סגור

בלעדי לכלכליסט
ההסתדרות מאיימת לתקוע את הקמת קרן הפנסיה של מור

ועד העובדים העמיתים של ההסתדרות, שמייצג את עובדי קרן הפנסיה עמיתים, שלח לקרן מכתב שבו הוא מתנגד להסכם הנרקם עם בית ההשקעות מור, שלפיו עמיתים תעניק לקרן הפנסיה החדשה שלו שירותי תפעול. הוועד מתריע מפני נקיטת מהלך משפטי נגד ההסכם

בימים אלו בית ההשקעות מור נערך להקמת קרן פנסיה חדשה. כדי להקטין את עלויות ההקמה, במור מבקשים להשתמש במערך התפעול של קרן עמיתים, שבניהולו של יואב בן אור, אם כי בית ההשקעות נתקל בהתנגדות בלתי צפויה.
הכניסה של חברת הגמל של מור, בניהולם של יוסי ואלי לוי, לענף הפנסיה תיעשה דרך המכרז לקרנות ברירת המחדל שיתקיים בנובמבר. לפי הטיוטה של רשות שוק ההון, יכלול המכרז העדפה כלפי גופים חדשים ולכן הזכייה של מור במכרז מובטחת. כדי להוזיל עלויות בהקמת ותפעול קרן פנסיה חדשה, מנהלים במור משא ומתן עם קרן הפנסיה של עמיתים. עמיתים, שמנהלת 8 קרנות שונות למיליון עמיתים, פיתחה באמצעות החברה־בת שלה אופאל טכנולוגיות מערכת ליבה לניהול כספי פנסיה. שימוש בתפעול חיצוני יאפשר למור להתמקד בשיווק של הקרן ובניהול השקעותיה.
1 צפייה בגלריה
יוסי לוי בית ההשקעות מור
יוסי לוי בית ההשקעות מור
יוסי לוי מנכ"ל בית ההשקעות מור
מתנגד פוטנציאלי להסכם בין מור לעמיתים הוא ועד העמיתים של ההסתדרות שמייצג את העובדים בקרנות. הוועד שלח בשבוע שעבר מכתב נגד ההסכם הנרקם, שבו הוא מאשים את בן אור בניסיון מחטף ופגיעה קשה בזכויות העובדים. במכתב נכתב כי הוועד לא רואה צורך בהקמת קרן נוספת ומאשים את בן אור בהתנהלות "חד־צדדית וחסרת תום לב, תוך התעלמות מנציגות העובדים, וזאת בלי להסדיר את השלכות המהלך בהסכם קיבוצי כמתחייב. לא יעלה על הדעת שכמה ימים לפני סיום עבודתו של בן אור כמנהל עמיתים (בן אור צפוי לסיים עבודתו בחודש הבא - א"ע), הוא יבצע מחטף, לכאורה, ויפעל מאחורי גבה של נציגות העובדים, תוך פגיעה קשה בזכויות עובדי הקרנות". נציגות העובדים שמרה לעצמה את הזכות לנקוט כל צעד ארגוני שתמצא לנכון על רקע ההסכם.
מערך השירות של עמיתים עבור קרנות פנסיה אחרות הוקם בסוף 2020 על רקע הרצון של הנהלת הקרנות להרחיב את השירות והצורך של עובדים בקרנות. מור יהיה הגוף השני לעשות שימוש בשירות עמיתים מאז הוקם מערך שירותי התפעול. באוגוסט אשתקד חתמה החברה על הסכם עם רשות האוכלוסין כדי לנהל את קרן הפנסיה לעובדים פלסטינים המועסקים בישראל בקרן.
מעמיתים נמסר כי "צר לנו שההסתדרות מנסה להכשיל מהלך שנועד להבטיח לעובדי עמיתים המשך פעילות ותעסוקה לשנים ארוכות".
ממור נמסר כי "החברה הודיעה על כוונתה לבחון את היתכנות כניסתה לתחום ניהול קרנות הפנסיה. למועד זה טרם התקבלה החלטה בנושא".