סגור

בלעדי
צחי אבו רוכש קרקע מעסקה שבוטלה במחיר גבוה יותר

ביוני 2021 הודיעה ארנה גרופ על רכישת קרקע באשדוד תמורת 115 מיליון שקל. מושב שדה עוזיה, שמחזיק בחלק מהזכויות בקרקע, פוצץ את העסקה. כעת הצליח אבו לחתום על רכישת הקרקע, עם שותף, ב־121 מיליון שקל

יותר מחצי שנה אחרי שהודיעה על עסקה לרכישת קרקע של 113 דונם ליד אשדוד, ולאחר שהעסקה בוטלה, חתמה ארנה גרופ ביום חמישי סופית על עסקה לרכישת אותה קרקע במחיר גבוה יותר. ארנה גרופ רכשה יחד עם שותף נוסף תמורת 121 מיליון שקל 72% מהקרקע שמיועדת להקמת מתחם מסחר ותעסוקה ענק ליד תחנת הרכבת באשדוד. זכויות הבניה במתחם הן ל־160 אלף מ"ר.


בתחילת יוני הודיעה ארנה סטאר גרופ, שבשליטת אבו, בדיווח מיידי לבורסה, על עסקה שנחתמה לרכישת קרקע של 113 דונם באשדוד תמורת 115 מיליון שקל. במסגרת הדיווח הבהירה ארנה סטאר כי למושב שדה עוזיהו (שמחזיק ב־28% ממניות הקרקע), קיימת זכות סירוב אשר עליו לממש עד 14 ביולי. כמה ימים לפני פקיעת זכות הסירוב, הפעיל המושב את זכותו והעסקה בוטלה. הביטול של העסקה היווה את נשוא מכתב תלונה לרשות ני"ע שלפיה אף שארנה ידעה על ביטול העסקה כבר בתחילת יולי היא דיווחה על ביטולה רק שלושה שבועות לאחר מכן. בארנה אמרו כי עם הפעלת זכות הסירוב על ידי מושב שדה עוזיהו, החליטה החברה לפעול להשגת צו מניעה, וכשקיבלה אותו היא ויתרה עליו ואז דיווחה ל ביטול העסקה.

1 צפייה בגלריה
צחי אבו איש עסקים אשדוד ארנה 1
צחי אבו איש עסקים אשדוד ארנה 1
צחי אבו
(צילום: לירון אטדגי )

המוכרת - רקע מחזיקי אשדוד - חברת הנדל"ן שמחזיקה ב־72% מהקרקע, הגיעה ב־2020 להכנסות של 19 מיליון שקל, ובשנת 2019 עמדו הכנסותיה על 10 מיליון שקל. את 2020 סיימה המוכרת בהפסד של 10 מיליון שקל. למחזיקי אשדוד חוב של 20 מיליון שקל לבנק הפועלים שייפרע במסגרת העסקה. ארנה תצרף שותף לעסקה, כאמור, והיא עצמה תהווה 50% ממנה בהשקעה של 60.5 מיליון שקל מתוכם 40 מיליון במימון בנקאי.
החברה שבשליטת (58%) אבו מצויה בגל של עסקאות כשבשבוע שעבר רכשה מג'קי בן זקן את כל זכויות הבנייה במגרש הסמוך למתחם הסטאר סנטר המשתרע על 18,400 מ"ר בתמורה ל־38.6 מיליון שקל. בן זקן עצמו מחזיק ב־19.9% ממניות ארנה גרופ.
ארנה גרופ עוסקת בנדל"ן מניב, וברשותה שני נכסים עיקריים בישראל: 75% ממניות המרכז המסחרי סטאר סנטר באשדוד ו־100% ממניות קניון ארנה בנהריה. בפברואר 2021 רכש אבו כ־65% ממניות ארנה גרופ, תמורת 130 מיליון דולר הוא שילם 15 מיליון דולר עבור המניות הנמכרות, ועוד 115 מיליון דולר עבור הלוואות הבעלים שהוענקו בעבר על ידי מרכוס וובר, שרכש בעצמו את השליטה בה מידי ג'קי בן זקן ושותפיו לפני כעשור. מאז העברת השליטה אשתקד זינקה מניית ארנה גרופ ב־510% ומחירה משקף לחברה שווי של כ־704 מיליון שקל.
לפני שבועיים השלימה ארנה גרופ הנפקת מניות בהיקף של כ־136 מיליון שקל. אבו נטל חלק בהנפקה, ורכש מניות בסכום של 88 מיליון שקל, אולם חלקו בהנפקה מומן בדרך של החזר הלוואות בעלים, ולא בדרך של הזרמת מזומנים נוספים לחברה. עוד נחתמה בשבוע שעבר עסקה שבה רוכשת ארנה גרופ את חלקה של הפניקס (25%) בסטאר סנטר אשדוד תמורת כ־315 מיליון שקל, מחיר הגבוה ב־55 מיליון שקל מההצעה שהגישה ארנה להפניקס בספטמבר עבור המניות. ארנה גרופ שהחזיקה ב־75% מהמניות תעבור לבעלות מלאה על סטאר סנטר ותוביל את המתחם להשבחה, כולל תב"ע חדשה של בניית מגדלים מעל המתחם.