סגור

עם אקזיט של 875 מיליון שקל בכיס משפחת ברק בוחרת השקעות בפינצטה

ממזרקים, דרך אנרגיות מתחדשות - ועד חוצה ישראל ופנגו: צבי וענת ברק פעלו במשך השנים "מתחת לרדאר"; אתמול פורסם כי ישקיעו 270 מיליון שקל בעסקה לרכישת אחזקות באיילון ובווישור


משפחת ברק עלתה אתמול לכותרות, לאחר שפורסם כי תרכוש כ-25% ממניות חברת הביטוח איילון ותהפוך לשותפתה של ווישור (Wesure) בגרעין השליטה.


צבי וענת ברק צפויים להשקיע בעסקה לרכישת אחזקות באיילון ובווישור סכום כולל של 270 מיליון שקל, וזאת באמצעות החברה הפרטית שבבעלותם, קיסריה אלקטרוניקה רפואית החזקות (CME) — סכום נכבד עבור משפחה שמנהלת את מרבית עסקיה מתחת לרדאר.
צבי ברק הוא יזם בתחום הציוד הרפואי, ואת החברה הקים עם רעייתו ב־1993. החברה החלה להשקיע בטכנולוגיות רפואיות, בין השאר בפיתוח ושיווק משאבות אינפוזיה, מזרקים ומוצרים משלימים, כמו סטים מתכלים ואביזרים לבתי חולים ולשוק הביתי. משפחת ברק לא גייסה הון חיצוני, והחזיקה בעצמה בחברה תוך הקפדה על פרופיל נמוך. ברק, סיפרו בסביבתו, נחשב למנהל חשאי, ריכוזי, חסכן וקפדן, שסומך בעיקר על עצמו ועל משפחתו (אשתו ובנו הועסקו לאחר ההקמה בחברה). החברה העסיקה אז כ־200 עובדים, מיעטה להשתמש בקבלנים חיצוניים והעדיפה לבצע בעצמה את תהליכי הייצור והשיווק, ומכרה את מוצריה בארץ ובעולם.
בסוף 2013 מכרו בני הזוג 40% מקיסריה אלקטרוניקה רפואית לענקית האמריקאית קר פיוז'ן (Carefusion) תמורת כ־350 מיליון שקל — אקזיט ששיקף לחברה שווי של 875 מיליון שקל (250 מיליון דולר). באותה עסקה קיבלה החברה האמריקאית אופציה לרכישת יתרת המניות, ואכן מימשה אותה ב־2017, כשרכשה את 60% המניות הנותרות לפי אותו שווי.

3 צפייה בגלריה
כביש 6 מבט על מלמעלה
כביש 6 מבט על מלמעלה
כביש 6
(צילום: עמית שעל)

במקביל השתמשו בני הזוג ברק בכספי האקזיטים המוצלחים להרחבת השקעותיהם גם לתחומים אחרים, וזאת באמצעות חברה נוספת בעלת שם זהה. לפי רשם החברות, הבעלות בה נחלקת היום באופן שווה בין בני הזוג, צבי ברק משמש בה כמנכ"ל החברה, שמחזיקה בכמה חברות־בנות. גורם המכיר את עסקי המשפחה מספר כי החברה "משקיעה בחברות עם פוטנציאל צמיחה, שיכולות לשמש עוגן עבור המשפחה לזמן ארוך".
ואכן, בשנים האחרונות דווח על השקעות של משפחת ברק במאות מיליוני שקלים בתשתיות ובאנרגיה — כולל באנרגיות מתחדשות — במיזמים בעלי פוטנציאל ארוך טווח. כמה מההשקעות האלה בוצעו עם קרן תשתיות ישראל (תש"י). בין השאר, רכש ברק בסוף 2013 משיכון ובינוי, תמורת 64 מיליון שקל, 2.5% מזכיינית כביש 6 דרך ארץ בעסקה שבה רכשה קרן תש"י 25% מהזכיינית. שנה לאחר מכן הוא השקיע יחד עם תש"י בחברת ויה מאריס, בעלת מתקן ההתפלה הפרטי בפלמחים. ב־2016 השקיעה המשפחה, יחד עם כלל ביטוח, 187 מיליון שקל ברכישת אחזקות בתחנת הכוח הפרטית דליה אנרגיות מלאומי פרטנרס. האחרונה היתה, למעשה, זו שהובילה את עסקת המכירה לקר פיוז'ן, ומאז לאומי פרטנרס הביאה את ברק לכמה עסקאות בשוק ההון. בנוסף, רכשה משפחת ברק גם נתח מהמניות של דליה שהיו בידי קרן תש"י עם שותפים אחרים, ובהם התעשיין ממקסיקו דניאל חוסידמן. ב־2017 השקיע ברק שוב עם אותו תעשיין בשותפות חיפושי הגז והנפט נאוויטס פטרוליום של גדעון תדמור. עסקה אחרת של ברק, שכמעט נסגרה אך לא יצאה לבסוף לפועל, היתה רכישת 30% ממגדל אטריום מחברת אמות.
3 צפייה בגלריה
אפליקציה פנגו חנייה
אפליקציה פנגו חנייה
אפליקציית פנגו
(צילום: פנגו)
על פי רשם החברות, לחברת קיסריה אלקטרוניקה רפואית יש שעבודים לטובת חברת הביטוח הראל, שבעבר ציינה בדו"חותיה כי העניקה לחברה הלוואה של 90 מיליון שקל, וקיבלה כנגדה שעבוד על מניותיה בזכיינית כביש 6 ובדליה אנרגיות.

בניין בת"א ומניות בפנגו

העסקה האחרונה של משפחת ברק, לפני הכניסה הנוכחית לאיילון ולווישור, היתה חבירה נוספת לקרן תש"י ולהראל (שבעצמה מחזיקה בתש"י) בנובמבר האחרון. בעסקה רכשה הקבוצה כ־44% ממניות חברת תשלומי החניה פנגו ממשפחת וויל לפי שווי חברה של כ־550 מיליון שקל. ברק רכש נתח של 4.4% ממניות פנגו תמורת כ־24 מיליון שקל.
במרץ האחרון מימשו החברה הפרטית של ברק וקרן ריאליטי נכס שרכשו במשותף ב־2015 תמורת 122 מיליון שקל, בצומת הרחובות לינקולן, סעדיה גאון ולויד ג'ורג בתל אביב. המבנה, ששימש בעבר כמרכזיית תקשורת ומשרדים של בזק, נמכר לפי דיווח של הקרן, לחברת הביטוח הפניקס תמורת 183 מיליון שקל.


3 צפייה בגלריה
מרכזיית בזק ברחוב יהודה הלוי פינת לינקולן בתל אביב
מרכזיית בזק ברחוב יהודה הלוי פינת לינקולן בתל אביב
מרכזיית בזק בתל אביב
(אוראל כהן)
עו"ד יהודה רווה, אחד מבעלי קרן תש"י, אמר ל"כלכליסט" כי "צבי ברק הוא אדם יוצא מהכלל, שעשה אקזיט מצוין ומשקיע כיום בנדל"ן ובתשתיות. אנו מעריכים אותו, ולכן מציעים לו להצטרף איתנו להשקעות שלנו, ולרוב הוא נענה. במהלך השנים ביצענו הרבה השקעות יחד. הוא משקיע מצוין, שמנהל את העסקים עם משפחתו, בעוד הוא המוביל. הוא מתנהל כאיש עסקים מנוסה וענייני — ומילה שלו היא מילה".
לדברי גורם אחר בשוק, שהביא את ברק לכמה עסקאות: "הוא איש חריף, מבין עניין, בוחר היטב את העסקאות שהוא משקיע בהן. הוא איש צנוע שקשור מאוד למשפחתו".