סגור

נסיגה חזקה בשקל, הדולר נסחר ב-3.73 שקלים

לקראת הודעת בנק ישראל ביום שני: הדולר מזנק בכמעט 1% מול שערו היציג אתמול, היורו קופץ ב-1.2% ל-4.02 שקלים; ביפן הירידה במטבע מתקרבת ל-152 ין לדולר - גוברות הציפיות להתערבות הממשלה בשוק המט"ח, במטרה להגן על הין

נמשכת הנסיגה בשקל, מול המתיחות הבטחונית הגוברת - לאחר ההתנקשות בבכיר איראני בדמשק: הדולר מתחזק ב-0.9% (מול שערו היציב אתמול) ונסחר ב-3.73 שקלים, היורו מזנק ב-1.2% ל-4.02 שקלים. המסחר מתנהל כשברקע הציפיות להודעת הריבית של בנק ישראל בשני הקרוב.
בשווקים העולמיים, היורו ללא תנועה מהותית, על 1.077 דולר לאחר נתוני האינפלציה המפתיעים לטובה שיצאו באירופה. הין היפני בנסיגה קלה ומתקרב אולי לרגע מכריע - הדולר עולה ב-0.1% ל-151.70 ין לדולר.
משקיעים מעריכים כי 152 ין לדולר יהיה קו פרשת המים, שיגרום להנהגה הכללית להתערב במט"ח, במטרה להגין על המטבע המקומי. "כל תגובה ישירה תגיע בסבירות גבוהה דרך משרד הפינננסים של יפן. אנחנו לא חושבים שהיא תוביל ליותר מירידה זמנית בדולר מול הין, בהינתן שהיא לא תרמז על כל פעולה מצד המדיניות המוניטארית", אמר קויצ'י סוגיסאקי (Koichi Sugisaki), אסטרטג במורגן סטנלי.
נסיגה מעודדת בקצב האינפלציה במדינות האיחוד האירופי: מדד המחירים לצרכן של גוש היורו עמד במרץ על 2.4% בקצב שנתי, בשעה שהתחזיות בשוק עמדו על 2.6% וכך גם נתוני פברואר.
מדד הליבה של המחירים (ללא מזון, אלכוהול וטבק) ירד ל-2.9% בקצב שנתי, בהשוואה לנתון של 3.1% בפברואר, וגם במקרה זה מתחת לתחזיות השוק, שעמדו על 3%.
הבנק האירופי יתכנס לישיבה הבאה שלו בחמישי הבא, 11 באפריל, והוא לא צפוי להודיע על הורדת ריבית. ההערכה בשוק כי הבנק יתחיל להוריד את הריבית בפגישה הבאה אחריה, של 6 ביוני.
בארה"ב, הודעת הפד הבאה צפויה רק עוד חודש, ב-1 במאי, ולנוכח ההנחה שלא צפוי בה שינוי במדיניות, המשקיעים מתעסקים בעיקר בצפי לפגישות שיבואו אחריה. ככל שעוברים הימים, ומתבהרים נתוני הכלכלה החזקים של ארה"ב, תחזיות הריבית של השוק הולכות ומצטמקות.
נכון להיום השוק מצפה להורדה של 70 נקודות בסיס בלבד בריבית במהלך 2024, מ-5.50% ל-4.80% - כשהסיכוי הגבוה ביותר להורדה ראשונה הוא רק בעוד 3 פגישות, בהחלטת הריבית של 31 ביולי. מדובר בתחזית נמוכה מזו של הפד עצמו, העומדת על 3 הורדות במהלך השנה, של 25 נקודות בסיס כ"א (ל-4.75%).