סגור
מונית צהובה טסלה מכונית חשמלית
מונית צהובה טסלה חשמלית. הראשונה בישראל היא לבנה (צילום: רויטרס)

שוק מתחשמל: מעל 8% מהמוניות שנמכרו השנה היו ירוקות

מנתוני משרד התחבורה עולה כי מתוך 1,677 מוניות חדשות שנמכרו השנה - 137 היו חשמליות או פלאג אין הייבריד. אשתקד נמכרו 2,020 מוניות – ורק 22 מהן חשמליות. וגם: המונית הטסלה הראשונה

שוק המוניות הולך ומתחשמל, כך עולה מנתוני משרד התחבורה שמסכמים את מסירות המוניות החדשות בשליש הראשון של 2023.
לפי עיקרי הנתונים, מתוך 1,677 מוניות חדשות שנמכרו השנה - 137 היו חשמליות מלאות או לסירוגין מכוניות פלאג אין הייבריד. לשם השוואה, בתקופה זו אשתקד נמכרו 2020 מוניות – ורק 22 מהן היו חשמליות.
בשנת 2020 הודיעה רשות המסים כי מס הקנייה על מוניות חשמליות יעמוד על 8%. מאז מס הקנייה על מכוניות חשמליות עלה בתחילת השנה ל-20% - ועודנו צפוי לעלות ל-35% בסוף השנה הנוכחית. אבל מס הקנייה על המוניות יישאר בגובה 8% כדי לעודד את מעבר המוניות לנסיעה בכוח חשמל.
מניתוח נתוני מסירות המוניות החשמליות עולים כמה נתונים מעניינים: ראשית, לפי נתוני משרד התחבורה, לאחר סירוב ממושך מופיע רישום ראשון של מונית טסלה לבנה - שעלתה על הכביש בפברואר. מעבר לטסלה בודדה זו – לא נרשמו מוניות טסלה נוספות. בנוסף נרשמו השנה 17 מוניות מתוצרת JAC הסינית, 20 מוניות מתוצרת LEVC – "המונית הלונדונית" אשר משווקת בישראל בגרסת פלאג אין הייבריד, שלוש מוניות טויוטה bz4x חשמליות, 22 מוניות סקודה חשמליות, 18 מוניות פולקסווגן חשמליות ובמפתיע גם שלוש מוניות חשמליות של פורד. מוסטאנג מאך E. BYD, החשמלית הנמכרת בישראל, לא מכרה מוניות בכלל וגם לא המתחרה ג'ילי.