סגור

איירון סורס הונפקה: בת"א היא היתה בחמישייה הפותחת

חברת התוכנה השלימה הנפקה דרך מיזוג עם ספאק והחלה להיסחר בנאסד"ק בשווי 11 מיליארד דולר. עלתה בתום יום המסחר ב-0.3%

חברת התוכנה איירון סורס השלימה היום (ג') את תהליך ההנפקה, באמצעות מיזוג עם ספאק, והחלה להיסחר בנאסד"ק בשווי של 11 מיליארד דולר. אילו הייתה מנפיקה בת"א, השווי הזה היה הופך אותה לאחת מחמש החברות הגדולות בבורסה המקומית, שכן מדובר על שווי דומה לזה של הבנקים לאומי והפועלים, ושל טבע, אך נמוך מזה של נייס (כ־15 מיליארד דולר). היא סיימה את יום המסחר בעלייה של 0.3%.

2 צפייה בגלריה
איירון סורס תחילת מסחר הנפקה בורסת ניו יורק
איירון סורס תחילת מסחר הנפקה בורסת ניו יורק
איירון סורס תחילת המסחר היום בבורסת ניו יורק
(צילום מסך: יוטיוב)
החברה, שפיתחה פלטפורמה לקידום והפצה של אפליקציות ומשחקים, חתומה על גיוס ענק של 2.15 מיליארד דולר, כשבאופן חריג רוב הסכום לא הולך לקופת החברה אלא לבעלי המניות, המייסדים והעובדים. אלה ייפגשו עם 1.5 מיליארד דולר בהצעת המכר הגדולה של חברה ישראלית בהנפקה הראשונה ו־230 עובדים יהפכו למיליונרים. לקופתה של איירון סורס יזרמו 660 מיליון דולר "בלבד". לפי התוכנית המקורית הייתה אמורה החברה לקבל 800 מיליון דולר מתוך גיוס כולל של 2.3 מיליארד דולר, אך חלק מהמשקיעים בספאק מימשו את זכות הפדיון ומשכו חלק מהכסף שגוייס לתוך הספאק של קרן ההשקעות האמריקאית תומא בראבו. מניית איירונסורס נסחרת תחת סימול מסחר IS.
איירון סורס היא רק שיא נקודתי בשבוע חסר תקדים של חברות הטכנולוגיה הישראליות בוול סטריט, שהחל אתמול עם פתיחת המסחר בחברת התשלומים פיוניר לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר; יימשך מחר עם פתיחת המסחר בחברת האינטרנט טאבולה, שגם היא מוזגה לספאק לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר; ויסתיים מחר בערב אמורה להיסגר גם הנפקת המניות הראשונה של חברת הסייבר סנטינטל וואן, שתהיה הנפקת הסייבר הגדולה בהיסטוריה של וול סטריט. סנטניל וואן אמורה לגייס מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר בשיטה המסורתית של IPO ולא בספאק.
"היינו יכולים לעשות את ההנפקה גם בשיטה הרגילה והיינו מצליחים", אמר בראיון ל"כלכליסט" עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, "דקה אחרי שאתה ציבורי זה כבר לא משנה איך הגעת לשם". קפלן התייחס גם להתעשרות האדירה של חלק גדול מ־850 עובדי החברה, מתוכם 650 בישראל: "זה כיף שכל כך הרבה אנשים שעבדו קשה יהיו מתוגמלים. זה לא היה תהליך פשוט, הוא דרש המון תשומת לב, כל הרוד שואו מול המשקיעים נעשה בזום ואת אחת המצגות היינו צריכים להפסיק באמצע כי הייתה אזעקה בתל אביב בזמן מבצע "שומר החומות".
2 צפייה בגלריה
איירון סורס הנפקה
איירון סורס הנפקה
איירון סורס הונפקה בארה"ב
(צילום: IronSource)
איירון סורס הוקמה ב־2011 על ידי תומר בר זאב, האחים איתי, רועי ואייל מילרד, תמיר כרמי, ארנון חריש, נתנאל שדמי ועומר קפלן. בר זאב משמש כמנכ"ל החברה עד היום, וגם יתר המייסדים מכהנים בתפקידים בכירים בה. לפני שנתיים בלבד רכשה קרן ההשקעות CVC אחזקה של 25.7% תמורת 450 מיליון דולר שהפגישה את מייסדיה וחלק גדול מעובדיה הוותיקים עם מיליוני דולרים. העסקה שיקפה שווי של 1.75 מיליארד דולר לאיירון סורס, כך שכעת מדובר בהכפלת שווייה פי שישה. CVC היא כעת בין המרוויחים הגדולים מההנפקה לצידם של בעלי מניות נוספים ובהם כלל טק, אקסס של איש העסקים לן בלווטניק, איש העסקים חיים סבן ולאומי פרטנרס.
איירון סורס, שפיתחה פלטפורמה לשיווק של משחקים ואפליקציות, הציגה הכנסות של 332 מיליון דולר ב־2020 - צמיחה של 83% לעומת 2019 - ו־EBIDTA (רווח לפני מסים, פחת והפחתות) של 104 מיליון דולר. על כן העסקה משקפת מכפיל הכנסות של 33 על 2020 ומכפיל של 100 על הרווח התפעולי ב־2019. לפי התחזית שסיפקה איירון סורס במצגת למשקיעים, היא צופה ההכנסות של 480-490 מיליון דולר ב־2021 שישקפו קצב צמיחה של 46%, ורווח של 150-155 מיליון דולר, עלייה של 50%.