סגור
קידוח גז אסדה אסדת גז לוויתן לווייתן נובל דלק 3
אסדת הגז לווייתן שבה מחזיקה רציו ב-15%. הזינוק במחירי הגז הקפיץ את ההכנסות (צילום: אלבטרוס)

משבר האנרגיה הקפיץ את הרווח ורציו תחלק דיבידנד לראשונה

שותפות חיפושי הנפט והגז סיכמה את הרבעון השני של 2022 עם רווח נקי של 58.8 מיליון דולר הודות למחירי הגז שקפצו במשבר האנרגיה העולמי; ירידת מחירי האנרגיה מורידה את המניה היום בבורסה

שותפות חיפושי הנפט והגז רציו פירסמה היום (ד') את דוחות הרבעון השני של 2022 והודיעה על חלוקת הדיבידנד הראשונה שלה אי פעם, לאחר 30 שנות פעילות.
רציו, השותפה במאגר הגז לווייתן, סיכמה את הרבעון עם צמיחה של 60% ברווח הנקי ל-58.8 מיליון דולר, ותחלק למשקיעים דיבידנד בהיקף 25 מיליון דולר. למרות הדוחות הטובים, מניית רציו נחלשת מעט היום בבורסה המקומית בדומה למגמה השלילית בענף האנרגיה בצל צניחת מחירי הנפט והגז בעולם.
רציו מחזיקה ב-15% ממאגר הגז לווייתן, הגדול במאגרים שלחופי ישראל. השותפות הנוספות במאגר הן ניו-מד אנרג'י (לשעבר דלק קידוחים) ושברון. במהלך המחצית הראשונה של 2022 הופקו מהמאגר 5.52 BCM (מיליארד מטר מעוקב, יחידת המידה המקובלת למדידת כמויות הגז), כאשר 70% מהכמות יוצאה למצרים וירדן. בישראל נמכרו מהמאגר מתחילת השנה ועד סוף הרבעון השני 1.74 BCM.
על אף שכמות הגז שהופקה מהמאגר יחסית דומה לזו שהופקה בתקופה המקבילה אשתקד, משבר האנרגיה העולמי הנוכחי הקפיץ את מחירי הגז ואיתו גם את הכנסות החברה. בעוד בתקופה המקבילה בשנה שעברה מחיר יחידת חום של גז טבעי עמד על 4.9 דולר, ברבעון הנוכחי המחיר הממוצע היה 6.4 דולר. הזינוק במחירים התבטאו בעלייה של 23% בהכנסות החברה ל-96.5 מיליון דולר ברבעון. מהכנסות אלו שילמה החברה 22.6 מיליון דולר מסים ותמלוגים על פעילות המאגר.
במבט לעתיד, רציו צופה שעד לשנת 2033 יצמח הביקוש לגז הטבעי ב-15% ולאחר מכן תחל ירידה בביקוש. עוד התייחסה רציו בדוחות לנושא הרחבת ייצוא הגז למדינות נוספות, בדגש על מדינות אירופה. כיוון שכיום אין צינור המוביל גז מישראל לאירופה, שוקלת החברה את האפשרות להשתמש במתקני ההנזלה שבמצרים או במתקן הנזלה ימי צף שיאפשר העברת גז במכולות לאירופה.