סגור
שלט חוצות לאומי קארד מקס
שלט חוצות לאומי קארד מקס (צילום: max מבית לאומי קארד)

שינויים בעסקת הענק לרכישת MAX: כלל דוחה תשלום של 370 מיליון שקל לוורבורג פינקוס

חברת הביטוח הודיעה באפריל על רכישת חברת כרטיסי האשראי לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל. כעת הודיעה כי תדחה לאפריל 2024 כמעט מחצית מתשלום של 800 מיליון שקל - שאותו היא היתה אמורה לגייס מהשוק ולהעביר לוורבורג לפני סוף השנה

הלחץ בשווקים מביא לשינויים בעסקת הענק לרכישת חברת כרטיסי האשראי MAX (מקס) על ידי כלל החזקות. כלל הודיעה היום (מוצ"ש) כי השיגה דחייה עבור חלק מהתשלומים שהיא נדרשת להעביר במסגרת העסקה לבעלת השליטה במקס, קרן ההשקעות ורבורג פינקוס.
במסגרת זאת ביקשה כלל מוורבורג פינקוס לשלם 370 מיליון שקל עד אפריל 2024, בהתאם לתנאים שיוסכמו על ידי הצדדים בהמשך ובהתאם לתוצאות מקס בשנתיים הקרובות. זאת במקום לשלם 800 מיליון שקל עד סוף השנה, סכום שאותו היתה אמורה לגייס מהשוק.
הנהלת כלל, בראשות יורם נוה, הודיעה על ההסכם לרכישת מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל בחודש באפריל השנה. העסקה כוללת רכישת חוב של קרן ההשקעות בהיקף של 800 מיליון שקל, רכיב מנייתי בשווי 400 מיליון שקל ותשלום במזומן של כ-1.3 מיליארד שקל. מאחר שבקופת כלל החזקות נמצאים רק 500 מיליון שקל, הסבירה החברה כי תצא בגיוס הון על ידי חוב (אג"ח) והנפקת מניות בהיקף כולל משוער של 800 מיליון שקל.
השוק לא קיבל את ההסבר של חברת הביטוח בחיבה יתרה, ומאז הודעת כלל ירדה מניית החברה ב-15% (לשם השוואה, מדד מניות הביטוח ירד בפרק זמן זה ב-13% בלבד). בכלל ביטוח משייכים את חששות המשקיעים לאיום בגיוס נרחב של החברה ומאמינים כי דחיית כמעט חציו של התשלום (370 מיליון מתוך 800) ירגיע את בעלי המניות. בעלי המניות בכלל הם אלפרד אקירוב (15%), שלום שי (5.1%), הפניקס (5.7%) והראל (5.6%).
בנוסף לכך במסגרת המשא ומתן קיבלה החברה הארכת תקופת הבלעדיות עד סוף חודש יולי. על פי הערכות, העסקה תיסגר סופית בדצמבר השנה, אולם אין ודאות שכלל תקבל את אישור כל הרגולטורים, רשות התחרות, הפיקוח על הבנקים, רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך, לביצוע העסקה מאחר שזו הפעם הראשונה בה תרכוש חברת ביטוח חברת כרטיסי אשראי.
נוה ינסה לשכנע את הרגולטורים כי המיזוג יגדיל את התחרות במשק עבור אספקת אשראי ללקוחות פרטיים. המתנגדים יטענו כי מדובר בשיבוש מסקנות ועדת שטרום, שהביאה להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים. זאת מאחר שרכישת מקס על ידי כלל תביא את כל חברות הביטוח לרכוש חברות אשראי ולחנוק את הענף.
נציין כי המו"מ בין כלל לוורבורג פינקוס על רקע הירידות בשווקים אמנם הביא לפריסת התשלום, אך לא להקטנתו. הכנסות מקס ברבעון הראשון הסתכמו בכמעט 400 מיליון שקל, והרווח הנקי הסתכם בכ-52 מיליון שקל (לעומת 40 מיליון שקל ברבעון המקביל). על פי תוצאות אלו, מקס נרכשה לפי מכפיל 11.9. בכלל מאמינים כי עם העלייה בחופשות לחו"ל, מכפיל זה יירד על רקע עלייה ברווחי החברה.