סגור

דוחות חזקים ללאומי: זינוק ברווח וצמיחה חדה באשראי

הבנק הרוויח 1.34 מיליארד שקל, והגיע לתשואה על ההון של 15% - הגבוהה מבין הבנקים; האשראי לנדל"ן זינק ב-8% מתחילת השנה

בנק לאומי הציג תוצאות חזקות לרבעון הראשון של השנה, בדומה לשאר הבנקים.
הבנק, בניהולו של חנן פרידמן, דיווח הבוקר (ה') על רווח של 1.34 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2021, וזאת לעומת הפסד של 232 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, שנבע אז ממשבר הקורונה ומהמפולת בשווקים.
1 צפייה בגלריה
חנן פרידמן מנכ"ל בנק לאומי ועידת דובאי
חנן פרידמן מנכ"ל בנק לאומי ועידת דובאי
חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומי
לאומי הגיע לתשואה על ההון של 15% ברבעון הראשון של 2021, הגבוהה ביותר מבין הבנקים, שהגיעו כולם לתשואה על ההון גבוהה ברבעון החולף.
לתוצאות של לאומי תרם סעיף ההפרשה להפסדי אשראי. בסעיף זה נרשמו הכנסות של 212 מיליון שקל, לעומת הפרשות שליליות גבוהות של 860 מיליון שקל ברבעון המקביל.
עיקר ההכנסה בסעיף זה נבעה מגביית חובות שבוצעה. בנוסף לכך השיב לעצמו הבנק מעט מהסכומים הגבוהים שהפריש ממשבר הקורונה, כיוון שבסופו של דבר המשק יוצא מהמשבר, והפגיעה הכלכלית בלווים של הבנק נמוכה לעומת התחזיות.
נתון זה מסתמך על היקף ההלוואות של הבנק שנמצא בדחיית תשלומים בעקבות משבר הקורונה. היקף ההלוואות הללו עומד נכון לסוף הרבעון הראשון על 6.1 מיליארד שקל, והוא מהווה 2% בלבד מסך תיק האשראי של הבנק.
התוצאות הטובות של לאומי בלטו גם בצמיחה בתיק האשראי, שצמח במהלך הרבעון הראשון ב-4% - שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מבין הבנקים. הצמיחה בלטה בעיקר באשראי לסקטור הבינוי והנדל"ן שזינק ב-8.1% מתחילת השנה, ותיק המשכנתאות גדל ב-2.4% במהלך הרבעון הראשון.
לעומת זאת, ההכנסות מעמלות של הבנק ירדו ב-2.8% ל-868 מיליון שקל, כאשר עיקר הירידה היא בהכנסות מעמלות עו"ש שנשחקו ב-8.7% בעקבות מעבר לקוחות לפעילות בדיגיטל, שם העמלות זולות יותר. עוד נציין כי ברקע הדוחות הללו מניית לאומי נמצאת בסנטימנט חיובי, ואתמול היא אף הגיעה לרמת שיא כל הזמנים.