סגור

בלעדי לכלכליסט
ביג תרכוש את ישפרו מודיעין, ותמכור נכס אחר בעיר שבו היא שותפה עם מגה אור

רשות התחרות, שהתנגדה למכירת המרכז המסחרי המשגשג לביג, על רקע השותפות החזקה בנכסים בין שתי החברות, מאשרת עתה את העסקה. רוכשת הנכס של ביג ומגה אור היא מן הגורן הבורסאית

נמצא פתרון לפלונטר במודיעין, שסולל את הדרך לאישור רכישת ישפרו סנטר בידי קבוצת ביג.
לכלכליסט נודע כי רשות התחרות הסכימה בימים האחרונים לאשר את הרכישה, לאחר שביג — בניהולו של חי גאליס ובשליטת האחים נפתלי — הסכימה עם מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס כי השתיים ימכרו מרכז מסחרי אחר במודיעין, שבו הן מחזיקות.
1 צפייה בגלריה
מרכז מסחרי ישפרו ב מודיעין
מרכז מסחרי ישפרו ב מודיעין
מרכז מסחרי ישפרו במודיעין
לכלכליסט נודע כי הרוכש הוא איש העסקים שלמה עקריש באמצעות החברה הבורסאית מן הגורן, ובמחיר של 70–80 מיליון שקל.
במרץ האחרון בלמה רשות התחרות, בראשות מיכל הלפרין, את מכירת ישפרו סנטר במודיעין לביג תמורת 425 מיליון שקל, בטענה שלביג יש מרכז מסחרי אחר בשותפות עם מגה אור. רשות התחרות רואה במגה אור וביג שותפות אסטרטגיות, ולכן סירבה לאשר את העסקה.
רשות התחרות אף איימה לעכב את האישור למגה אור לרכוש את השליטה בדסק"ש, בשל סוגיה זו. הרשות סבורה כי ביג ומגה אור אינן יכולות להפוך למתחרות, לאור השותפות החזקה בנכסים שקיימת ביניהן.
ישפרו סנטר נמצאת בידי בעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב, שרכשו אותה מנכסים ובניין תמורת 800 מיליון שקל לפני כשנה. השניים קיבלו מביג 100 מיליון שקל כחלק מהתשלום עבור ישפרו, בעסקה שכללה שבעה מרכזים מסחריים, שהאיכותי בהם הוא ישפרו מודיעין. ביג העמידה את ההלוואה לשניים כחלק מרכישת ישפרו מודיעין תמורת 425 מיליון שקל.
דהרי ואדיב דורשים עתה תוספת של עשרות מיליוני שקלים מביג, בטענה שקיבלו הצעות אחרות, והמחלוקת הקשה בין הצדדים מעכבת בינתיים את החתימה על העסקה.
דהרי ואדיב קיבלו כבר במרץ פניות מכמה גורמים לרכוש את מרכז ישפרו, וכן פניות מגופים מוסדיים להיכנס כשותפים לעסקת ישפרו כולה. אחת מחברות הביטוח הציעה להיכנס לאחזקה של 50%. השניים גם קיבלו הצעות לרכישת המרכז במודיעין במחירים גבוהים מזה שעליו סיכמו עם ביג — המרכזית היתה מריט 1, שגם עמדה להעמיד הלוואה לדהרי ואדיב.
בביג טענו בפני רשות התחרות כי אין כל סיבה למנוע ממנה לרכוש את מרכז ישפרו, מאחר שאין לה כיום נוכחות משמעותית במודיעין. נכון להיום מחזיקה ביג רק ב־2,500 מ"ר של שטחים מסחריים באזור, השטח עם מגה אור שיימכר עתה.
ישפרו סנטר משתרע על כ־27 אלף מ"ר ומייצר הכנסות תפעוליות של כ־24 מיליון שקל בשנה (נכון ל־2020).