סגור
רן ארז יו"ר ארגון המורים
רן ארז יו"ר ארגון המורים. חוסר אמון מול האוצר (צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי)

פרשנות
הלקח מחידוש העיצומים של המורים: לא לסכם דברים בעל פה

מאחורי הההודעה על חידוש העיצומים של המורים עומדים יחסי חוסר אמון קשים בין יו"ר ארגון המורים רן ארז והאוצר. זאת, למרות שההסכם טוב לכולם ואין לאיש עניין לפוצץ אותו

אם יש לקח אחד מסכסוך המורים המתחדש זה לעולם לא לסיים משא ומתן בלי הסכם כתוב. אז נכון שיו"ר ארגון המורים רן ארז והאוצר היו מתכתשים גם עם הסכם כתוב, אבל לפחות היה איזשהו בסיס לדיון. כיוון שההסכמות שהביאו לפתיחת שנת הלימודים הושגו בעל פה כרגע אפשר להתווכח מה סוכם.
ארז הודיע אמש על חידוש העיצומים שכוללים אי מתן ציונים וביטול פעילות מחוץ לבית הספר כמו טיולים ומסעות לפולין. זאת, בטענה שהאוצר מסרב לתת מקדמה של תוספת 800 שקל למורים במשכורת ספטמבר. שר החינוך יואב קיש הודיע שיפנה לבית הדין לעבודה ויבקש צווי מניעה.
מה שמוזר בכל הסיפור הוא שהסכם המורים הוא הסכם טוב לכולם וכולם מרוצים. הוא טוב למורים שקיבלו תוספות משמעותיות, כולל למורים הוותיקים, הוא טוב לאוצר שקיבל תמורה אמיתית בדמות שעת עבודה נוספת והסכמה לחוזים אישיים וטוב לקיש שהצטייר כמי שהשיג פשרה. לאף אחד אין עניין לפוצץ את ההסכם ולמרות זאת הוא על סף פיצוץ זמן קצר כל כך אחרי שהושג. הבעיה היא העדר כל אמון. בהתחשב ביחסים בין האופוזיציה לראש הממשלה בנימין נתניהו אי אפשר לטעון שהיחסים בין ארז והאוצר הם בעיית האמון הגדולה בישראל, אבל אין ספק שהיא מתחרה על הסגנות.
אחד הביטויים לחוסר האמון הזה הוא החשש של ארז שהאוצר יגרור אותו במשא ומתן עד נובמבר ללא הסכם ואז כבר בית הדין לעבודה לא ייתן לו לשבות. זאת כיוון שבאמצע השנה בית הדין לעבודה תמיד מגן על השמיניסטים שצריכים לעשות בגרויות ולהתגייס מיד אחר כך. אי אפשר להתעלם מהאפשרות למניע נוסף. יו"ר ארגון עובדים שלא שובת, כמו ארז, תמיד חשוף לביקורת שאולי יכול היה להשיג יותר. העיצומים מספקים לו תחליף שביתה דל קלוריות.
כי האמת היא שאף אחד לא באמת מבין למה בעצם העימות הזה פרץ. באוצר לא דוחים על הסף את הדרישה לתת למורים מקדמות. בארגון המורים טוענים שארז ביטל פגישה עם קיש כי הרגיש לא טוב וקיש מיהר להודיע שיוציא צווי מניעה. כיוון שהכל במשבר הזה לא הגיוני, סביר להניח שהוא ייפתר לפחות זמנית.
בלב המחלוקת על העיצומים עומדת העובדה שבלי ציוני בגרות של בוגרי י"ב, בוגרי החינוך הערבי ועתודאים לא יכולים להתקבל ללימודים אקדמיים. לפני חצי שנה בית הדין לעבודה הורה למורים לתת את ציוני המגן אבל סוכם שמשרד החינוך לא ישתמש בהם. עכשיו הגיע הרגע שחייבים גם להשתמש. צפוי שבית הדין לעבודה יכפה את מסירת הציונים. הרבה פחות ברור אם הוא ייתן צווים בנושאים אחרים כמו ציונים לשאר התלמידים, טיולים ומסעות לפולין.
ככל שעובר הזמן ארגון המורים מרבה יותר לגייסי טיעונים מתחום המחאה. הטענה שהאוצר מגשים את חזון פורום קהלת חוזרת שוב ושוב. עכשיו עולה טענה חדשה שדרישות האוצר להקלות בהליך הפיטורים של מורים מיועדות להקל על פיטורי מורים שמתנגדים להפיכה. במציאות האוצר רוצה הקלות בפיטורים עם או בלי הפיכה, אבל ארז צודק שבתקופת הפיכה זה הרבה יותר מסוכן.
מה שבטוח זה שהמשא ומתן הולך להיות מכוער ומלא האשמות הדדיות. סביר שגם יחזור ויעלה איום בשביתה. לארגון המורים יש רק עוד אפשרות אמיתית אחת לשבות במועד שבית הדין העבודה לא יחסום אותו – באמצע אוקטובר מיד אחרי החגים. כך שבהחלט יכול להיות שגם בסוכות התלמידים לא יידעו עד הרגע האחרון אם הם חוזרים ללימודים. סביר שבסוף כן, כי כאמור כולם מרוצים מההסכם.