סגור

בלעדי
הפניקס לוטשת עיניים למזומנים של אי.די.בי

בית ההשקעות אקסלנס, בבעלות הפניקס, במגעים לרכישת השלד הבורסאי אי.די.בי פיתוח, שמחזיק בקופת מזומנים דשנה של 400 מיליון שקל

בית ההשקעות אקסלנס מנהל מגעים לרכישת אי.די.בי פיתוח. ל"כלכליסט" נודע כי הוא מנהל את המגעים מול מפרק אי.די.בי מטעם בית המשפט אופיר נאור, ובידיעת נציגות אג"ח ט' וי"ד של החברה. איל בן סימון, מנכ"ל החברה־האם הפניקס, מוביל את המגעים. אקסלנס מבקש לרכוש את השליטה בחברה (70%-80%) מידי מחזיקי האג"ח בהתאם לגובה המזומן ולהשאיר בידם 20%-30% כאפסייד עתידי.


עוד נודע ל"כלכליסט" כי גם אדוארדו אלשטיין, שאיבד את השליטה באי.די.בי לטובת מחזיקי האג"ח שלה, מנהל שיחות עם נאור לרכישתה, אולם בשלב זה ללא תוצאות נוכח פערים בין הצדדים.
אי.די.בי פיתוח בתצורתה הנוכחית היא חברה ללא פעילות ועם מזומנים ושווי מזומנים של כ־400 מיליון שקל. בשנה שעברה היא הגיעה לחדלות פירעון ונכסיה, בראשם השליטה בדסק"ש, הועמדו למכירה. יחד עם נציגות מחזיקי שתי סדרות האג"ח, שאי.די.בי חבה לכל אחת מהם כ־900 מיליון שקל, ביצע נאור את מכירת הנכסים. דסק"ש (82%) נמכרה לקבוצה בראשות צחי נחמיאס ומגה אור תמורת 1.16 מיליארד שקל. בכך נפרע מלוא החוב לסדרה י"ד, שהגיע כולל ריביות קרוב ל־950 מיליון שקל. כ־200 מיליון שקל נותרו כתשלום למחזיקי אג"ח ט', אך טרם נפרעו. כך גם 25% ממניות חברת התעופה ישראייר, שהשליטה (75%) בה נמכרה לרמי לוי ושלום חיים תמורת 121 מיליון שקל. גם השליטה במודיעין אנרגיה נמכרה.

1 צפייה בגלריה
אייל בן סימון מנכ"ל קבוצת ביטוח הפניקס
אייל בן סימון מנכ"ל קבוצת ביטוח הפניקס
מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון. אפסייד למחזיקי אג"ח ט'
(צילום: ענבל מרמרי)

באי.די.בי פיתוח נשארו כרבע ממניות חברת הנדל"ן IDBG הפעילה בלאס־וגאס, שצפויות להימכר בקרוב, וכן זכויות תביעות מאלשטיין שכוללות התחייבות לשלם שני תשלומים של 70 מיליון שקל. משפטית, היכולת לגבות יותר ממחצית מחוב זה מוטלת בספק גדול.
מה לבית השקעות ושלד עם מזומנים? אקסלנס, כך נודע ל"כלכליסט", מבקש לנצל את קופת אי.די.בי כפלטפורמה למימון עסקאות, בעיקר בחו"ל. נכס נוסף שאליו פוזל אקסלנס הוא הפסדים צבורים של מיליארדי שקלים, מין נכס מס שלגביו מתנהלים מגעים מול רשות המסים כדי להבין את היקפו המדויק. לפי מתווה המשא ומתן, אקלסנס ינפיק למחזיקים אג"ח חדשות בהיקף המזומן, כ־400 מיליון שקל, ויקבל את השליטה בחברה (עד כ־80%).
התקדמות לעסקה מול אקסלנס, שמנהלת חנה הולנדר, מעניקה למחזיקי אג"ח ט', מעבר לאפסייד, יכולה לחבור לקבוצת הביטוח החזקה הפניקס.
המגעים שמנהל במקביל אלשטיין לרכישת אי.די.בי פיתוח תקועים מול נאור. לשניים יש התחשבנות על התביעות שנאור מבקש להגיש נגדו ונגד דירקטורים נוספים בחברה. אלשטיין התחייב להזרים באמצעות אירסה שבשליטתו 70 מיליון שקל לאי.די.בי ב־2019 וסכום זהה ב־2020 וב־2021. הוא העביר כ־20 מיליון שקל בלבד על חשבון התשלום הראשון, ונאור צפוי לתבוע ממנו את היתר וכן תביעות נוספות על התנהלות הקבוצה. רכישת אי.די.בי תקנה לאלשטיין פטור מלא מתביעות.
נאור עשוי לנסות לקבל עוד הצעות עבור החברה, שמניותיה אינן נסחרות וגם האג"ח שלה כבר לא סחירות.
עד לפני שנים ספורות היתה החברה קטר של המשק והחזיקה בשליטה בחברות מרכזיות כמו שופרסל, כלל ביטוח וסלקום. אם אלשטיין ירכוש אותה, יהיה זה שיחזור של הפרק הקודם בתולדות החברה. ב־2014 נמכר השלד של אי.די.בי אחזקות לבנו של ליאון רקנאטי, בן למשפחה ששלטה בחברה לפני שנמכרה לנוחי דנקנר. כמו אלשטיין, גם דנקנר איבד את החברה לאחר שהגיעה לחדלות פירעון.