סגור

דיווח: שווי פורשה בהנפקה אפשרית - עד 90 מיליארד יורו

משפחות פורשה ופיך, הן בעלי המניות הגדולות בקבוצת פולקסווגן ששולטת במותג מכוניות היוקרה; הן שוקלות למכור חלק מאחזקותיהן בקבוצה כדי לגייס סכום שעשוי להגיע עד ל-15 מיליארד יורו; המטרה - לרכוש נתח משמעותי מפורשה, אם זו אכן תונפק, כך לפי דיווח בגארדיאן

יצרנית הרכב הגרמנית פולקסווגן ממשיכה לשקול הנפקה של מותג מכוניות היוקרה שלה, פורשה, וזאת כחלק מהמאמצים לגיוס הון לקראת מעבר לייצור מכוניות חשמליות, כך לפי דיווח בגארדיאן. שווי המותג הצפוי בהנפקה עומד על הטווח שבין 45-90 מיליארד יורו.


בשנה האחרונה נפוצו לא מעט השערות לגבי המהלך, כשההערכה היא כי אם ייצא לפועל עשוי המהלך להוות את אחת מההנפקות הציבוריות הראשוניות (IPO) הגדולות ביותר. אך עד כה לא התקבלה החלטה רשמית בשל מבנה האחזקות (בעלי המניות) המורכב, כך לפי אדם המעורה בנושא שהתראיין לסוכנות הידיעות רויטרס. עוד הוא הוסיף כי כלל לא ברור אם ההנפקה תצא לפועל בסופו של דבר.

1 צפייה בגלריה
מפעל מכוניות פורשה פולקסווגן גרמניה
מפעל מכוניות פורשה פולקסווגן גרמניה
מפעל מכוניות פורשה פולקסווגן גרמניה
(צילום: AFP)

עם זאת, בעיתון הכלכל י הגרמני 'הנדלסבלאט' דיווחו כי משפחות פורשה ופיך Piech, מבעלי המניות הגדולים של החברה באמצעות חברת האחזקות פורשה SE, שוקלים למכור חלק מהאחזקות שלהן כדי לממן רכישה משמעותית של מניות בהנפקה של פורשה, אם זו בכלל תתקיים.
המשפחות, המחזיקות ב-31.4% ממניות פולקסווגן וב-53.3% מזכויות ההצבעה, יכולות למכור מספיק מניות כדי לגייס בסביבות 15 מיליארד יורו, כך לפי הדיווח בעיתון הגרמני. גם לאחר המכירה הן יישארו בעלי המניות הגדולים בפולקסווגן - לפני מדינת סקסוניה התחתונה המחזיקה ב-11.8% מהחברה ובכ-20% מזכויות ההצבעה.
אך ההנפקה תשחרר מעט מהאחיזה של המשפחות בפולקסווגן – יצרנית הרכב הגדולה באירופה, לטובת בעלות ישירה של מותג מכוניות הספורט שהוקם על ידי אבי המשפחה, פרדיננד פורשה ב-1931.
מפורשה SE נמסר בתגובה כי מדובר ב"ספקולציות בלבד". בפולקסווגן סירבו להגיב.