סגור

עלייה קלה בדולר אחרי שבנק ישראל חתך את תחזית הצמיחה

המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.1% לרמה של 3.266 שקלים, היורו יציב ונסחר ב-3.875 שקלים; בנק ישראל הותיר את הריבית במשק בשיעור של 0.1%, ולא התייחס בהודעתו לתוכנית רכישת האג"ח

הדולר מטפס מעט לאחר החלטת הריבית של בנק ישראל. המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.1% לרמה של 3.266 שקלים, היורו יציב ונסחר ב-3.875 שקלים.
מוקדם יותר נקבעו השערים היציגים: הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.264 שקלים, היורו טיפס ב-0.1% ושערו נקבע על 3.876 שקלים.
בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1% - ללא שינוי מאז אפריל 2020 - כצפוי, והוריד את תחזית הצמיחה ל-2021. הבנק חתך את תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית ל-5.5% לעומת 6.3% בתחזית הקודמת. זאת בשל חשש מהמשך התפשטות הקורונה ופגיעה בתיירות הנכנסת.
בניגוד לציפיות, בהודעה שהתלוותה להחלטת הריבית לא התייחס הבנק לתוכנית הרכישות. כלכלנים במשק פירסמו הערכות שונות בנוגע לשאלה האם הבנק יבחר להאריך את תוכנית רכישת האג"ח. האם בשל ההתאוששות ירצה הבנק לסיים את התוכנית מוקדם ממה שתוכנן בהתחלה, או יבחר להמשיך את הרכישות בכדי לחזק את התאוששות המשק.
אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי במיטב דש, אמר הבוקר כי "בנק ישראל עשוי להודיע היום על הארכת תוכנית הרכישות ב-30-15 מיליארד שקל נוספים" - בין היתר משום שבפעם הבאה שהודעת הריבית תלווה במסיבת עיתונאים אולי יהיה טיפה מאוחר מדי.
לאחר ההודעה היום, החלטת הריבית הבאה של בנק ישראל שכוללת מסיבת עיתונאים, תהיה רק ב-7 באוקטובר. עד אז הוא צפוי להגיע לרכישות מצטברות של אג"ח הממשלתיות בהיקף של 80 מיליארד שקל - קרוב מאוד לרף המקסימלי בתוכנית העומד על 85 מיליארד שקל. "בהנחה שירצה להודיע על הארכה של התוכנית בהתראה לא מאוד קצרה לפני סיומה הוא צריך לעשות זאת היום, או בהחלטת הריבית באוגוסט - שבה לא תהיה מסיבת עיתונאים. אם ירצה לעשות זאת בישיבת הריבית שבה יוכל להסביר את החלטתו, בנק ישראל יצרטרך לעשות זאת כבר היום", אמר עוד זבז'ינסקי.
לדבריו, יש כמה שיקולים בעד הארכת התוכנית: אי הוודאות שיצרה העלייה המחודשת בתחלואה; האינפלציה בישראל עדיין נמוכה יחסית; התאמת סיום התוכנית בישראל לסיום המתוכנן של רכישות הפד; שמירה על עלויות מימון נמוכות לממשלה שאמורה לתכנן ולאשר תקציב עד סוף השנה.
1 צפייה בגלריה
נגיד בנק  ישראל פרופ' אמיר ירון ינואר 2020 1
נגיד בנק  ישראל פרופ' אמיר ירון ינואר 2020 1
הנגיד אמיר ירון
(צילום: אלכס קולומויסקי)