סגור

התקווה לשלוש הורדות ריבית בארה"ב הולכת ונמוגה - ספק אם תהיה אחת

לפי התחזיות של המשקיעים מתחילת השנה, הריבית היתה אמורה לרדת 6 פעמים עד סוף 2024. לנוכח עוצמת הכלכלה האמריקאית, ובמיוחד שוק התעסוקה, ההערכות הן כרגע שיהיו מקסימות 2 הורדות, אם בכלל


דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי בארה"ב וחשף תוספת מכובדת של 303 אלף משרות חדשות במרץ, מוסיף להערכות הכלכלנים כי קצב הורדות הריבית השנה יהיה נמוך מכפי שהעריכו בתחילה.
בוול סטריט ג'ורנל דיווחו כי ההערכה כעת בשוק היא להורדה אחת או שתיים בלבד השנה, זאת בעוד שבסקר שנערך בחודש שעבר הציפייה הייתה לשלוש הורדות ריבית של 0.25% כל אחת.
חלק מהכלכלנים שהשתתפו בסקר האחרון אף מעריך כי הבנק הפדרלי מרכזי כלל לא יבצע השנה הורדות ריבית, ויותיר אותה ללא שינוי על 5.5%. לשם השוואה, בתחילת השנה, ההערכה הרווחת היתה לשש או אפילו שבע הורדות ריבית.
השינוי הזה בתחזיות פוגע בראלי בשוק המניות, שהתבסס במידה רבה על הציפייה להתחלה של הורדות ריבית, ומדד דאו ג'ונס חווה את השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2023.
הסיבה לשינוי בתחזיות היא שהכלכלה התגלתה חזקה מכפי שהעריכו, בין היתר כפי ששיקף דו"ח התעסוקה האחרון. בהתאם, בכירים בפד כבר החלו להכריז כי יעדיפו להמתין לפני שיפעלו.
כך, נשיא הבנק הפדרלי של מיניאפוליס ניל קאשקרי, אמר בשבוע שעבר שהבנק המרכזי יחכה עם הורדות הריבית אם האינפלציה לא תרד. בדומה, נשיאת הבנק הפדרלי של דאלאס לורי לוגאן אמרה ביום שישי כי היא חוששת שתופסק ההאטה באינפלציה והזהירה ש"עוד מוקדם מדי לחשוב על הורדות ריבית". מישל באומן המכהנת במועצת המושלים בפד, ציינה אף היא ביום שישי כי בשל הצורך לבלום את האינפלציה בעידן לאחר המגפה לא ניתן לבצע השנה שלוש הורדות ריבית.
ביום רביעי יתפרסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן, שיעניק למשקיעים הצצה נוספת על מצב הכלכלה. האינפלציה אמנם ירדה משמעותית משיא של 40 שנה, אך חודשיים של נתונים גבוהים מהתחזיות חיזקו את גישת ה'נחכה ונראה' הזו של הפד בנוגע לריביות.
עם זאת, לפי האנליסטים, ככל שבפד ימתינו יותר זמן כך יורדת הסבירות להורדות ריבית השנה, זאת משום שקובעי המדיניות קרוב לוודאי שיעדיפו להימנע מהתחלת הורדות ריבית בשיא הקמפיין לנשיאות, כדי להימנע מהאשמות להתערבויות פוליטיות.