סגור
תחנת ה כוח אשכול ב אשדוד
תחנת הכוח אשכול (צילום: גדי קבלו)

אנרג'יאן תמכור גז טבעי לתחנת אשכול בסכום כולל של 2 מיליארד

בשנים הקרובות תמכור החברה לדליה אנרגיה, הבעלים הבאים של התחנה, גז טבעי בהיקף של 0.6 ב-BCM בשנה. הכמות תגדל ל-BCM מלא החל מ-2032; עוד הודיעה אנרג'יאן על התחלת ההפקה מבאר כריש צפון

אנרג'יאן חתמה על הסכם למכירת גז טבעי לתחנת הכח אשכול, בסכום כולל של 2 מיליארד דולר.
תחנת אשכול צפויה לעבור בחודשים הקרובים לשליטת חברת האנרגיה דליה אנרגיה (75%), שזכתה במכרז חברת החשמל להפרטת התחנה.
לפי ההסכם בין הצדדים, בשנים הראשונות תמכור חברת האנרגיה הבריטית-יוונית לדליה גז טבעי בהיקף של 0.6 BCM בשנה, והחל מ-2032 הכמות תעלה ל-1 BCM. זאת בהתאם לתנאי המכירה של תחנות הכוח, המאפשרים לדליה להקים בעתיד יחידת ייצור חשמל נוספת בתחנה.
עוד עדכנה חברת האנרגיה הבריטית-יוונית, כי החלה להפיק גז טבעי מבאר כריש צפון. אנרג'יאן, בניהולו של מתיוס ריגאס, החלה להפיק גז טבעי ממאגר כריש באוקטובר 2022 וכיום היא מוכרת כמחצית מהגז הטבעי הנצרך בישראל.
מאגר כריש מכיל כ-100 BCM והוא השלישי בגודלו בחופי ישראל, לאחר מאגר לוויתן (600 BCM) ומאגר תמר (300 BCM). לפני כחודש וחצי דיווחה אנרג'יאן על תוצאותיה לשנת 2023, שנת הפקת הגז המלאה ממאגר כריש.
לפי התוצאות, במאגר הופקו 4.4 BCM במהלך 2023, 70% מהפקת הגז הכוללת של אנרג'יאן. הנתונים הקפיצו ב-200% את בהיקף ההפקה השנתי הכולל של החברה (לעומת 2022), ובהתאם גם לזינוק של 93% בהכנסות השנתיות ל-1.4 מיליארד דולר.
הבעלות על תחנת הכוח אשכול תועבר לדליה בעוד כמה חודשים - לאחר שזו שילמה עבורה 9 מיליארד שקל. אשכול נקראה בעבר "הבוננזה" של התחנות, והיא בעלת הספק ייצור של יותר מ-1,600 מגה-וואט.
מדובר בתחנה הגדולה ביותר שחברת החשמל מכרה במסגרת הרפורמה משנת 2018, שנועדה לקדם תחרות בשוק החשמל, גם במקטע הייצור.
מלבד ההספק הגבוה של ייצור החשמל בתחנה, המכרז כלל גם שטח רב בסמוך לנמל אשדוד, שבו ניתן להקים מרכז לוגיסטי והיתר להקמת יחידת ייצור גז טבעי נוספת בהספק של 900-600 מגה-וואט.