סגור

בלעדי לכלכליסט
נכנס לתחום החיטוי: חורש רכש את שור‑ואן ב־300 מיליון שקל

יבואן טויוטה נכנס לתחום פעילות חדש ורכש את החברה שעוסקת בסטריליזציה של מוצרים רפואיים מידי דודו שכטר ודניאל קוס, שרכשו את שור‑ואן במיליון דולר בלבד בשנת 2000. החברה תתחרה גם בנובולוג הציבורית, שנסחרת ב־1.5 מיליארד שקל

מאתגר את נובולוג: ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה בישראל, נכנס לאחרונה לתחום פעילות חדש — סטריליזציה וחיטוי מוצרים, בעסקה גדולה שבה רכש את חברת שור‑ואן (SORVAN) תמורת 300 מיליון שקל.


שור‑ואן פועלת באמצעות קרינה מייננת, לשימושים של סטריליזציה של מוצרים רפואיים והארכת חיי מדף של מוצרי מזון. עם לקוחותיה נמנות חברת טבע, רקח של קרן פימי, מזור רובוטיקס, אומריקס יצרנית הדבק הביולוגי, חברת המזון שטראוס־עלית, ג'ונסון וג'ונסון העולמית ופרוטליקס.

1 צפייה בגלריה
ג'ורג' חורש
ג'ורג' חורש
ג'ורג' חורש
(צילום: אוראל כהן)

אחת המתחרות של שור‑ואן היא חברת נובולוג הבורסאית, שנסחרת בשווי של 1.5 מיליארד שקל.
חורש רכש את החברה מדודו שכטר ודניאל קוס. שור‑ואן היתה בעבר חברה ממשלתית. ב־2000 רכשו קוס ושכטר את חלקן של המדינה ושל חברת קרקור ההולנדית, שהיתה שותפה שלהם, שליש מהמניות מכל אחת, תמורת כמיליון דולר. החברה פועלת מהקריה למחקר גרעיני בנחל שורק.
קרינה מייננת היא קרינה באנרגיה גבוהה מספיק כדי לגרום לשבירת המולקולות בחומר לאטומים בודדים ולאלקטרונים חופשיים, כלומר ליינון של החומר. פעולה זו מתבצעת באמצעות מתקן מיוחד, קובלט, שמפיק קרינת גמא, הדומה לקרינת רנטגן, אך בעלת אנרגיה גבוהה יותר. קרניים אלה מנטרלות את המיקרואורגניזמים (חיידקים, פטריות, עובש ובקטריות) ומונעות כל אפשרות להימצאות חיידקים.
אותו תהליך, עיקור, נעשה גם במוצרי מזון, מוריד משמעותית את כמות המיקרואורגניזמים במזון, ומשפר את איכותו בצורה משמעותית. מוצרי מזון כמו תבלינים וירקות יבשים מכילים חיידקים שמזהמים אותם, והטכנולוגיה של שור‑ואן מסירה חיידקים אלה שכוללים חיידקי מעיים, שעלולים לגרום למחלות מסוכנות. הקרנת מזון מותרת בכ־60 מדינות, כולל ישראל. כ־500 אלף טונות של מזון עוברות הקרנה מדי שנה ברחבי העולם.
טכנולוגיה נוספת של החברה היא בהפעלת מאיץ אלקטרונים: תהליך של פסטור קר שמבצע סטריליזציה של המוצר הרפואי ונמצא בשימוש בבתי חולים ובמרכזים רפואיים. הטכנולוגיה נכנסה לאחרונה לשימוש גם במוצרי קנאביס. היא מאריכה את חיי המדף של מוצרים אלה באמצעות ניקוי הבקטריות מהם.
חורש, הבעלים של קבוצת יוניון, מחזיק, מלבד בזיכיון ליבוא טויוטה, ב־33% ממניות סופר־פארם, רשת הפארם הגדולה בארץ, שפועלת גם בתחום המעבדות ורכשה פעילויות שונות מחברת טבע. בנוסף, הוא מחזיק בזיכיון של רשת האופנה M&H בישראל, ובשליטה בחברת מקסימה הבורסאית, יצרנית גזים תעשייתיים מהגדולות בארץ.
חורש נחשב לאחד מאנשי העסקים הנזילים בארץ, ובין היתר מחזיק בנדל"ן בשווי מאות מיליוני דולרים באנגליה ובישראל. בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי חורש מכר את חלקו בקרן TLV1. חורש ומשקיע נוסף בקרן, חברת תדהר, מכרו את מניותיהם למייסדים עמיר בירם ואריאל רוטר, שני המשקיעים הגדולים בקרן.
השניים החזיקו יחד בכ־21% מהקרן. חורש מכר מניות בכ־100 מיליון שקל, ותדהר בראשות היו"ר והמייסד גיל גבע מכרה מניות בכ־50 מיליון שקל.