"ר הדירקטוריון המכהן, ראובן קרופיק.

1 צפייה בגלריה
מימין גל סטאל יו"ר אנטרופי ו משה ברקת הממונה על שוק ההון ב משרד האוצר
מימין גל סטאל יו"ר אנטרופי ו משה ברקת הממונה על שוק ההון ב משרד האוצר
גל סטאל, יו"ר אנטרופי
(צילום: שאול גולן, דוברות משרד האוצר)

האנליסט חזי אברהם מאנטרופי מציין בסקירה לקראת ההצבעה: "כל אחד מהמועמדים מוערכים על ידנו כבעלי יכולת למלא את התפקיד באופן עצמאי ובלתי תלוי, ללא יוצא מן הכלל".
החלופות של אנטרופי מנסות לייצר איזון בדירקטוריון על ידי בחירה בדירקטור אחד בעל ניסיון בנקאי-פיננסי ובדירקטור אחד בעל ניסיון טכנולוגי או עסקי-אסטרטגי.
בין המועמדים לתפקיד דירקטור חיצוני בבנק נמצאים רון הדסי ויואל מינץ. הדסי נחשב לדמות מוכרת בשוק ההון. הוא היה בעבר יו"ר איקאה וכיהן בתפקידים בכירים נוספים, ובהם דירקטור בשופרסל. הדסי מכהן כיום כדח"צ בחברת הנדל"ן בראק אנ.וי.
הניסיון האחרון של הדסי עם המערכת הבנקאית לא היה חיובי במיוחד. לפני כ-20 שנה הוא כיהן כמנהל אשראים מיוחדים בבנק לפיתוח התעשייה. בתקופת כהונתו נקלע הבנק לבעיות בעקבות אשראים שנתן, ובהמשך הבנק קרס. לאחר מכן עבר לנהל את העסקים של משפחת ברונפמן, ובהמשך השתלב כדירקטור בחברות מרכזיות נוספות דוגמת שופרסל. מינץ כיהן בעבר בשורה של תפקידים בכירים בבנק לאומי, בעיקר בתחום האשראי.
בקטגוריית הדירקטור הרגיל יתמודדו אודליה לבנון ורונית שוורץ. לבנון היא בעלת רקע טכנולוגי. בין היתר היא כיהנה כמנכ"לית מרכז החישובים הבין-אוניברסיטאי (מחב"א), עמותה המשמשת כפלטפורמה לשיתוף פעולה בין המוסדות האקדמיים, בעיקר בנושאי תשתית. שוורץ מגיעה מעולם הבנקאות, והיא שימשה בין היתר כחברת הנהלה ביובנק ובבנק ירושלים.
אנטרופי: "כל אחד מהמועמדים מוערכים על ידנו כבעלי יכולת למלא את התפקיד באופן עצמאי ובלתי תלוי, ללא יוצא מן הכלל"
בחלופה הראשונה מציעה אנטרופי להצביע בעד מינויים של קרופיק, יואל מינץ על תקן הניסיון הבנקאי-פיננסי, ואודליה לבנון על רקע הניסיון הטכנולוגי שלה, שעשוי להשיא ערך בצד הטכנולוגי-עסקי, מה שמותיר בחוץ את רון הדסי ואת רונית שוורץ. באלטרנטיבה השנייה מציעה אנטרופי לבחור בהדסי ובשוורץ על חשבונם של מינץ ולבנון.
עוד קודם להמלצות, באנטרופי מציפים חשש מפני החילופים התכופים בתוך דירקטוריון בנק הפועלים ומההשלכות שלהם על יציבות הממשל התאגידי בדירקטוריון. באנטרופי מציינים את התפטרותו מהדירקטוריון של סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, על רקע סיבות אישיות, וכן את החלטתו של ריצ'רד קפלן לא להעמיד את עצמו לכהונה נוספת, אף שסיים כהונה ראשונה בדירקטוריון בלבד. באנטרופי כותבים: "מאחר ואיננו יודעים את סיבות הפרישה, אנו מציינים זאת כנושא להתייחסות בלבד".