סגור

"גבי ואתי רוטר פגעו בקסטרו כשהשקיעו בגלובל־אי"

בעל מניות בקסטרו טוען כי ההשקעה שביצעו בני הזוג רוטר בחברת הסחר המקוון גלובל־אי היא למעשה הזדמנות עסקית ששייכת לקסטרו. הוא מבקש שהמניות יועברו לחברה. קסטרו: "דוחים את התביעה בשאט נפש"

החזרה לשגרה בעקבות דעיכת מגיפת הקורונה בישראל פגעה ברשתות האופנה. כך, חברת האופנה קסטרו דיווחה השבוע על מעבר להפסד של 26 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2022. האם בעלי השליטה בחברה יעמדו בקרוב גם בפני אתגר משפטי?
ביום שני הוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להגשת תביעה נגזרת נגד קסטרו, בעלי השליטה אתי וגבי רוטר (22.5%), וכן כנגד דירקטוריון החברה. בעל מניות בחברה טוען באמצעות עורכי הדין עמית מנור וצח שפיצן כי בני הזוג רוטר ניצלו הזדמנות עסקית השייכת לקסטרו בעת שהשקיעו בחברת גלובל־אי (Global—E) שעוסקת במתן פתרונות שונים לאתרי אי־קומרס, ובכך הפרו את חובת האמונים שלהם כנושאי משרה. כמו כן, טוען בעל המניות כי חברי הדירקטוריון — אמיר תמרי, יעל אנדורן, מורן מאירי ויפעת הראל־בוכריס — הפרו גם הם את חובת האמונים שלהם כלפי החברה משלא פעלו נגד בני הזוג רוטר לאחר היוודע דבר ההשקעה שלהם בגלובל־אי.
1 צפייה בגלריה
גבי רוטר בעלי קסטרו אתי רוטר בעלי קסטרו
גבי רוטר בעלי קסטרו אתי רוטר בעלי קסטרו
מימין: גבי ואתי רוטר. מכרו מניות ב־12 מיליון דולר
(צילום: אוראל כהן)
בעל המניות מבקש להכיר בתביעה כתביעה נגזרת, ומבקש מבית המשפט לחייב את בני הזוג רוטר להעביר לקסטרו את המניות שלהם בגלובל־אי, או לחלופין את הרווחים שנוצרו להם בשל כך. בנוסף, טוען בעל המניות כי לחברה עומדת הזכות לתבוע פיצויים מבני הזוג רוטר.
מקסטרו נמסר כי "החברה דוחה בשאט נפש את התביעה".

אחריות מורחבת

לפי התביעה, בספטמבר 2021 פרסמה גלובל־אי, שהונפקה בנאסד"ק במאי של אותה שנה, תשקיף להנפקה משנית שממנו נודע לראשונה כי בני הזוג רוטר הם בעלי מניות בגלובל־אי באמצעות החברה הפרטית רוטר החזקות. "מתשקיף ההנפקה המשנית של גלובל־אי עלה, כי חברת רוטר החזקות של בני הזוג רוטר הציעה לציבור כ־175 אלף מניות של גלובל־אי ששוויין באותה העת עמד על כ־12 מיליון דולר. לאחר המכירה יתרת המניות של גלובל־אי, שהיו אמורות להישאר בבעלותה של רוטר החזקות, עמדה על כמיליון מניות, ששוויין באותה העת עמד כ־70 מיליון דולר", לשון התביעה.
לטענת בעל המניות, עצם ההשקעה בגלובל־אי מהווה ניצול של הזדמנות עסקית ששייכת באופן עקרוני ולפי החוק לקסטרו עצמה. לפי חוק החברות, לנושא משרה בחברה אסור להעדיף את האינטרס שלו על פני קידום ענייניה של החברה ובעלי מניותיה. בחוק החברות קיים סעיף שנקרא מניעת גזל הזדמנות עסקית שמטרתו להתמודד עם החשש ש"נושא המשרה יעדיף לנצל בעצמו הזדמנות עסקית השייכת לחברה (בעיקר כאשר הוא סבור כי מדובר בהזדמנות טובה בעלת תוחלת רווח גבוהה), שהחברה ובעלי מניותיה היו יכולים ליהנות מהרווח הכרוך בה. זאת, כדי לגרוף את הרווח הנובע ממנה במלואו לידיו". הבקשה לתביעה נגזרת מפנה לפסיקות עבר שהחילו הגדרה רחבה על אותן הזדמנויות עסקיות שנושאי משרה נדרשים לא לנצל: "די בהיות העסקה קרובה במהותה לעסקי החברה הנדונה כדי להוות הזדמנות עסקית שעל נושא משרה להימנע מניצולה, ללא קשר לשאלת יכולתה או אי־יכולתה של החברה לבצע את העסקה".
בעל המניות טוען כי כבר בשנת 2013 סימנה קסטרו את האי־קומרס כמנוע צמיחה וכרכיב חשוב בפעילות של החברה, ושמכאן נובע כי ההשקעה בגלובל־אי היא בגדר הזדמנות שבאופן עקרוני שייכת לקסטרו עצמה. "בינואר 2013 היתה החברה בין החברות הראשונות בתחום האופנה בארץ שהשיקו אתר אינטרנט לביצוע סחר מקוון. האתר אפשר ללקוחות החברה לרכוש את מוצרי ההלבשה של החברה ולקבל את המוצרים במשלוח לביתם. בכתבה בעיתון 'כלכליסט', שפורסמה ביום 13.1.2013 ועסקה בהשקת אתר האינטרנט, המרואיין מטעמה של קסטרו (כמו בראיונות רבים אחרים) היה מר גבי רוטר, שאף הסביר על שאיפותיו להפוך את האתר לפלטפורמת מכירה ברחבי העולם: 'בנינו את האתר מתוך מחשבה שהוא יהיה עולמי. התהליך נמשך כשנתיים. זה היה פרויקט מאוד מורכב, ועיקר ההשקעה היתה בניסיון לבנות קהילה של אוהבי המותג בכל המדיות'".
עוד טוען בעל המניות כי בני הזוג רוטר הם הרוח החיה בחברה, גם לאחר שחדלו מלכהן כמנכ"לים משותפים, ואת מקומם ירש בנם רון רוטר, בעוד גבי רוטר עובר לתפקיד היו"ר, עד כדי כך שהם והחברה — חד הם, מה שלשיטתו מביא להגברת האחריות מצדם.

החוליה החסרה

החוליה המרכזית שחסרה בבקשה להכרה בתביעה כתביעה נגזרת היא המידע הנוגע לשאלה אם בני הזוג רוטר הביאו את ההשקעה בגלובל־אי לדיון בדירקטוריון קסטרו. אם הדירקטוריון דן בהשקעה והחליט לא לבצע אותה, הרי שהדרך פתוחה בפני בני הזוג רוטר לבצע אותה באופן פרטי. אם ההשקעה לא הועלתה בפני הדירקטוריון כלל, ייתכן שהבקשה תקבל חיזוק.
לשם כך מבקש בעל המניות מבית המשפט להורות לקסטרו לספק מידע על אודות המניות שרכשו בני הזוג רוטר, ההסכמים שלהם מול גלובל־אי, הנסיבות שבמסגרתן הגיעה העסקה לידיהם וכן הנסיבות שבהן נודע לדירקטוריון על כך.