סגור
תחנת דחיסת גז ב גרמניה נורד סטרים 1
צינור נורד סטרים 1 - תחנת דחיסת הגז בגרמניה (צילום: EPA)

כלכלני GlobalX: מחירי האנרגיה מגבירים את הסיכון למיתון באירופה

עליית מחירי הסחורות החקלאיות גם כן מכבידה על הצמיחה הכלכלית. בארה"ב - הבנק הפדראלי צפוי להעלות את הריבית ב-0.75%, ואינפלציית הליבה תישאר גבוהה

הפרסום המרכזי השבוע יהיה מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. אנחנו צופים כי המדד הכללי ימשיך להציג התמתנות, וזאת על רקע הירידה הנמשכת במחירי האנרגיה והסחורות החקלאיות. ואולם, מדד הליבה, שאינו כולל אנרגיה ומזון, ימשיך להעיד על אינפלציה עיקשת. מצד אחד, ישנה ירידה במחירי המכוניות המשומשות, הטיסות והארחה, ואולם מחירי שכר הדירה, אוכל מחוץ לבית ועלייה ברמת השכר, כל אלה ממשיכים לייצר אינפלציה משמעותית שמקזזת את הסעיפים שבהם נרשמת ירידה.
כל אלה מחזקים את הסברה כי הבנק הפדראלי יבצע בישיבתו הבאה, ב-21 בספטמבר, העלאת ריבית של 0.75%. למרות שבישיבת הבנק בחודש יולי, הנגיד פאוול הכשיר את הקרקע להאטה בקצב העלאות הריבית, אנשי הבנק חזרו מאז הפסגה בג'קסון הול להציג רטוריקה נוקשה יותר ולדבוק במחויבות להמשיך ולפעול עד להורדת האינפלציה לרמות נסבלות, ועל כן אנחנו מעריכים כי הבנק ימשיך במדיניות זו חרף ההאטה הכלכלית. לפי שעה, השוק מתמחר בסבירות של 86% העלאת ריבית של 0.75%.
מעבר לאוקיאנוס האטלנטי, ביבשת אירופה, המתקרבת לחודשי החורף, מחירי האנרגיה הגבוהים ימשיכו להכביד על משקי הבית והעסקים כאחד. התקופות הקודמות שבהן היבשת חוותה עלייה מהירה במחירי האנרגיה, בשנים 1974-5 וב-1978-80, הובילו להתכווצות משמעותית בתמ"ג. ישנן הערכות כי המחסור בגז באירופה יימשך עד 2025. על כן, הסבירות למיתון באירופה, על רקע מחירי האנרגיה והקשחת המדיניות המוניטארית, תישאר גבוהה.
גם החשש למחסור באספקת המזון, על רקע מלחמת רוסיה-אוקראינה ומזג האוויר ההפכפך, משפיע על השוק. מחיר החיטה עלה לאחרונה לשיא של כמעט חודשיים, ויבולי התירס והסויה בארצות הברית הניבו תוצרת נמוכה, מה שמגביר את החשש לעליית מחירי מזון לקראת הסתיו, וזה טומן בחובו סיכון לצמיחה הכלכלית.